Naturalne sposoby barwienia pisanek
Zacznijmy od naturalnych sposobów barwienia pisanek. Jeśli nie kupiliście gotowych barwników albo nie chcecie ich wykorzystywać, do malowania jajek użyjcie produktów, które znajdziecie w kuchni.
Kraszanki, bo tak nazywa się pisanki barwione na jeden kolor, uzyskacie, gdy ugotujecie jajka w wywarze z:
- łupin cebuli – łupiny cebuli należy włożyć do garnka, na nich ułożyć jajka, zalać je zimną wodą, dodać 2 łyżki octu i trochę soli, przykryć łupinami i gotować przez około 10 minut; po tym czasie skorupki zabarwią się na czerwono-brązowy odcień;
- czerwonej kapusty – pół główki kapusty należy posiekać, włożyć do garnka, posypać solą, zalać wodą i gotować przez 10 minut; następnie do wywaru trzeba przełożyć jajka i gotować kolejne 10 minut; wywar pozwoli uzyskać wyrazisty niebieski kolor; co ciekawe wywar może posłużyć również do zabarwienia jajek na fioletowo – żeby skorupki stały się fioletowe, do wywaru należy dodać 3 łyżki octu, włożyć przygotowane wcześniej niebieskie jajka i zostawić na całą noc;
- kurkumy – do niewielkiego garnka trzeba wlać wodę, dodać 5 łyżek kurkumy, szczyptę soli i trochę octu, włożyć jajka i gotować 10 minut; po ostygnięciu jajka będą miały żółty kolor; żeby efekt był mocniejszy, można je zostawić w garnku na kolejne 2 godziny;
- buraków – obrane buraki należy pokroić w plastry, umieścić w garnku i posolić, a następnie dodać 4 łyżki octu i wodę, ułożyć jajka i gotować 10 minut; po wystygnięciu skorupki zmienią barwę na różowy;
- szpinaku – świeży szpinak trzeba ułożyć w garnku, zalać wodą i zagotować, a następnie do wywaru włożyć jajka i gotować 10 minut; później najlepiej zostawić je w wywarze na całą noc, żeby skorupki stały się wyraźnie zielone.
Podobnie można postąpić z korą dębu, łupinami orzecha włoskiego, pokrzywą, curry czy owocami czarnego bzu. Wszystkie te produkty zawierają naturalne barwniki, które zmieniają kolor skorupek.
Żeby efekt był bardziej wyrazisty, a kraszanki miały ładny połysk, pomalowane i wystudzone jajka warto przetrzeć ręcznikiem papierowym z niewielką ilością oleju.
Tradycyjne pisanki – drapanki
Kraszanki łatwo da się zamienić się w drapanki – wystarczy, że razem z dziećmi wydrapiecie na nich wzorki. Do wydrapywania zazwyczaj używa się końcówki noża, ale można wykorzystać również np. plastikowy patyczek, który dołączany jest do wydrapywanek – kolorowanek dostępnych w sklepach. Tę metodę, dla bezpieczeństwa, lepiej jednak zostawić starszym pociechom, a z młodszymi ozdobić jajka flamastrami lub farbami.
Malowanie wielkanocnych jajek
Wbrew pozorom zarówno flamastry, jak i farby akrylowe bez problemu pokryją skorupki. Dzięki nim da się stworzyć kolorowe kropki, fantazyjne szlaczki, ale również ciekawe stworki czy wesołe buźki.
Możecie również pójść o krok dalej i do malowania jajek wykorzystać bibułę albo lakiery do paznokci. W pierwszym przypadku jajko po zanurzeniu w wodzie wystarczy okleić kawałkami bibuły i zostawić na kilka godzin, a później odkleić bibułę i sprawdzić, jaki efekt udało się uzyskać. W drugim resztki starych lakierów spożytkować do stworzenia kwiatków albo króliczych uszu.
A wiecie, że jajka można pomalować także z użyciem pianki do golenia i barwników spożywczych? Jeśli chcecie skorzystać z tej metody, piankę musicie wycisnąć do jednorazowej blaszki albo płaskiej miski, dodać do niej barwniki spożywcze – po kropelce w różnych miejscach, a następnie wymieszać całość patyczkiem lub słomką. Później do pianki włożyć jajka, przekręcić kilka razy tak, aby całe były nią otoczone i zostawić na 10 minut. Po tym czasie trzeba już tylko wyciągnąć jajka z pianki i delikatnie powycierać je papierowym ręcznikiem. Efekt Was zaskoczy!
Pisanki z ozdobami – oklejanki
To jednak nie koniec pomysłów na dekorowanie pisanek. Jajka łatwo ozdobicie również naklejkami lub kolorowymi taśmami. A jeśli nie przeszkadza Wam, że trochę się pobrudzicie, możecie użyć kleju – najlepiej typu magic lub wikol – i obtoczyć wydmuszki w brokacie, dokładnie obkleić sznureczkami, kawałkami błyszczącego papieru albo powycinanymi wzorami z serwetek. W tym ostatnim przypadku należy użyć tylko wierzchniej części serwetki z wzorem, a resztę oddzielić i odłożyć.
Pamiętajcie, że nie musicie korzystać wyłącznie z ugotowanych jajek. W wielu sklepach znajdziecie jajka wykonane z plastiku lub styropianu, które również da się ozdobić. Co prawda nie zafarbujecie ich naturalnymi sposobami, ale możecie pomalować albo obkleić w dowolne wybrane wzory.
Podsumowując, zanim zaczniecie dekorować jajka, sprawdźcie, co macie w domu i co możecie wykorzystać. Do zrobienia efektownych pisanek wystarczą np. czerwona kapusta, klej, brokat, kolorowe flamastry i trochę wyobraźni. Malowanie jajek potraktujcie jak doskonałą okazję do wspólnej zabawy.