To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergia na brzozę – kiedy doskwiera?
Drzewo z charakterystyczną czarno-białą korą pyli intensywnie i długo. Naukowcy wyliczyli, że jeden kwiat potrafi wyprodukować pięć milionów ziaren pyłku! Jesienią na gałęziach brzozy pojawiają się żółte, zwisające “kotki”, czyli kwiatostany tego drzewa. Wówczas jeszcze nie są zagrożeniem dla nadwrażliwców. Przez całą zimę nie sprawiają problemów. ”Odbijają” to sobie jednak od samego początku wiosny.
Już od końca marca (a czasem i na początku tego miesiąca) brzoza nie ma litości dla alergików i wypuszcza w świat kłęby pyłku. Chmurę ziaren, które uprzykrzają życie tysiącom Polaków, tworzy zazwyczaj do maja, choć w skrajnych przypadkach daje się we znaki uczuleniowcom nawet aż do lipca. Nie dosyć, że nakłada się na sezon pylenia traw i innych często alergizujących roślin, to jeszcze w dodatku bardzo często wywołuje reakcje krzyżowe. Szczególnie dają się we znaki mieszkańcom miast. To właśnie w większych aglomeracjach drzewa pylą znacznie intensywniej.
Alergie wziewne nie są niczym przyjemnym. Czasem mogą też prowadzić do stanów zagrożenia życia. Trudno się więc dziwić, że osoby cierpiące na pyłkowicę chcą zrobić, co w ich mocy, by pozbyć się, lub przynajmniej ograniczyć, symptomy uczulenia. Co pomaga na alergię na brzozę? Zobaczcie, jak radzić sobie z nadwrażliwością na pyłki brzozy.
Objawy uczulenia na brzozę
Alergia na ziarna pyłku brzozy nie różni się szczególnie od innych pyłkowic. Chorzy zgłaszają podobne dolegliwości. Objawy alergii wziewnej najbardziej intensywne są w szczycie sezonu (stężenie wywołujące objawy u ponad 95 proc. osób nadwrażliwych na pyłek brzozy wynosi średnio w Polsce 80 ziaren w jednym m sześc. powietrza).
Objawy alergii na brzozę to:
- zaczerwienione, swędzące/piekące oczy,
- cieknący, wodnisty katar,
- kichanie,
- swędzenie nosa,
- uczucie zatkanego/obrzmiałego nosa,
- uczucie swędzenia w gardle,
- zmęczenie, ogólne rozbicie i osłabienie.
Co może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii na pyłek brzozy? Najczęściej, jako czynniki “wspomagające” nadwrażliwość na pyłki brzozy (i innych roślin) wymienia się:
- obciążający wywiad rodzinny (pyłkowica występowała u rodziców lub dziadków),
- ekspozycja na wysokie stężenie pyłków brzozy w okresie dzieciństwa,
- większe zanieczyszczenie powietrza.
Alergia na brzozę – zespół alergii jamy ustnej
Zespół alergii jamy ustnej (OAS — oral allergy syndrome) to schorzenie, które opisano stosunkowo niedawno. To teoretycznie niepowiązane ze sobą przypadłości, które łączy jednak odczyn krzyżowy na dany alergen. Polega ono na tym, że dorosły lub dziecko z nadwrażliwością na pyłek rośliny może odczuwać nieprzyjemne objawy w jamie ustnej (najczęściej swędzenie lub pieczenie oraz obrzęk warg i języka) po spożyciu niektórych pokarmów.
Pierwszym etapem OAS jest powstanie w organizmie nadwrażliwości na pyłek drzewa. W przypadku Polski bardzo często inicjatorem jest brzoza. U każdego w innym czasie pojawiają się pierwsze objawy zespołu alergii jamy ustnej. Najczęściej pierwszym owocem, który wywołuje reakcję u osób nadwrażliwych, jest jabłko.
Co pomaga na wywołany pyłkiem brzozy zespół reakcji alergicznej? Niestety w przypadku tej jednostki chorobowej pozostaje jedynie leczenie objawowe. Chorzy muszą leczyć pyłkowicę. Zdarza się, choć nie jest to pewne, że po zastosowaniu immunoterapii objawy się cofają. Najpewniejszym i rekomendowanym przez lekarzy środkiem zaradczym jest jednak eliminacja pokarmów, które wywołują reakcję alergiczną.
W przypadku, kiedy uczulony na pyłek brzozy nie wie, czy jakiś pokarm wywołuje u niego zespół alergii jamy ustnej, może potencjalnie uczulający owoc czy warzywo potrzymać przez chwilę w dłoni. Jeżeli nie zauważy pokrzywki na skórze, może względnie bezpiecznie go spożyć. OAS najczęściej szybko ustępuje po wyjęciu z ust pokarmu, na który dany człowiek ma nadwrażliwość.
