Alectoin
Naturalna pomoc w alergicznym zapaleniu spojówek:
może być stosowany już od 1 dnia życia
zmniejsza podrażnienie i stan zapalny, przyśpiesza regenerację spojówki
zapewnia długotrwałe nawilżenie oka

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Alergia na sierść psa to skrót myślowy

Na początku trzeba dokładnie odpowiedzieć na pytanie: czy można być uczulonym na sierść psa. Jest to bowiem kwestia, zaprzątająca głowy wielu rodziców, którzy szukając pupila dla swojej pociechy, zastanawiają się jakiego psa dla alergika wybrać – z sierścią czy włosiem?

Tak naprawdę to bez znaczenia. Alergię na psa powodują alergeny, czyli białka znajdujące się głównie w:

  • ślinie,
  • łzach,
  • krwi,
  • moczu,
  • kale,
  • naskórku,
  • a także sierści, włosach czy futrze.

Przeczytaj także: Co najczęściej uczula dzieci?

Najczęstsze alergeny psa

W złuszczonym naskórku i wydzielinach fizjologicznych znajduje się wiele białek potencjalnie alergizujących. W samym naskórku jest ich co najmniej 29. Wyróżnia się jednak 5 głównych alergenów psa. Najczęściej uczulające są:

  • Canis familiaris 1 i 2 (Can f 1 i Can f 2), białka naskórkowe, a dokładniej lipokaliny osadzające się zarówno w sierści psa, jak i kurzu domowym, 
  • Canis familiaris 3 (Can f 3) czyli albumina obecna w surowicy psa,
  • Canis familiaris 4 (Can f 4) to alergen pochodzący ze śliny.
  • Canis familiaris 5 (Can f 5) to alergen obecny w moczu. 

Psy hipoalergiczne nie istnieją

bichon frise pies dla alergików

Chociaż alergeny nie powstają w sierści, mogą się na niej znajdować (są przecież przenoszone na ślinie). Dlatego uczulać będzie zarówno intensywnie liniejący labrador, jak i bezwłosy grzywacz chiński. Przy czym należy zaznaczyć, że o ile nie istnieją psy hipoalergiczne, niektóre czworonogi wydzielają mniej alergenów niż inne. Dotyczy to przede wszystkim suk wybranych ras, zwłaszcza tych „nieśliniących się”. 

Psy z tzw. faflami, które intensywnie się ślinią, będą roznosić więcej alergenów niż osobniki bez takiej przypadłości. Przedstawicielami tych ras są np. spaniele, buldogi, boksery, bernardyny. 

Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne (American Kennel Club) wyodrębniło kilkanaście mniej-alergicznych ras psów. To m.in.:

  • bichon frise,
  • maltańczyk,
  • pudel,
  • grzywacz chiński,
  • chart afgański.

Alergia na psa i reakcje krzyżowe

Dziecko uczulone na psa mogą uczulać też inne zwierzęta oraz pochodzące od nich pokarmy. Wynika to z reakcji krzyżowych, które zachodzą, gdy układ immunologiczny traktuje jako „intruza” nie jeden alergen, a kilka alergenów o podobnej budowie. Wówczas rusza produkcja przeciwciał IgE, a z komórek tucznych uwalniają się mediatory zapalne. Jednym z nich jest histamina, która odpowiada za świąd, obrzęk, zaczerwienienie skóry oraz katar sienny, suchy kaszel, problemy z oddychaniem.

Tak jest na przykład z lipokaliną, czyli białkiem należącym zarówno do alergenów zwierząt domowych (psa, kota, myszy), jak i małych alergenów roztoczy i karaluchów. Natomiast albumina surowicza obecna w alergenach psa reaguje krzyżowo z alergenami wziewnymi i pokarmowymi kota, konia, bydła i świń. To oznacza, że dziecko z alergią na psa może źle się czuć po zjedzeniu wołowiny lub wieprzowiny albo wyrażać niechęć do jedzenia takich pokarmów.

