To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kaszel suchy a mokry – różnice w sposobie leczenia
Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który służy do oczyszczania dróg oddechowych z różnych szkodliwych czynników, np. pyłów, ciał obcych czy nadmiaru wydzieliny oskrzelowej. Do jego najczęstszych przyczyn u dzieci należą infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, grypa czy zapalenie oskrzelików.
W pierwszych dniach choroby kaszel najczęściej jest suchy, a z czasem przekształca się on w mokry. W tym drugim przypadku odruch ten jest potrzebny, ponieważ pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającego w nich śluzu. Leczenie polega więc przede wszystkim na ułatwianiu i wspomaganiu tego procesu.
Z kolei suchy kaszel rozwija się w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych w oskrzelach przez stan zapalny. Ponieważ w drogach oddechowych nie ma nadmiaru śluzu, który wymagałby odkrztuszenia, taki kaszel jest nieproduktywny, za to podrażnia i wysusza błonę śluzową dróg oddechowych. Dlatego do redukcji tego objawu wykorzystuje się środki hamujące kaszel oraz łagodzące i nawilżające śluzówkę gardła, krtani oraz oskrzeli.
Jak działają inhalacje na suchy kaszel?
Inhalacje przy użyciu nebulizatora to powszechnie zalecana przez lekarzy metoda łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych. Różnorodność preparatów dostępnych w aptekach pozwala dopasować ich działanie do aktualnie występujących objawów.
Celem inhalacji na suchy kaszel jest oczyszczenie i nawilżenie przesuszonej śluzówki dróg oddechowych, złagodzenie jej podrażnień, a także wzmocnienie tej naturalnej bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami wdychanymi z powietrzem.
Polecane do inhalacji
Ampułki do inhalacji na suchy kaszel u dzieci
Podstawowym preparatem do inhalacji na suchy kaszel jest sól fizjologiczna, czyli roztwór chlorku sodu (NaCl) w wodzie, o stężeniu 0,9% – identycznym jak to obecne w tkankach organizmu. Taki płyn jest więc obojętny dla komórek nabłonka dróg oddechowych, dzięki temu działa wyłącznie na ich powierzchni.
Inhalacje z soli fizjologicznej oczyszczają i lekko nawilżają śluzówkę oskrzeli, a także łagodzą podrażnienia wywołane suchym kaszlem. Efekt ten może być wzmocniony poprzez dodatkowe składniki aktywne, które wzbogacają skład ampułek zawierających 0,9% NaCl, np.:
- ektoinę – to cząsteczka naturalnie występująca u bakterii żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach, np. na pustyniach czy w środowisku o dużym zasoleniu, która umożliwia im przetrwanie. Jej niezwykłe właściwości są wykorzystywane w leczeniu m.in. suchego kaszlu. Ektoina intensywnie nawilża nabłonek dróg oddechowych, łagodzi stan zapalny oraz stabilizuje błony tworzących go komórek, a tym samym wzmacnia tworzoną przez nie barierę ochronną,
- kwas hialuronowy – jest powszechnie wykorzystywany nie tylko w medycynie, ale także w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoją niezwykłą zdolność do wiązania dużych ilości wody. Dzięki temu ampułki z kwasem hialuronowym mają silne właściwości nawilżające, które łagodzą szkody wywołane przez suchy kaszel na śluzówce dróg oddechowych.
Jeśli objawy infekcji są bardzo nasilone, lekarz może zdecydować o włączeniu do terapii leków dostępnych na receptę, np. na bazie glikokortykosteroidów czy środków rozszerzających oskrzela. One również występują w formie roztworów do nebulizacji – jako gotowe do podania ampułki lub krople, które należy dodać do soli fizjologicznej.
Inhalacje na suchy kaszel – kiedy można je stosować?
Inhalacje to metoda bezpieczna dla pacjentów w każdym wieku – mogą być wykonywane nawet u niemowląt. Świetnie sprawdzają się w pierwszej fazie infekcji, gdy malucha męczy suchy, szczekający kaszel. Często stosowane są także profilaktycznie w celu nawilżenia śluzówek wysuszonych przez przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Ponadto niejednokrotnie po przebyciu zakażenia dróg oddechowych pozostaje tzw. kaszel poinfekcyjny, który wynika z nadmiernego pobudzenia i podrażnienia dróg oddechowych podczas choroby. To częste zjawisko zwłaszcza po grypie (choć może zdarzyć się po każdej innej infekcji) – zwykle utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.
W takich przypadkach również pomocne są inhalacje na suchy kaszel, które przyspieszają regenerację uszkodzonej w wyniku choroby śluzówki oskrzeli, gardła czy krtani. Nebulizacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej są stosowane także w czasie schorzeń przewlekłych, np.:
- astmy,
- mukowiscydozy,
- alergii,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Inhalacje na suchy kaszel u dzieci to skuteczna metoda redukcji objawów infekcji dróg oddechowych. Odpowiednio dobrane preparaty łagodzą uciążliwe dolegliwości, wspomagają regenerację po chorobie oraz dbają o utrzymanie śluzówki oskrzeli w dobrej kondycji na co dzień.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Źródła:
- Krenke, K., Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A., Mazurek, H., Bieńkowski, P., Jackowska, T., & Kulus, M. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno – terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja. Lekarz POZ, 8(3): 173-192.
- Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
- Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.