To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Gdy małe dziecko kaszle…
Gdy małe dziecko kaszle najprawdopodobniej złapało infekcję wirusową, czyli tzw. przeziębienie. W takim przypadku, często na początku pojawia się kaszel suchy, który po kilku dniach, zmienia się w mokry, odkrztuszający.
- Kaszel suchy, to kaszel nieproduktywny, nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, przez co bywa bardzo uciążliwy.
- Kaszel mokry, to kaszel produktywny, przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny i choć może wiązać się z pewnym dyskomfortem, zwykle przynosi ulgę.
Szczególnym rodzajem kaszlu jest kaszel szczekający, niekiedy nazywany foczym czy krtaniowym. To najczęściej objaw zapalenia krtani, któremu towarzyszą świsty krtaniowe (stridor) i wyraźny wysiłek oddechowy. Ponieważ może prowadzić do poważnych duszności, wymaga specjalnej uwagi, a w razie potrzeby, pilnej pomocy medycznej.
Szczekający kaszel u małego dziecka
Szczekający kaszel u małego dziecka może świadczyć o ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani. To choroba głównie wywoływana przez wirusy i bardzo często rozpoznawana u 1-3-latków. Z reguły przebiega łagodnie, bez wysokiej gorączki, chyba że ma podłoże bakteryjne – wówczas może powodować znaczny wzrost temperatury, poza tym wymaga antybiotykoterapii (której nie stosuje się przy zakażeniach wirusowych). Jeśli infekcja przebiega z obrzękiem krtani, lekarz może uznać, że potrzebne są leki glikokortykosteroidowe.
Charakterystycznym objawem podgłośniowego zapalenia krtani jest kaszel szczekający, który łagodnieje w ciągu 2-3 dni. Niektóre dzieci pokasłują sporadycznie, inne, zwłaszcza obciążone astmą czy alergią, miewają napady kaszlu pojawiające się w godzinach wieczornych i nocnych. W takich przypadkach pomoc niesie zimne powietrze, które pozwala zmniejszyć obrzęk krtani i złagodzić związane z tym dolegliwości. Warto zatem podczas napadu kaszlu szczekającego otworzyć okno, wyprowadzić dziecko na zewnątrz, także wykonać nebulizację z soli fizjologicznej.
Suchy kaszel u małego dziecka
Suchy kaszel u dziecka często jest pierwszym objawem infekcji. Maluch, który sporadycznie pokasłuje, wydając charakterystyczny gardłowy dźwięk, bez odkrztuszania wydzieliny, powinien być bacznie obserwowany.
Lek bez recepty LEVOSOL zawiera substancję czynną – lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu.
Przyczyny suchego kaszlu u małego dziecka
Jeśli do suchego kaszlu dojdą inne objawy, zwłaszcza świsty krtaniowe, gorączka, trzeba umówić wizytę w przychodni. Nagłe pojawienie się suchego kaszlu i bólu gardła nasilającego się przy przełykaniu, może świadczyć o tym, że w gardle dziecka zalega ciało obce. Natomiast w przypadku wysokiej gorączki należy sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia bakteryjnego, które leczy się antybiotykiem. Konsultacja z pediatrą jest też wskazana, gdy suchy kaszel u małego dziecka się przedłuża. O kaszlu przewlekłym mówi się dopiero wtedy, gdy trwa ponad 8 tygodni, ale już kilkudniowe utrzymywanie się tego objawu powinno skłonić rodziców do rozmowy z lekarzem, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie niemowlaka.
Przedłużający się suchy kaszel u małego dziecka, szczególnie taki, który pojawia się w nocy, 2-3 godziny po zaśnięciu, oraz nad ranem, może wskazywać na astmę. To przewlekła choroba układu oddechowego. Najbardziej narażone są na nią maluchy, których rodzice sami są astmatykami lub alergikami.
Długotrwały suchy kaszel u małego dziecka, który najczęściej pojawia się po posiłku i w nocy, może być objawem choroby refluksowej. U niemowląt świadczą o tym obfite ulewania, problemy z jedzeniem i przybieraniem na wadze, natomiast u nieco starszych dzieci objawem refluksu przełykowego są, oprócz suchego kaszlu, wymioty, chrypka, nieprzyjemny zapach z ust, trudności w przełykaniu pokarmów i bóle brzucha. Przy takich dolegliwościach lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Leki na suchy kaszel dla małego dziecka
W leczeniu suchego kaszlu zwalcza się przede wszystkim jego przyczyny. Małym astmatykom czy alergikom podaje się np. glikokortykosteroidy. Dzieci z refluksem przełykowym mają zaleconą odpowiednią dietę, a niekiedy także leki przeciwrefluksowe.
Jeśli leczenie przyczynowe suchego kaszlu jest z jakichś sposobów niemożliwe lub nieskuteczne, włącza się leczenie objawowe – przeciwkaszlowe.
Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy suchy kaszel u małego dziecka powoduje duży dyskomfort i na przykład utrudnia zasypianie. W takich sytuacjach pediatra może zalecić lek przeciwkaszlowy na receptę (np. z lewodropropizyną) lub preparat bez recepty (np. z wyciągiem z porostu islandzkiego). Dla małych dzieci najodpowiedniejsze są te w postaci syropu. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, tabletki na kaszel suchy można podawać starszakom, mniej więcej od 6. roku życia.
- Syrop na kaszel suchy z lewodropropizyną jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia.
- Syrop z porostu islandzkiego można podawać dzieciom od 1. roku życia.
