wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Balet dla dziecka – czy warto?

Każde zajęcia ruchowe są lepsze dla dziecka niż siedzenie przed komputerem. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby dzieci poniżej 5. roku życia nie pozostawały unieruchomione w jednej pozycji dłużej niż 60 minut. Dodatkowe zajęcia ruchowe mogą być doskonałym sposobem na zmotywowanie dziecka do aktywności ruchowej. Balet pod tym względem nie jest gorszy od pływania, piłki nożnej, karate czy innej dyscypliny sportowej. 

Jakie korzyści niosą lekcje baletu u dzieci? 

  • Poprawa sprawności: taniec baletowy to aktywność fizyczna, a każda aktywność w pewien sposób zwiększa ogólną sprawność. Im wcześniej dziecko zacznie „ćwiczyć”, tym lepiej dla jego rozwoju, sprawności i kondycji. 
  • Zdrowszy układ krwionośny: balet pozwala wzmocnić układ krwionośny i pozytywnie wpływa na płuca. Regularne lekcje tańca sprawią, że serce będzie pompowało krew z mniejszym trudem, a płuca staną się bardziej pojemne, czyli zyskają większą zdolność do pobierania tlenu. 
  • Rozwój równowagi, siły i gibkości: balet to taniec bardzo specyficzny. Gdy obserwujemy tancerza baletowego na scenie, mamy wrażenie, że jest on lekki jak piórko, a wykonywane ruchy nie sprawiają mu żadnego problemu. W rzeczywistości balet jest bardzo wymagający. Tancerze muszą być silni, wytrzymali, gibcy i mieć wysoko rozwiniętą równowagę. Między innymi takie zdolności motoryczne zyska Twoje dziecko na zajęciach z baletu. A to pomoże mu w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia wad postawy np. garbienia się.    
  • Większa pewność siebie: sport buduje silny charakter i wzmacnia pewność siebie. Taniec baletowy nie jest tutaj wyjątkiem. Wszystkie osiągnięcia, nabywane umiejętności i dobre słowa od nauczyciela (np. „dobrze się dzisiaj spisałaś”, „robisz postępy”), pozwalają dziecku poczuć, że to, co robi, ma sens i że jest w tym dobre. Wiara we własne możliwości i ufanie sobie składa się na pewność siebie u dziecka. 
  • Poprawa koncentracji: taniec baletowy poprawia koncentrację i uczy umiejętności skupiania się na jednym celu/zadaniu, co przekłada się na życie codzienne i sprawia, że dziecko nie rozprasza się przy odrabianiu lekcji czy wykonywaniu innych obowiązków.  
  • Większa wrażliwość: zajęcia muzyczno-ruchowe zwiększają wrażliwość dziecka, nie tylką tę muzyczną, ale też emocjonalną. Dziecko uczy się przeżywania i wyrażania emocji, a także siebie poprzez taniec. 

Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama

Czy balet jest dobry dla każdego dziecka?

Balet zdecydowanie nie jest dobry dla każdego dziecka. Trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne, ma indywidualne potrzeby, zdolności, predyspozycje, preferencje i temperament.

Jeśli Twoja pociecha ma nieograniczone pokłady energii, uwielbia rywalizację, pracę zespołową, do tego jest ekstrawertykiem, którego wszędzie pełno – balet może nie być odpowiednim wyborem.Dla takiego dziecka prawdopodobnie lepiej sprawdzą się takie dyscypliny jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, sztuki walki czy taniec w nieco innej wersji np. hip-hop. 

Zajęcia z baletu będą za to lepszym wyborem dla dzieci wrażliwych, introwertycznych, lubiących pracę samodzielną. Ale! Pamiętaj, że nie jest to reguła, a dzieci potrafią zaskakiwać. Z tego względu ważne jest to, aby nie tylko obserwować dziecko i jego preferencje czy zainteresowania, ale też rozmawiać i brać pod uwagę to, co mówi. 

Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać malucha do chodzenia na zajęcia z baletu czy żadnej innej dyscypliny sportowej. W ten sposób nie zbudujemy w nim zdrowych nawyków, miłości do sportu i pewności siebie, a raczej wzbudzimy frustrację i zabijemy naturalną, dziecięcą potrzebę ruchu. Jako dorośli sami nie lubimy robić czegoś, co się nam nie podoba.

Pamiętaj też, że dzieci często zmieniają zdanie. To, że Twoja pociecha aktualnie wykazuje zainteresowanie baletem, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Warto jednak pozwalać dzieciom na swobodne odkrywanie świata i próbowanie różnych rzeczy. 

Od kiedy dziecko może chodzić na balet?

Szkoły baletowe najczęściej przyjmują dzieci od 4. roku życia, choć znajdą się też zajęcia dla młodszych. Jednak pod względem rozwoju psychofizycznego to właśnie wiek 4-5 lat jest najlepszy, aby rozpocząć lekcje tańca baletowego. Trzeba też wziąć pod uwagę indywidualną gotowość dziecka do uczestniczenia w zajęciach i to nie tylko pod kątem zdolności motorycznych, ale też samodzielności i umiejętności poznawczych. 

A jak wyglądają lekcje baletu dla najmłodszych dzieci? Nie musisz martwić się tym, że Twoje dziecko zedrze sobie palce czy zostanie zmuszone do przyjmowania trudnych pozycji. Balet dla dziecka to przede wszystkim zajęcia ogólnorozwojowe, w które wplatane są elementy tańca. Dobry nauczyciel zadba o to, aby maluchy dobrze się bawiły, a nie czuły, że wykonują ciężką pracę. 

Balet dla chłopca i dziewczynki 

Istnieje przekonanie, że lekcje baletu są wyłącznie dla dziewczynek. To nieprawda. Takie stereotypowe myślenie może być bardzo krzywdzące dla chłopców, którzy właśnie poprzez taniec chcieliby wyrażać siebie i którzy mają w sobie wrażliwość muzyczną. 

Balet to doskonała forma ruchu zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Jeśli Twój syn wykazuje zainteresowanie właśnie tym rodzajem tańca, pozwól mu robić to, co naprawdę mu się podoba. Balet może być doskonałym sposobem na pokazanie chłopcu, że wrażliwość i wyrażanie emocji nie oznacza słabości i nie jest zarezerwowane tylko dla dziewczynek.


Na wsparcie dziecięcej odporności
Reklama