Jak zdiagnozować uczulenie na pyłek brzozy?
Wiele osób w pewnym momencie samodzielnie odkrywa, że niewłaściwie reaguje na ziarna pyłku brzozy. By mieć pewność, trzeba swoje podejrzenia skonsultować z lekarzem. Podstawą diagnostyki jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badań – alergolog zleca punktowe testy skórne lub serologiczne.
Dzięki badaniu krwi można określić poziom przeciwciał IgE, które są skorelowane z reakcjami alergicznymi. Wynik przeprowadzonych badań diagnostycznych ma kluczowe znaczenie przy kwalifikowaniu chorych do immunoterapii (odczulania).
Jak sobie radzić z uczuleniem na pyłek brzozy?
Walka z alergią na pyłki roślin nie jest łatwa. By nieco sobie ulżyć w czasie, kiedy stężenie pyłków brzozy jest wysokie, warto wprowadzić kilka istotnych zmian w swoim stylu życia. Oto najpopularniejsze zalecenia dla pyłkowców.
- Unikanie kontaktu z pyłkami — oczywiście odseparowanie się od każdego ziarna pyłku jest niemożliwe. Warto jednak omijać miejsca, gdzie skupisko brzóz jest największe. Brzeziny lepiej odwiedzać dopiero wtedy, kiedy drzewo z biało-czarną korą zakończy emitowanie ziaren pyłków. Warto również omijać wszelkie parki, ogrody czy działki.
- Zakup maski przeciwpyłkowej — często ten sam model, dzięki obecności wymiennych filtrów, nie tylko służy w walce z alergią, ale i ze smogiem.
- Zmiana nawyków higienicznych — wracając do domu, dobrze zdjąć ubranie i szybko wziąć prysznic. W czasie kąpieli warto również dokładnie umyć włosy, by ziarna pyłku nie pozostały w kosmykach. Jeżeli nie możesz w danej chwili iść pod prysznic czy do wanny, wymyj chociaż dokładnie ręce i twarz. Skuteczną praktyką jest też częste przepłukiwanie oczu solą fizjologiczną.
- Dbanie o czyste powietrze — przy pomocy pokojowych oczyszczaczy powietrza można usunąć większą część alergenów. Oczyszczanie powietrza filtrami to rozwiązanie często polecane przez specjalistów osobom z alergicznymi chorobami układu oddechowego. Oczyszczacze, dzięki obecności filtrów HEPA, mogą naprawdę poprawić jakość powietrza. Urządzenia dobrej jakości (z odpowiednią wydajnością) potrafią wychwycić nawet 99,97 proc. alergenów wziewnych (pyłków, roztoczy, pleśni i innych).
- Zachowywanie właściwej wilgotności — istotne jest nie tylko przefiltrowanie powietrza, ale i zadbanie o jego odpowiednią wilgotność. Gdy w powietrzu jest bardziej wilgotno, pyłki nie fruwają w nim tak łatwo, jak wówczas, gdy jest sucho. Oczywiście zbyt duża wilgoć też jest niewskazana, bo ułatwia rozwój pleśni. Optymalny poziom to 40- 60 proc. Choć można próbować osiągnąć ten wynik domowymi sposobami, łatwiej zrobić to korzystając z nawilżacza powietrza lub oczyszczacza z taką funkcjonalnością.
Alergia na brzozę – co pomaga, co zażywać
Alergia na pyłek brzozy jest sezonową dolegliwością, która często towarzyszy alergikowi przez całe życie. Na szczęście można złagodzić jej objawy dzięki farmakoterapii.
Czas trwania leczenia alergii na pyłki brzozy zależy od nasilenia objawów. Najczęściej leki zażywa się doraźnie, choć w przypadku astmy są one stale podawane.
Lekami na alergię na brzozę, są zwykle medykamenty działające miejscowo — donosowe lub aplikowane na skórę czy do worka spojówkowego. Niektórym nadwrażliwocom na ziarna pyłku brzozy (np. tych, u których stwierdzono reakcje skórne) lekarz zaleca stosowanie leków przeciwhistaminowych. Osoby, u których te sposoby leczenia nie działają lub nie chcą z nich korzystać, alergolog może zastosować immunoterapię alergenową.
Alergia na pyłek brzozy jest nie tylko dokuczliwa, ale może być także i groźna. Pozostawiona sama sobie może doprowadzić do poważnych powikłań — na przykład astmy. Podejrzewając ją u siebie, warto zgłosić się do lekarza i wdrożyć zalecone przez specjalistę leczenie.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.