Co może być przyczyną mokrego kaszlu u dziecka?
Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu (jest objawem, nie chorobą). Uruchamia się, aby oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, drobnoustrojów czy ciał obcych.
Najczęstszą przyczyną występowania u dziecka mokrego (wilgotnego, produktywnego) kaszlu jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Wydzielina ta podrażnia receptory umiejscowione w śluzówce dróg oddechowych, wywołując odruch kaszlu.
Inne rzadsze przyczyny to m.in.:
- kaszel poinfekcyjny, który podczas regeneracji nabłonka dróg oddechowych może przekształcić się w kaszel wilgotny,
- przewlekłe bakteryjne zapalenie oskrzeli,
- eozynofilowe zapalenie oskrzeli,
- astma,
- rozstrzenie oskrzeli.
Przeczytaj także: Kaszel u dzieci – rodzaje, przyczyny, leczenie
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kiedy dziecko z kaszlem mokrym powinien zbadać lekarz?
Dziecko powinien zbadać lekarz, gdy:
- mokry kaszel utrudnia codzienne funkcjonowanie,
- towarzyszy mu duszność, zaburzenia oddychania, świsty, wysoka gorączka,
- gdy kaszel przedłuża się w czasie (przewlekły kaszel to ten trwający powyżej 8 tygodni).
Konsultacja pediatryczna z powodu kaszlu jest wskazana zwłaszcza niemowlętom poniżej 3. miesiąca życia. Podobnie gorączka, niezależnie od tego, czy towarzyszy jej kaszel, czy też nie – zawsze jest wskazaniem do natychmiastowego szukania pomocy lekarza (najlepiej udać się z takim dzieckiem do szpitala).
Wilgotny, produktywny, przedłużający się kaszel może oznaczać, że występuje przewlekła nadprodukcja śluzu i należy zachować szczególną ostrożność, zanim dziecko zostanie zdiagnozowane jako „astmatyczne”. W diagnostyce różnicowej u długo kaszlących dzieci należy wziąć pod uwagę przedłużające się bakteryjne zapalenie oskrzeli lub poważniejszy stan, taki jak mukowiscydoza.
Jakie leki na mokry kaszel są wskazane dla dzieci?
W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się leki mukolityczne, które upłynniają zalegającą wydzielinę i zmniejszają jej lepkość.
Lekiem mukolitycznym, który ma rejestrację do leczenia dzieci od trzeciego miesiąca życia jest bromoheksyna. U niemowląt i małych dzieci zastosowanie ma preparat w postaci kropli doustnych (jeden mililitr roztworu to 2 mg substancji aktywnej). Po pierwszym roku życia można zastosować u dziecka ambroksol. Natomiast po drugim roku życia do wymienionych leków o działaniu mukolitycznym dochodzą: erdosteina, acetylocysteina, karbocysteina.
Jakie domowe sposoby pomogą w walce z kaszlem u dziecka?
Najważniejszym elementem domowej terapii mokrego kaszlu jest inhalacja roztworem chlorku sodu (NaCl) o różnych stężeniach, która może pomóc w:
· nawilżeniu błon śluzowych,
· rozrzedzeniu wydzieliny,
· udrożnieniu dróg oddechowych.
W nawilżeniu dróg oddechowych mogą dodatkowo pomóc inhalacje preparatami z ektoiną lub kwasem hialuronowym. Te pierwsze można stosować w inhalatorach każdego typu, te drugie stosuje się tylko w inhalatorach pneumatycznych.
Oprócz nawilżania błony śluzowej dróg oddechowych rodzic powinien zadbać także o higienę nosa dziecka. Ważne jest ponadto nawodnienie organizmu. Dobrym sposobem na kaszel jest też zastosowanie miodu. Przy czym można go podawać maluchom, które ukończyły 1. rok życia. Na wspomaganie leczenia kaszlu najlepiej zastosować 2,5 ml miodu 30 minut przed snem – na łyżeczce lub rozpuszczony w 100 ml letniej wody.
Co wiemy na temat fizjoterapii stosowanej podczas kaszlu?
Pomocnym elementem domowego leczenia kaszlu jest rodzaj fizjoterapii układu oddechowego, który polega na oklepywaniu plecków dziecka. Plecki oklepuje się od dołu do góry dłonią ułożoną w łódeczkę (jak do czerpania wody).
Najprostszą metodą fizjoterapii układu oddechowego, którą dziecko może wykonać samo jest krótkotrwała intensywna aktywność fizyczna. Ruch sprzyja wykonaniu pogłębionych wdechów, a one zaś z kolei ułatwią ewakuację wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.
Czego nie wolno robić, gdy dziecko ma mokry kaszel?
Jedną z najważniejszych rzeczy, które każdy rodzic powinien zapamiętać, jest zalecenie mówiące, że preparatów na kaszel mokry nie należy podawać późnym popołudniem i wieczorem, ponieważ pobudzając kaszel mogą utrudnić lub uniemożliwić sen dziecka.
W leczeniu mokrego kaszlu nie należy stosować leków przeciwkaszlowych! Istotą wilgotnego kaszlu jest pozbycie się spływającej/zalegającej wydzieliny. Hamowanie odruchu kaszlu w tym przypadku może spowodować dalsze gromadzenie się wydzieliny w drogach oddechowych, co może utrudnić powrót dziecka do zdrowia, a wręcz pogorszyć jego stan.
Niezależnie od rodzaju kaszlu, który męczy dziecko, nie wolno w obecności dziecka palić wyrobów tytoniowych, dotyczy to zresztą wszystkich dzieci – zdrowych i przeziębionych. Bierne palenie uszkadza nabłonek dróg oddechowych i może przyczynić się nie tylko do rozwoju przewlekłego kaszlu, ale także innych groźnych powikłań, w tym nowotworów układu oddechowego.
Może zainteresować Cię również: 6 pytań do farmaceuty – leki na kaszel dla dziecka
Alsubaie H, Al-Shamrani A, Alharbi AS, Alhaider S. Clinical practice guidelines: Approach to cough in children: The official statement endorsed by the Saudi Pediatric Pulmonology Association (SPPA). Int J Pediatr Adolesc Med. 2015 Mar;2(1):38-43. doi: 10.1016/j.ijpam.2015.03.001. Epub 2015 Mar 20. PMID: 30805435; PMCID: PMC6372369.
Bateman JR, Newman SP, Daunt KM, Sheahan NF, Pavia D, Clarke SW. Is cough as effective as chest physiotherapy in the removal of excessive tracheobronchial secretions? Thorax. 1981 Sep;36(9):683-7. doi: 10.1136/thx.36.9.683. PMID: 7031979; PMCID: PMC471700.
Goldman RD. Honey for treatment of cough in children. Can Fam Physician. 2014 Dec;60(12):1107-8, 1110. PMID: 25642485; PMCID: PMC4264806.