Zwolnienie dziecka z lekcji WF – tak czy nie?
W niektórych przypadkach długoterminowe zwolnienie dziecka z lekcji WF w szkole jest jak najbardziej uzasadnione. Ostre choroby serca i układu oddechowego, poważne kontuzje, urazy, choroby przewlekłe, poważne wady kręgosłupa są oczywiście przeciwwskazaniem do uprawiania aktywności fizycznej – zwłaszcza tej nieukierunkowanej na konkretny cel.
Jeśli jednak Twoje dziecko jest zdrowe (brak przeciwwskazań od lekarza), nie ma powodu, aby zwalniać je z WF-u. Czasami trudno okazać stanowczość, zwłaszcza gdy pociecha prosi o zwolnienie z kolejnej lekcji ze łzami w oczach. Warto jednak pamiętać, że w perspektywie długoterminowej wyjdzie to dziecku na dobre.
Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Dlaczego dziecko nie chce ćwiczyć na WF-ie?
Kluczem do udanej relacji z dzieckiem jest zrozumienie jego potrzeb i pokazanie, że są one ważne. Warto więc w pierwszej kolejności zapytać, jaki jest powód niechęci do lekcji WF. Być może wcale nie chodzi o sport sam w sobie. Dziecko może:
- bać się nauczyciela,
- mieć problemy z rówieśnikami,
- być wyśmiewane,
- wstydzić się swojego ciała, ubioru czy umiejętności sportowych.
To bardzo trudne do rozwiązania sytuacje. Czasami nie mamy wpływu na to, co spotyka naszą pociechę za murami szkoły. Warto spróbować – w miarę możliwości – porozmawiać z nauczycielem, dyrekcją czy rodzicami uczniów, którzy krzywdzą Twoje dziecko.
Jeśli nie da się rozwiązać problemu od zewnątrz, trzeba próbować od środka, czyli pracować z dzieckiem nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Nie warto ignorować problemów malucha ani umniejszać temu, co czuje. Jeśli Twoje dziecko nie chce chodzić na WF, bo wstydzi się swojego stroju, spróbuj rozwiązać ten problem. Pamiętaj, że dzieci zawsze porównują się do rówieśników.
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
Czasami dziecko po prostu nie ma ochoty ćwiczyć na zajęciach w szkole. Jak w takiej sytuacji zachęcić je do aktywności i zaszczepić w nim miłość do sportu?
Porozmawiaj z dzieckiem
Na początku warto porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, dlaczego w ogóle wymagamy od niego uczestnictwa w lekcjach WF. Im wcześniej zrozumie, że aktywność fizyczna to fundament zdrowia, tym lepiej.
Trzeba jednak podejść do tego ostrożnie. W końcu dzieci nie lubią marudzenia i zrzędzenia. Jeśli rodzic codziennie wygłasza kazanie na jeden temat, skutek może być odwrotny do zamierzonego. Istnieje też szansa, że w takiej sytuacji dziecko po prostu zrobi na złość i wykaże jeszcze większą niechęć do szkolnych zajęć.
Jako rodzic wiesz najlepiej, co lubi, a czego nie lubi Twoja latorośl i jak reaguje na konkretne sytuacje. Wykorzystaj tę wiedzę, aby znaleźć najlepszy sposób na wyjaśnienie dziecku roli aktywności fizycznej w życiu człowieka. U młodszych dzieci sprawdzi się na przykład ciekawa bajka poruszająca temat zdrowia fizycznego, a u starszych film lub dokument ze znanym i lubianym sportowcem.
Pamiętaj jednak, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Zwykle jedna rozmowa nie wystarczy, a potrzebne będzie konsekwentne i systematyczne działanie.
Daj dobry przykład
Dom i rodzina to najważniejsze środowisko wychowawcze dziecka. To rodzice swoim postępowaniem budują pewne nawyki i uczą wartości. Ważne jest więc to, aby dać dziecku dobry przykład i pokazać, że sami czerpiemy radość ze sportu i regularnie ruszamy się dla zdrowia.
Warto też pamiętać, że w takiej sytuacji w dziecku może narodzić się poczucie niesprawiedliwości. Dlaczego mama i tata leżą na kanapie, a ja muszę ćwiczyć na WF-ie?
Pomóż dziecku znaleźć ulubioną dyscyplinę
Nikt nie jest dobry we wszystkim. Jeśli Twoje dziecko nie chce chodzić na WF, bo wstydzi się swoich umiejętności sportowych, warto poszukać dyscypliny, która będzie dla niego odpowiednia. Maluch nie radzi sobie ze skokiem przez kozła, ale może jego zdolności psychofizyczne pozwalają mu na szybkie bieganie lub doskonałą grę w unihokeja.
Warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne z wybranej dyscypliny. To pomoże wzbudzić w nim poczucie wartości – w czymś będzie lepszy od rówieśników – a także sprawi, że dziecko rzeczywiście zacznie czerpać radość ze sportu.
Oczywiście nie należy malucha zmuszać do takich zajęć, jeśli samo nie wykazuje chęci.
Ruszaj się razem z dzieckiem
Rodzinne uprawianie aktywności fizycznej to doskonały sposób na pokazanie dziecku, że sport to przede wszystkim dobra zabawa. Spróbuj zorganizować wspólne wyjście na basen, do parku trampolin, na rolki czy choćby na spacer – coś, co będzie atrakcyjne dla dziecka. Możecie bawić się w berka, wyścigi, czy zorganizować rodzinny turniej zbijaka.
Dzięki temu sport będzie kojarzył się z czymś przyjemnym i atrakcyjnym, a nie z przykrym obowiązkiem.
Nudny WF w szkole – co zrobić?
Według ankiety przeprowadzonej przez NIK* w 2013, aż 31% uczniów stwierdziło, że powodem unikania lekcji wf w szkole jest mało atrakcyjny sposób ich prowadzenia przez nauczyciela. Nie od dziś wiadomo, że nauczyciele dzielą się na tych z pasją oraz na tych, dla których prowadzenie lekcji to tylko przykry obowiązek.
Lekce WF-u często są monotonne, a do tego niektórzy nauczyciele nie sprawują nad nimi kontroli. Wygodniej jest im zostawić dzieci na boisku z piłką, a samemu zniknąć w kantorku z gazetą czy książką.
Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli masz taką możliwość, możesz porozmawiać z nauczycielem lub dyrekcją i wyjaśnić, jak wygląda sytuacja. Być może uda się zdziałać coś wspólnie z innymi rodzicami, których dzieci często przed lekcją skarżą się na ból brzucha czy inne dolegliwości.
Jeśli szkoła ignoruje prośby i spostrzeżenia rodziców, wówczas niewiele można zrobić. W takim przypadku warto zrekompensować dziecku brak atrakcyjnych zajęć w szkolę, poprzez zajęcia pozalekcyjne czy rodzinne uprawianie sportu.
Może zainteresować Cię również: Wady postawy u dziecka – skąd się biorą, jak im zapobiegać, jak leczyć?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.*https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-wychowaniu-fizycznym-w-szkolach-2013.html
Pietrycha, M. Sport i wychowanie w życiu rodzinnym Wstęp. SPORT MOTYWACJĄ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, 312.