To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co pyli i uczula w lipcu?
Objawy alergii mogą sugerować, że w powietrzu unoszą się pyłki roślin, na które nasz organizm reaguje nadmierną reakcją immunologiczną. Wiele osób latem zastanawia się, co kwitnie w lipcu i uczula, powodując przykre symptomy. Warto wtedy sięgnąć po kalendarz pylenia.
W lipcu alergicy są wciąż narażeni na pyłki traw, które dla wielu osób są najbardziej dokuczliwe. Ich kwitnienie w Polsce zaczyna się już pod koniec kwietnia, a najgorszy okres pylenia przypada na maj, czerwiec oraz pierwszą połowę lipca. To właśnie w tych miesiącach alergicy mogą odczuwać najsilniejsze objawy alergii wziewnej, która potrafi mocno uprzykrzyć życie w najcieplejszą porę roku.
Co uczula w lipcu poza trawami? Na liście znajdują się także wysokie stężenia pyłków niektórych bylic, wśród których znajdują się powszechnie występujące:
- pokrzywa,
- bylica pospolita,
- babka zwyczajna,
- komosa biała (potocznie nazywana lebiodą),
- szczaw zwyczajny.
Jeśli zastanawiasz się, co teraz pyli, do lipcowej listy należy dopisać także zarodniki grzybów z rodzaju CladosporiumAlternaria. Mogą powodować one swędzenie oczu i nosa, wodnisty katar sienny, niedrożność nosa, a także łzawienie i zaczerwienienie oczu. Alergia na zarodniki grzybów jest szczególnie odczuwalna w upalne i suche dni, których przecież nie brakuje w lipcu.
Kalendarz pylenia a objawy alergii wziewnej
Pylenie roślin może powodować szereg przykrych objawów u alergików. Wśród najczęściej spotykanych symptomów alergii znajdują się:
- zapalenie spojówek,
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
- katar sienny przyjmujący postać wodnistej wydzieliny,
- kichanie,
- łzawienie oczu,
- podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu,
- utrudnione oddychanie związane ze zmniejszoną drożnością nosa.
U osób borykających się z silną alergią na pyłki roślin mogą natomiast pojawić się:
- duszności,
- świszczący oddech,
- utrudnione oddychanie,
- napady suchego kaszlu.
Objawów tych nie należy bagatelizować. Przyjmowanie leków przeciwalergicznych jest wtedy szczególnie ważne. Jeśli natomiast podejrzewasz u siebie alergię, ale nie masz jeszcze postawionej diagnozy, jak najszybciej udaj się do lekarza alergologa, aby wykonać testy uczuleniowe.
Przeczytaj także: Katar sienny, czyli sezonowy alergiczny nieżyt nosa
Pogoda dla alergików w zapobieganiu alergii
Sezon pylenia roślin w Polsce rozpoczyna się na dobre w połowie marca, a w cieplejsze lata nawet wcześniej. Najgorszym okresem dla alergików zazwyczaj jest kwiecień i maj, jednak lato może być dla nich równie uciążliwe. Warto więc wiedzieć, co uczula w lipcu, ponieważ alergie na pyłki roślin to najczęściej występujące uczulenia.
Co istotne, ilość pyłków roślin unoszących się w powietrzu jest uzależniona od temperatury oraz ilości opadów. Im więcej i częściej pada deszcz, tym mniej unosi się alergenów. Natomiast kiedy na dworze jest ciepło i świeci słońce, alergicy mogą spodziewać się trudnego czasu.
Zdaniem alergologów rozpoczęcie przyjmowania leków jeszcze przed wystąpieniem pierwszych dolegliwości (najlepiej 2 tygodnie przed kalendarzowym rozpoczęciem pylenia), może złagodzić objawy alergii. Pozwala to wysycić się organizmowi lekami i ogranicza dalszy rozwój choroby.
Aby profilaktykę rozpocząć we właściwym momencie, warto korzystać z pogody dla alergików. Można ją znaleźć na wielu stronach internetowych. Praktycznym rozwiązaniem jest także ściągnięcie darmowej aplikacji na swój smartfon, która pomoże odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Możliwość bieżącego śledzenia stężenia pyłków umożliwia także dostosowanie dawki leku antyhistaminowego do aktualnych warunków i potrzeb.
Inne sposoby radzenia sobie z alergią podczas pylenia
Znajomość kalendarza pylenia to ważna umiejętność dla każdej osoby mierzącej się z alergią. Warto orientować się nie tylko w wiosennym pyleniu, ale również wiedzieć co uczula w lipcu, a nawet jesienią. Dodatkowo istnieje kilka sprawdzonych sposobów na alergię, które pozwalają zmniejszyć lub złagodzić dotkliwe objawy.
- Stosuj leki antyhistaminowe minimum godzinę przed największych stężeniem pyłków w powietrzu, które sprawdzisz w prognozie pogody dla alergików lub w specjalnej aplikacji.
- Zakładaj na świeżym powietrzu okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed bezpośrednim kontaktem z pyłkami.
- Unikaj aktywności na dworze w porze największego stężenia pyłków.
- Wietrz mieszkanie wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, kiedy w powietrzu unosi się mniej alergenów.
- Nie śpij przy otwartym oknie.
- Po powrocie do domu weź prysznic, aby spłukać z siebie potencjalne alergeny, a następnie wymień odzież, w której przebywałeś na dworze.
Dodatkowo dobrą praktyką jest sprawdzanie kalendarza pylenia oraz stężenia pyłków w regionie, do którego wybierasz się na wakacje lub wyjazd służbowy.
Może zainteresować Cię także: Odczulanie dzieci, czy to ma sens? Jak poradzić sobie z alergią u dziecka?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.- Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1), s. 5-15