To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Lato to czas zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. Korzystając z pogody, dzieci ćwiczą jazdę na rowerach, rolkach i hulajnogach, grają w piłkę nożną, siatkówkę lub koszykówkę, a także korzystają z różnych placów zabaw. Dzięki temu rozwijają koordynację ruchową, poprawiają swoją wydolność i ogólną sprawność, ale jednocześnie są narażone na urazy i kontuzje, a zdarte kolano czy łokieć to coś, co przydarzyć się może prawie każdemu dziecku. Jak postępować wtedy, gdy dziecko dozna urazu? Co zrobić w pierwszej kolejności? I kiedy udać się do lekarza?
Stłuczenia – jak sobie z nimi radzić?
Jednym z najczęściej występujących rodzajów urazów są stłuczenia. W wyniku uderzenia o twardy przedmiot dochodzi do pękania drobnych naczyń podskórnych, z których krew wylewa się do okolicznych tkanek – powstaje siniak. W miejscu urazu pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie skóry. Zazwyczaj tym objawom towarzyszy nadwrażliwość na dotyk i odczuwalne zwiększenie temperatury w danym obszarze, a czasami również ograniczenie ruchomości, jeśli do stłuczenia dochodzi w obrębie kończyny. W ciągu kilku dni siniak zmienia swoje zabarwienie i po maksymalnie 14 dniach całkowicie znika.
Żeby przyspieszyć ten proces, a jednocześnie zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto jak najszybciej po uderzeniu do zranionego miejsca przyłożyć woreczek z lodem albo schłodzony kompres żelowy na około 15 minut. Czynność najlepiej powtórzyć kilkakrotnie co mniej więcej 2 godziny. Gdy ból jest bardzo uciążliwy, można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli siniak występuje nad obrzękniętym stawem albo utrudnia poruszanie kończyną, należy skonsultować się z lekarzem.
Co na zadrapania, otarcia i skaleczenia?
Siniakom często towarzyszą otarcia, zadrapania i skaleczenia, czyli naruszenia ciągłości skóry. Wtedy, gdy na skórze dziecka powstanie płytka rana, najlepiej jak najszybciej przemyć ją np. roztworem izotonicznym i zdezynfekować, żeby pozbyć się zabrudzeń pochodzących z miejsca, w którym doszło do urazu.
Aby przyspieszyć gojenie można zastosować absorbujący proszek mineralny zawierający srebro jonowe w spray’u. Tego typu preparat kontroluje wysięk, wspiera fizjologiczne procesy gojenia i chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania.
Po przemyciu i użyciu odpowiednich preparatów należy zabandażować skaleczenie czystą gazą lub przykleić plaster z opatrunkiem. Jeśli rana intensywnie krwawi, trzeba przyłożyć do niej gazę na około 20 minut i w miarę możliwości unieść część ciała z raną powyżej poziomu serca – np. podnieść nogę albo rękę do góry. Po tym czasie krwawienie powinno ustąpić.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Gdy rana jest głęboka lub szeroka, krwawienie nie ustępuje po upływie 20 minut, doszło do kontaktu z zardzewiałym przedmiotem albo pojawiają się objawy infekcji (gorączka, obrzęk, ocieplenie i zaczerwienienie okolicy rany, wypływ treści ropnej itp.), wówczas należy udać się do lekarza. W pierwszych dwóch przypadkach najczęściej konieczne jest zszycie rany, zaś w kolejnych podanie szczepionki przeciwtężcowej i zastosowanie odpowiednich leków.
Jeśli rana wymagała szycia, a po wygojeniu zostały widoczne blizny, warto przyklejać do nich miękkie plastry silikonowe na blizny, które rozjaśniają i wygładzają zmiany skórne.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak postępować w przypadku uszkodzenia stawów?