Jak objawia się alergia na psa u dzieci?

Objawy uczulenia na psa są podobne do uczulenia na pyłki roślin. To przede wszystkim wodnisty katar, świąd i obrzęk nosa i napadowe kichanie, czemu może towarzyszyć zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także zmiany na skórze. Pokrzywka i inne rodzaje wyprysku kontaktowego pojawiają się bardzo szybko. W przeciągu godziny po kontakcie z czworonogiem częściej ujawniają się objawy alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek. U niektórych reakcja alergiczna zachodzi z opóźnieniem. Wszystko zależy od wrażliwości danego organizmu. 

O pierwszych objawach alergii na psa opowiadziała nam mama Milenki.

Milenka jest atopowcem praktycznie od urodzenia, ale ponieważ nie mamy w domu żadnego pupila, nigdy nie przyszło mi na myśl, że może być uczulona na psa czy kota. Do czasu. W zeszłe wakacje odwiedziłyśmy moją znajomą, która przygarnęła małego kundelka. Milenka, która wtedy miała trzy latka, była zachwycona, bawiła się z pieskiem, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. Nagle zerwał się silny wiatr, nadchodziła burza. Milence zaczęło się lać z nosa, dostała ataku kichania, miała obrzęknięty nos, czerwone, spuchnięte oczy, które co chwilę pocierała. Pomyślałam, że to może alergia na pyłki, które przeniosły się z silnym wiatrem. Gdy skończyło padać, wyszłyśmy do apteki, po jakieś leki. W drodze zauważyłam, że objawy jakby maleją. Potem przemyłam córce oczy solą fizjologiczną, a do nosa wpuściłam krople na alergię polecone przez farmaceutę. Wszystko minęło. Wieczorem po tej dziwnej alergii nie było śladu. Po kilku dniach jednak wróciła. Znów byłyśmy w towarzystwie pupila i wtedy skojarzyłam fakty – to musi być uczulenie na psa. Zanim wykonałyśmy testy punktowe minęło trochę czasu i jeszcze kilka razy u Mili, pojawiły się te same objawy. Raz nawet nie było w pobliżu psa. Córka położyła się na poduszce, na której wcześniej leżał pupil i dosłownie po chwili zaczęła kichać, smarkać, pocierać oczka. Dziś mamy na stałe wdrożone leki przeciwhistaminowe i po prostu staramy się unikać piesków. Trochę szkoda, ale co zrobić, nie ma co męczyć dziecka. Objawy tej alergii są naprawdę bardzo uciążliwe.”

Kiedy wychodzi uczulenie na psa?

Uczulenie na psa może pojawić się u dziecka w każdym wieku. Nawet w okresie niemowlęcym, choć zdarza się to rzadko. Przeważnie alergia ujawnia się u kilkulatków po bezpośredniej zabawie ze zwierzakiem, tak jak było to u Milenki. Jednak wcale nie trzeba głaskać pupila, by doświadczyć uczulenia. 

Alergeny przenoszą się na ubraniach, są też obecne w powietrzu. Łączą się z cząsteczkami kurzu domowego, więc występują również w domach, szkołach i innych miejscach, gdzie nie ma żadnych zwierząt. To oznacza, że uczulenie na psa może dać o sobie w różnych nietypowych sytuacjach. W dodatku alergia objawia się na wiele sposobów. To nie tylko alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek czy pokrzywka, lecz również zaostrzenie objawów astmy, atopowego zapalenia skóry, a w najgorszych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

Jak sprawdzić czy dziecko ma alergię na psa?

Alergia na psa występuje powszechnie i może pojawić się w dowolnym momencie życia, nawet u dorosłych, którzy nigdy wcześniej po kontakcie z czworonogiem nie mieli żadnych dolegliwości. Te objawy są dość charakterystyczne, więc łatwo o rozpoznanie.

