To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Podstawą jest wybór wydarzenia
Koncert koncertowi nierówny. Z tego względu kluczową kwestią w waszych przygotowaniach powinien być wybór właściwego przedstawienia. Szczególnie gdy do filharmonii idziecie pierwszy raz. Jednak co to w zasadzie oznacza „właściwy koncert”?
W pierwszej kolejności poszukajcie wydarzeń tworzonych z myślą o najmłodszych. Takich, które będą interesujące i które rozbudzą wrażliwość muzyczną dziecka. Filharmonie i opery organizują mnóstwo takich przedstawień. Określane są one często mianem „muzycznych poranków”, czy po prostu „koncertów dla najmłodszych”. Dlaczego warto?
Przede wszystkim organizatorzy i wszyscy uczestnicy wiedzą, że to wydarzenie dla dzieci. Nikogo więc nie będą razić piski radości, oklaski w przypadkowych miejscach, czy nagła potrzeba wyjścia do toalety. Ponadto takie koncerty mają wybrany „lekki” repertuar, który ma na celu trafienie do gustów najmłodszych.
Wszystko jest dodatkowo zaczarowane magią teatru i opowieści. Prowadzący takie koncerty przybliżają najmłodszym sekrety utworów i instrumentów, ubierają cały koncert w zwartą i ciekawą historię, a także angażują milusińskich w całe wydarzenie poprzez zgadywanki, pytania czy konkursy. Dzieci nie czują więc, że wyjście do filharmonii jest jakąś przesadnie poważną sytuacją i mają okazję realnie polubić się z tym miejscem.
Pora dnia też może mieć znaczenie!
Koncerty tworzone z myślą o dzieciach planowane są na przyjazne najmłodszym godziny. Zazwyczaj przedstawienia te odbywają się w okolicach 9.00-14.00, kiedy to maluchy są w pełni sił. Koncerty dla dorosłych zaczynają się najczęściej o 19.00, więc wiele dzieci będzie w ich trakcie bardzo marudnych – chyba każdy byłby zdegustowany, gdyby dziesiątka ludzi grających na instrumentach uniemożliwiała szybkie zaśnięcie?
Jeśli jednak traficie na koncert popołudniowy, organizowany w okolicach 16.00-17.00, a w dodatku na powietrzu – warto spróbować. O tej porze dzieci dobrze reagują na sztukę. Gdy prezentowana będzie w otoczeniu przyrody i ciepłego, letniego słońca – tym lepiej!
Dzieci nie mogą uczestniczyć w standardowych koncertach?
Być może zaczniesz się teraz zastanawiać, czy to oznacza, że nie możecie razem z dziećmi uczestniczyć w standardowych koncertach dla dorosłych? Absolutnie nie! Wyjście do opery na „Dziadka do orzechów” będzie świetnym przeżyciem – nawet gdy przedstawienie organizowane jest późnym wieczorem. Przy takich wydarzeniach będzie potrzebna nieco większa organizacja ze strony rodziców.
Przede wszystkim trzeba tak zorganizować dzień, aby o tej 19.00 maluch nie był marudny. Może potrzebna będzie solidna popołudniowa drzemka lub dodatkowe pół godziny intensywnych zabaw na placu zabaw. Znasz swoje dziecko najlepiej, więc na pewno wiesz, jak przesunąć jednorazowo czas usypiania.
Drugą kwestią będzie wybór koncertu. Warto poczytać ich opisy, włączyć fragmenty prezentowanych utworów i posłuchać, jakie są ich nastroje. Polecałabym szukanie krótszych koncertów, gdzie występują orkiestry lub kilkuosobowe zespoły. Różnorodność instrumentów potrafi skutecznie zaciekawić dzieci. Jeśli wybieracie się do opery, warto przeczytać libretto, czyli opis historii, która będzie prezentowana. Na pewno poradzisz sobie z oceną, czy taki temat będzie dla malucha ciekawy.
Dobre miejsca
Podczas kupowania biletów zwróć uwagę na to, gdzie będziecie siedzieć. Przede wszystkim postaraj się, aby dziecko mogło dużo zobaczyć. Unikaj więc siedzeń za kolumnami, w rogach, czy na samym końcu sali. Tuż pod sceną też za wiele nie widać. Najlepsze są środki. 😊 Jeśli maluch jest ruchliwy lub obawiasz się, że będziecie musieli wyjść w trakcie koncertu – wybierz miejsce w środkowej części sali, ale możliwie blisko przejść. W końcu nikt nie lubi przeciskać się w rzędzie przez kilkanaście osób i „palić przy nich buraka na twarzy” ze wstydu.
Bez stroju nie ma wyjścia!
Dzieci kochają się stroić! Wyjątkowa okazja wymaga wyjątkowego podejścia. Właściwy strój radzę wspólnie wybrać na długo przed wizytą w filharmonii. Niech będzie odpowiednio elegancki, ale również… wygodny! Maluch ma się w nim czuć swobodnie, inaczej przez cały koncert będzie tylko myśleć o tym, co i gdzie go uwiera – a przecież o co innego tutaj chodzi. 😊
Pamiętaj o spokoju
Podczas wyjść na koncert lepiej nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. Dajcie sobie czas na spokojny dojazd, szukanie miejsca parkingowego przy operze i pójście do toalety przed wydarzeniem. To jest czas wolny dla was, więc lepiej nie wprowadzać do niego chaosu i napięć. Mogą one towarzyszyć wam później przez cały koncert i osłabić jego estetyczne oddziaływanie. Dajcie sobie czas na oswojenie się z nowym miejscem, zajrzenie we wszystkie kąty i zajęcie foteli. To wszystko pomoże wam maksymalnie czerpać korzyści i radość ze wspólnego wyjścia do filharmonii czy opery.