Inhalacje na suchy kaszel dla małego dziecka
Dobrym sposobem na złagodzenie suchego kaszlu u małego dziecka są nebulizacje (inhalacje). Przeznaczone do tego roztwory chlorku sodu (izotoniczne, czyli tzw. sól fizjologiczna i hipertoniczne) nadają się dla maluszków już od pierwszych dni życia.
Do nebulizacji nas uchy kaszel najlepiej stosować roztwory 0,9% chlorku sodu (izotoniczne) z dodatkiem kwasu hialuronowego i/lub ektoiny (jak ampułki Nebu-Dose Hialuronic, Ectodose, EctoRespira). Sól fizjologiczna delikatnie pobudza odruch kaszlu, a kwas hialuronowy i ektoina, które mają zdolność przyciągania cząsteczek wody, nawilżają drogi oddechowe, przynosząc ulgę w suchym kaszlu.
Preparaty do inhalacji z ektoiną i kwasem hialuronowym nadają się do stosowania w nebulizatorach pneumatycznych (to te najpopularniejsze).
Mokry kaszel u małego dziecka
Mokry kaszel u małego dziecka przeważnie pojawia się w 2,3 dobie infekcji – np. zapalenia zatok przynosowych, oskrzeli, płuc. Odkrztuszanie wydzieliny jest bardzo korzystne, pomaga oczyścić drogi oddechowe i odzyskać zdrowie, dlatego nie należy hamować tego odruchu!
Zamiast tego, warto delikatnie go stymulować, przede wszystkim poprzez nebulizacje, a w razie potrzeby także stosowanie leków mukolitycznych przepisanych przez lekarza (rozrzedzających wydzielinę).
Inhalacje na mokry kaszel dla małego dziecka
Małym dzieciom z mokrym kaszlem zaleca się nebulizacje z roztworów lekko hipertonicznych. Przykładem są preparaty Nebu-Dose Baby. Można podawać je 2-4 razy dziennie, aby wesprzeć proces samooczyszczania dróg oddechowych.
Takie inhalacje pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie – także dlatego, że pobudzają ruch rzęsek, dzięki któremu śluz przesuwa się w górne partie drzewa oddechowego.
Po wykonanej nebulizacji warto oklepać dziecku plecy. Oklepywanie jest zabiegiem fizjoterapii oddechowej, bardzo pomocnym w leczeniu mokrego kaszlu. Jak prawidłowo oklepać dziecko?
- Połóż smyka na brzuchu, na swoich kolanach, tak aby miał biodra ułożone wyżej niż tułów.
- Ułóż dłoń/dłonie w łódeczkę, jak do nabierania wody.
- Oklepuj klatkę piersiową dziecka jedną ręką lub oburącz, z umiarkowaną siłą, przesuwając dłonie od podstawy do szczytu płuc (od połowy pleców do łopatek).
Polecane do inhalacji
Leki na mokry kaszel dla małego dziecka
Jeśli mokry kaszel u małego dziecka jest bardzo uciążliwy, w oskrzelach zalega dużo gęstej i lepkiej wydzieliny, lekarz może przepisać preparaty o działaniu mukolitycznym. Poniżej dwa przykłady.
- Na mokry kaszel dla niemowląt odpowiednie są np. krople i roztwory do inhalacji z bromheksyną.
- Dzieciom powyżej 2. roku życia można przepisać np. syrop z karbocysteiną.
Leków mukolitycznych nie wolno łączyć z syropami przeciwkaszlowymi. Nie należy też podawać ich bezpośrednio przed snem, bo zmniejszają lepkość wydzieliny, dzięki czemu jest łatwiej usuwana, co z kolei nasila odruch kaszlu i może zakłócać nocny odpoczynek. To samo dotyczy nebulizacji.
Domowe sposoby na kaszel u małego dziecka
Wśród domowych sposobów na kaszel u małego dziecka z pewnością wymienić trzeba nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Można zastosować do tego specjalne urządzenia albo wilgotne ręczniki rozwieszone na kaloryferach.
Jeśli kaszel u dziecka nasila spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, warto podłożyć pod materac poduszkę czy książki, tak aby smyk podczas snu miał nieco wyżej niż zwykle ułożoną główkę.
Oprócz tego pomoc w przeziębieniu mogą przynieść babcine przepisy na:
- mleko z miodem i masłem,
- kisiel z siemienia lnianego
- albo syrop z cebuli (uwaga na jego wykrztuśne działanie).
Takie napoje nadają się jednak dla nieco starszych dzieci, na pewno ponad trzyletnich. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, że nawadnianie organizmu podczas walki z infekcją bardzo pomaga pokonać chorobę, dlatego przeziębione maluszki karmione mlekiem mamy/modyfikowanym warto częściej przystawiać do piersi/butelki, a starsze dzieci, które już jedzą pokarmy stałe, powinny dostawać więcej niż płynów (wody, napojów, zup itp.).
Bardzo ważne jest, aby małe dziecko z kaszlem zbadał lekarz. Tylko pediatra może rozpoznać przyczynę objawów i wdrożyć odpowiednie dla małego pacjenta leczenie. Wizytę w przychodni trzeba umówić pilnie w przypadku silnych napadów kaszlu, wysokiej gorączki, krwioplucia i wszelkich innych niepokojących dolegliwości.
Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
Kaszel u dzieci – aktualne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne – Czasopismo dla lekarzy pediatrów | Forum Pediatrii Praktycznej
Pediatria po Dyplomie – Przewlekły kaszel u dzieci – kiedy do specjalisty?