A jak postępować wtedy, gdy dojdzie do urazu stawu – skręcenia lub zwichnięcia? Skręcenie to uszkodzenie części stawu w wyniku przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu. Najczęściej towarzyszy mu ból, obrzęk i zasinienie. Jeśli obserwuje się takie objawy, najlepiej w miarę możliwości odciążyć bolący staw i zastosować zimny okład. Nie ma również co zwlekać z wizytą u specjalisty – lekarz na podstawie badań określi, czy to rzeczywiście skręcenie, czy tylko przeciążenie i zaleci ewentualne unieruchomienie.
Jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia? Zwichnięciu, czyli urazowi w wyniku którego kości tworzące staw przestają się stykać, poza wymienionymi wcześniej objawami towarzyszą niestabilność stawu, zmiana jego obrysu oraz brak możliwości wykonywania ruchu stawem. Postępowanie jest takie samo jak w przypadku skręcenia – odciążenie, zimny okład i konsultacja lekarska. Nie powinno się próbować samodzielnie nastawić stawu, bo można w ten sposób doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń.
Urazy głowy u dzieci – co robić?
Urazy głowy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje. A co robić wtedy, gdy dziecko w wyniku upadku mocno uderzyło się w głowę? Jeśli samodzielnie wstaje i po chwili zaczyna się bawić, wystarczy tylko baczna obserwacja. Jednak wskazaniem do pilnej konsultacji ze specjalistą nawet po upływie kilku godzin, doby, a nawet kilku dni od wypadku będą:
- wymioty,
- silne bóle głowy lub szyi,
- nagłe wyciekanie płynu z nosa,
- nierówne źrenice,
- problemy z widzeniem,
- pojawienie się krwiaków pod oczami.
Jeżeli zaś po uderzeniu w głowę dziecko jest nieprzytomne, ma wgniecenie w czaszce, intensywnie krwawi z rany, nosa lub uszu, nieprawidłowo chodzi lub mówi (przewraca się, chwieje, ma mowę bełkotliwą, łączy słowa w niezrozumiałe ciągi), nie rusza kończynami lub głową albo ma drgawki, należy natychmiast wezwać karetkę.
Co robić, gdy dojdzie do użądlenia lub pogryzienia?
Jak postępować wtedy, gdy dojdzie do ukąszenia lub pogryzienia? Przy użądleniu przez pszczoły lub osy należy przede wszystkim sprawdzić, czy owad nie zostawił żądła i – jeśli jest widoczne – jak najszybciej je usunąć. Później skórę w miejscu użądlenia powinno się przemyć zimną wodą z mydłem i przyłożyć chłodny opatrunek. Można również użyć preparatu łagodzącego świąd.
W przypadku kleszczy postępowanie jest podobne – owada trzeba szybko usunąć za pomocą pęsety lub specjalnego lasso i miejsce wkłucia dokładnie przemyć. Jeśli samodzielne usunięcie nie jest możliwe, powinno się zgłosić do lekarza.
Uwaga – okolice ugryzienia trzeba obserwować przez minimum cztery tygodnie. Jeżeli pojawi się rumień, konieczne będzie przeprowadzenie testów na boreliozę.
Miejsca pogryzione przez owady takie jak komary i meszki można chłodzić oraz smarować żelami antyhistaminowymi, żeby złagodzić świąd.
Podsumowując, urazy i kontuzje stanowią część naszego życia. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto przynajmniej raz nie miał siniaka albo zdartego kolana. Żeby jednak skutecznie złagodzić ból towarzyszący urazom i zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań, warto wiedzieć, jak reagować i kiedy należy się skonsultować ze specjalistą.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia
- Problemy pediatrii w ujęciu interdyscyplinarnym. Urazy u dziecka w kolejnych etapach rozwoju, pod red. Sochocka L., Wojtyłko A., Halski T., Opole 2014.
- Kuchar E., Prewencja poważnych urazów u dzieci i młodzieży w okresie letnim, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pierwszapomoc/147421,prewencja-powaznych-urazow-u-dzieci-i-mlodziezy-w-okresie-letnim [dostęp na: 11.06.2024].