Wielkanoc kojarzy się głównie z jajkami, żonkilami i zajączkiem. Oczywiście w uproszczeniu, bo do tego dochodzą jeszcze skojarzenia związane z religijnością i tradycjami, które były kultywowane w naszych domach rodzinnych albo które sami postanowiliśmy wprowadzić.
Mi Boże Narodzenie zawsze smakowało barszczem z uszkami i cukierkami podkradanymi z choinki, zaś Wielkanoc – żurkiem i najlepszym mazurkiem mojej babci. W wigilię po kolacji rozpakowywałam świąteczne prezenty od aniołka, ale w Wielkanoc nigdy niczego nie dostawałam – nie przychodził do mnie zajączek i ten brak prezentów był dla mnie naturalny. Dopiero jako nastolatka dowiedziałam się, że w niektórych regionach wierzy się w zajączka.
Skąd w ogóle wziął się zajączek wielkanocny?
Zajączek wielkanocny – skąd pochodzi zwyczaj?
Do Polski trafił prawdopodobnie z Niemiec, dlatego ze względu na historyczne uwarunkowania jest znany głównie na Śląsku, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Nie znaczy to jednak, że nie odwiedza dzieci w innych częściach kraju. Tradycja związana z zostawianiem prezentów wielkanocnych przez zajączka z czasem rozprzestrzeniła się również na pozostałe regiony, chociaż nadal nie wszędzie jest kultywowana.
To my, jako rodzice decydujemy, czy chcemy wprowadzić ten zwyczaj, jeśli znamy go z własnego dzieciństwa lub czy chcemy zapoczątkować go we własnym domu bo uważamy, że to sprawi radość naszym dzieciom.
Wracając jednak do kwestii pochodzenia – warto podkreślić, że w Niemczech zwyczaj szukania pisanek albo prezentów schowanych przez zajączka ma już kilkaset lat. Z podobną tradycją możemy się spotkać również w krajach anglosaskich – tam nazywa się to „egg hunt”, czyli w tłumaczeniu na język polski po prostu polowanie na jajka.
Co symbolizuje zajączek wielkanocny?
Czego symbolem jest zajączek wielkanocny przedstawiany zazwyczaj z wiklinowym koszykiem pełnym kolorowych jajek? Płodności i odradzania się świata po zimie.
Trudno jednoznacznie określić, skąd pochodzi ten symbol. Częściowo nawiązuje do wierzeń dawnych ludów germańskich, które czciły boginię Ēostre – boginię wiosny i płodności. Ēostre na różnych przedstawieniach zawsze towarzyszył zając, stąd przeniesienie symboliki bogini na zająca. Zresztą od Ēostre pochodzi angielskie „Easter” i niemieckie „Ostern”.
Drugie znaczenie wynika z tego, że dawniej to zające pojawiały się jako pierwsze na polach po zimie, dlatego stały się symbolem odradzającego się leśnego życia.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kiedy przychodzi zajączek i jak daje prezenty?
Zajączek, którego wyczekują dzieci, rozdaje prezenty w wielkanocny poranek. Po uroczystym śniadaniu albo tuż przed nim maluchy zaglądają do koszyczków ustawionych wcześniej np. na parapetach w swoich pokojach lub szukają upominków w ogrodzie. Ta ostatnia forma najbardziej przypomina „egg hunt”, ale ze względu na warunki pogodowe nie zawsze jest możliwa do zrealizowania tak, by dzieci nie nabawiły się wiosennych infekcji. Dlatego czasami zajączek chowa prezenty w różnych zakamarkach w całym domu, a dzieci muszą je odnaleźć.
Ciekawostka – w niektórych regionach najmłodsi zostawiają marchewki dla zajączka tak, jak zostawia się mleko i ciasteczka dla świętego Mikołaja.
Jakie podarunki wręcza zajączek wielkanocny?
Zazwyczaj maluchy dostają od zajączka czekoladowe jajka. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od czekoladek na rzecz upominków, np. kolorowanek, naklejek, układanek czy figurek. W sklepach można kupić nawet specjalne plastikowe jajka, w których da się ukryć drobiazgi – cukierki lub małe zabawki.
Zdarza się również, że prezenty na Wielkanoc są tak okazałe jak na Boże Narodzenie, jednak to ma niewiele wspólnego z tradycją.
Czy warto dawać dzieciom prezenty na Wielkanoc?
Czy zatem warto dawać dzieciom prezenty od zajączka? Jeśli w dzieciństwie wspólnie z rodzeństwem szukałaś lub szukałeś czekoladowych jajek, dobrze to wspominasz i chcesz, żeby twoje dzieci również tego doświadczyły, nie zastanawiaj się, czy warto czy nie. Potraktuj to jako kultywowanie tradycji, którą znasz ze swojego domu rodzinnego.
Jeżeli natomiast w twoim regionie zajączek nie odwiedzał najmłodszych ale uważasz, że to może być dobra okazja do wspólnej zabawy – wprowadź ją u siebie. Nawet gdy ktoś zarzuci ci ściąganie kolejnego zwyczaju z Ameryki – bo z tym krajem za sprawą filmów i seriali kojarzy się zajączek wielkanocny – nie przejmuj się tym. To ty decydujesz, które tradycje chcesz podtrzymywać.
Podsumowując, prezenty dawane przez zajączka wielkanocnego to nie jest tradycja, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych albo z Wielkiej Brytanii, tylko z Niemiec. Zajączek mający symbolizować płodność i odradzanie się świata po zimie przynosi najmłodszym drobne upominki w wielkanocny poranek – zazwyczaj są to czekoladowe jajka lub niewielkie zabawki. Chowa je w przygotowanych przez dzieci koszyczkach, w ogrodach albo w mieszkaniach.
Przeciwników tworzenia następnej okazji do dawania upominków nie będę przekonywać do tego, żeby kupowali dzieciom upominki od zajączka. Uważam, że każdy ma prawo wyboru. Kiedy robi się coś na siłę, bo inni to robią albo bo trzeba, traci się całą przyjemność z obdarowywania.
To, czy wprowadzimy zwyczaj ukrywania czekoladowych jajek lub podarunków, bo znamy go z domu, zależy tylko od nas. Jeśli chcemy wprowadzić taką tradycję u siebie – nic nie stoi na przeszkodzie. A jeżeli uważamy, że to kolejna okazja do kupowania niepotrzebnych przedmiotów, którymi dziecko pobawi się tylko przez kilka minut – nie musimy brać w tym udziału. Chodzi o to, żeby działać w zgodzie ze sobą. Tu nie ma lepszego lub gorszego wyjścia i chociaż wspólne poszukiwania czekoladek mogą być przyjemne, nie każdy ma obowiązek w nich uczestniczyć.