Jeśli po głaskaniu zwierzęcia bądź tylko przebywaniu w jego towarzystwie, dziecko zaczyna kichać, kaszleć, ma zaczerwienione, łzawiące oczy lub swędzącą wysypkę na skórze, duże szanse, że jest uczulone. Podejrzenia należy omówić z pediatrą, który skieruje pacjenta do poradni alergologicznej. Po wykonaniu punktowych testów skórnych staje się jasne, co jest przyczyną alergii – wydzieliny i sierść psa czy też zupełnie coś innego. 

Punktowe testy skórne u dziecka

Punktowe testy skórne uznaje się za złoty standard diagnostyczny alergii IgE-zależnych (natychmiastowych), a więc także tych wywołanych przez psy. Odznaczają się wysoką czułością i swoistością, są bezpieczne i można je wykonywać od około 5. roku życia.

W dniu badania dziecko powinno być zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i zmian chorobowych na skórze. Powinno też zgodnie z instrukcją lekarza zaprzestać na jakiś czas stosowania określonych leków. Wykonanie testów jest kilkuetapowe. Na skórę przedramienia, podzieloną na obszary, nanosi się punktowo po kropli alergenu i nakłuwa jednorazową lancetą. Oprócz alergenów w jednym z obszarów nanosi się rozcieńczony roztwór histaminy, który w każdym przypadku powinien dać objawy tj.:

  • niewielki świąd,
  • bąbel,
  • rumień,

co stanowi prawidłową reakcję skóry. Poza histaminą dla porównania nanosi się też roztwór soli fizjologicznej, będący obojętny dla skóry – w tym przypadku nie pojawią się żadne zmiany. Po około 20 minutach od nałożenia alergenów na skórę sprawdza się, które dały objaw w postaci bąbla. Jego wielkość (średnicę) porównuje się z bąblem „histaminowym”. 

Jak wygląda wykonanie takich testów alergicznych u dziecka opowiedziała mama Milenki. 

Testy wykonywałyśmy w gabinecie alergologicznym. Milenka położyła odsłonięte ręce na blacie, a lekarz nanosił na nie krople histaminy, a potem też krople konkretnych alergenów, które każdy osobno nakłuwał zaostrzoną blaszką. Nakłucia były lekkie i chyba niebolesne. Mila była bardziej zainteresowana niż przestraszona. Trochę się nudziła, czekając z wyciągniętymi prosto rękami, ale włączyłam jej bajkę i te 15 minut jakoś zleciało. W niektórych miejscach na skórze Mili zaczęły pojawiać się zmiany. Tam gdzie miała podany bardziej aktywny alergen były małe pęcherzyki otoczone rumieniem, przy mniej aktywnych alergenach był tylko rumień. Tam gdzie nic się nie zadziało, był tylko ślad po nakłuciu. Lekarz osuszył skórę i zmierzył taką specjalną linijką wielkość bąbla, rumienia i zmiany po histaminie. Wszystko zapisywał na karcie badania. Okazało się, że Mila ma nie tylko alergię na psa, ale i na roztocza kurzu domowego. Z tego co pamiętam, testy wykluczyły alergię na kurczaka, jajka, mleko, mąkę, zboża i trawy.”

Co zrobić, gdy dziecko jest uczulone na psa?

Jeśli dziecko ma alergię na psa, powinno unikać kontaktu ze zwierzętami. To może jednak nie wystarczyć. Alergeny psa łatwo przenoszą się w powietrzu wraz z cząsteczkami kurzu czy pyłków. Są w stanie przemierzyć wiele kilometrów, dlatego pewne ich stężenie znajduje się w większości domów, szkół i innych pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest dbanie o porządek, częste sprzątanie, wycieranie kurzu, odkurzanie dywanów, pranie pościeli, w której bytuje mnóstwo roztoczy, a wraz z nimi także pieskich alergenów. 

odkurzanie

Leki na alergię na psa

Przy zaostrzeniu objawów alergii z pomocą przychodzą leki przeciwhistaminowe, a czasem też glikokortykosteroidy zlecone przez lekarza. Poza tym są różne preparaty do stosowania doraźnego, jak np.:

  • ECTODOSE roztwór do inhalacji z ektoiną bez recepty, nowe opakowanie,
  • lekko hipertoniczny spray do nosa z ektoiną Ectoclarin – wyrób medyczny polecany do profilaktyki i leczenia objawów alergicznego nieżytu nosa;
  • krople do oczu Alection – wyrób medyczny do profilaktyki i leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek,
  • emulsja Epireg – wyrób medyczny łagodzący objawy atopowego zapalenia skóry, suchość, podrażnienie.

łagodzi objawy skórne towarzyszące takim schorzeniom, jak:
alergia pokarmowa, wypryski alergiczne, atopowe zapalenie skóry oraz stany zapalne skóry
każda kapsułka zawiera co najmniej 5 miliardów bakterii
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Pamiętaj, że wyżej wspomniane, czy jakiekolwiek inne wyroby medyczne powinny być używane zgodnie ze wskazaniami. Dlatego przed ich zastosowaniem należy dokładnie przeczytać informacje zawarte w ulotce lub na etykiecie opakowania, zwracając uwagę na stosowanie, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne. Zawsze warto też skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby omówić wszelkie wątpliwe kwestie dotyczące stosowania wybranych wyrobów medycznych.

Odczulanie na psa

Jedynym sposobem przyczynowego leczenia alergii jest swoista immunoterapia alergenowa, czyli tzw. odczulanie.

Immunoterapię przeprowadza się metodą iniekcyjną (szczepionka alergenowa, u dzieci od 5. roku życia) lub podjęzykową (krople/tabletki alergenowe u dzieci już od 3. roku życia). W obu przypadkach kuracja przebiega w dwóch etapach:

  • początkowym, kiedy regularnie podaje się coraz większe dawki alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej,
  • podtrzymującej efekty uzyskane na etapie początkowym.

Cały proces immunoterapii trwa od 3 do 5 lat.

Immunoterapia musi przebiegać pod opieką doświadczonego alergologa, ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych, w tym duszności astmatycznej i groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Zagrożenie jest wyższe przy przyjmowaniu szczepionek, zwłaszcza dla dzieci z astmą oskrzelową. Bardzo często jednak reakcje niepożądane mają charakter miejscowy i łagodny, a uzyskane efekty niosą wiele korzyści. 

Przede wszystkim pozwalają uwolnić się od uciążliwych objawów alergii na kilka, a nawet kilkanaście lat. Co więcej, mogą zapobiec rozwojowi kolejnych alergii i astmy oskrzelowej.

Oprócz zalet immunoterapia swoista ma także kilka wad. Główną jest niska skuteczność odczulania na alergeny psa w porównaniu do odczulania na alergeny kota, owadów błonkoskrzydłych czy pyłków traw. Ponadto immunoterapia podjęzykowa jest refundowana tylko częściowo. Za leki z alergenami psa, kota, a także os i pszczół trzeba zapłacić 100% ceny. Miesięczna kuracja wynosi około 300 zł. 

Może zainteresować Cię również: Odczulanie dzieci – czy to ma sens? Jak poradzić sobie z alergią u dziecka?


Uwolnij się od uciążliwych objawów alergii
Reklama


E. Willak-Janc, Wpływ kontaktu z psem na rozwój alergii, 10.08.2017 [dostęp 14.03.2023], Wpływ-kontaktu-z-psem-na-rozwój-alergii.pdf (alergia.org.pl)

Uczulenie na psa u dziecka, weterynarianews.pl, [dostęp 14.03.2023], Uczulenie na psa u dziecka – Weterynarianews

Best Hypoallergenic Dog Breeds for People With Allergies – American Kennel Club (akc.org)