Lek bez recepty LEVOSOL zawiera substancję czynną – lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu.
Odruch kaszlu jest mimowolnym lub celowym, ale zawsze nagłym wydaleniem powietrza z dróg oddechowych. Organizm człowieka próbuje w ten sposób usunąć nadmiar zalegającej wydzieliny lub ciało obce. Kaszel można podzielić na trzy fazy:
- faza wdechowa,
- faza sprężania,
- faza gwałtownego wyrzutu powietrza.
W klasyfikacji i diagnostyce kaszlu oprócz rozpoznania jego rodzaju i próby określenia przyczyny rozróżnia się kaszel także ze względu na czas trwania. W obrębie tego kryterium wyróżnia się trzy typy kaszlu:
- kaszel ostry – trwa on do 3 tygodni,
- kaszel przewlekły – określany jako utrzymujący się od 3 do 12 tygodni,
- kaszel podostry – typ kaszlu poinfekcyjnego, który może towarzyszyć dziecku po chorobie od 3 do 8 tygodni.
Kaszel alergiczny u dziecka – czym jest i skąd się bierze?
Kaszel alergiczny u dziecka określany jest jako suchy kaszel przewlekły, ponieważ może trwać przez wiele tygodni (np. w okresach pylenia roślin) i nasilać się wyłącznie po kontakcie z alergenem, który go prowokuje.
Pojawienie się kaszlu alergicznego u dziecka jest spowodowane reakcją alergiczną, jaka ma miejsce w układzie oddechowym. Alergeny wziewne wnikając do dróg oddechowych powodują podrażnienie receptorów kaszlowych, które znajdują się w krtani, gardle i oskrzelach. To właśnie one odpowiadają za odruch suchego kaszlu alergicznego u dziecka.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kaszel alergiczny u dziecka – przyczyny
Przyczyną występowania kaszlu alergicznego u dziecka jest reakcja alergiczna, która może być wywoływana przez różne czynniki. Dziecko może być uczulone na pyłki drzew, traw lub chwastów, przez co kaszel alergiczny może występować z różnym nasileniem przez cały okres wiosenny i letni. Jeżeli dziecko ma uczulenie na roztocza kurzu domowego, wówczas kaszel alergiczny u dziecka będzie występował za każdym razem, kiedy będzie ono przebywać w pomieszczeniach ze zleżałym kurzem, źle sprzątanych i rzadko wietrzonych. Kaszel alergiczny może pojawić się także po kontakcie ze zwierzętami domowymi, jeśli dziecko jest uczulone na alergeny znajdujące się w naskórku, ślinie, pocie czy moczu zwierzęcia. Kaszel alergiczny u dzieci może być spowodowany również przez grzyby pleśniowe Cladosporium i Alternaria. Ich zarodniki są przyczynami alergii wziewnych w okresach wiosny, lata i wczesnej jesieni. Największe stężenie zarodników tych grzybów obserwuje się w słoneczne letnie dni.
Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?
Trudności w diagnozowaniu kaszlu alergicznego u dziecka dotyczą zwykle tego, że objawy alergii mogą być podobne do objawów przeziębienia czy infekcji. I choć objawy alergii – w zależności od tego, na co dziecko jest uczulone – zwykle utrzymują się dłużej niż przeziębienie – wyjątek może stanowić tutaj sytuacja, w której dziecko przechodzi jedną infekcję za drugą, a kaszel ciągle mu towarzyszy lub odnawia się, utrzymując się do kilku tygodni.
Kaszel alergiczny u dziecka pojawia się w formie ataku suchego kaszlu, nad którym ciężko zapanować. Jest to kaszel suchy, wysiłkowy, którego wyzwolenie ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z pyłków, cząsteczek kurzu lub innych drażniących alergenów, które się do nich przedostały.
Aby prawidłowo zidentyfikować kaszel alergiczny warto zwrócić uwagę na to, czy towarzyszą mu inne objawy charakterystyczne dla alergii, takie jak:
- alergiczny nieżyt nosa, zatkany nos,
- napadowe kichanie, silne swędzenie nosa,
- alergiczne zapalenie spojówek, pieczenie, zaczerwienienie lub swędzenie okolic oczu
- pokrzywka alergiczna.
Kaszel alergiczny u dziecka może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, ale reakcja alergiczna może również wystąpić z opóźnieniem. Niestety w przypadku opóźnienia wystąpienia kaszlu i reakcji alergicznej czasem trudno ustalić, jaka była jej pierwotna przyczyna. Warto zwracać uwagę na sytuacje, w jakich pojawia się kaszel. Może są to konkretne tygodnie, miesiące w roku? To mogłoby świadczyć o alergii wiosennej na pyłki roślin. A może kaszel alergiczny występuje, gdy dziecko przebywa w jednym pomieszczeniu ze zwierzęciem? Albo po zmianie pościeli czy firanek, kiedy w powietrzu unosi się bardzo dużo wzbitego kurzu? Warto każdemu epizodowi napadowego kaszlu alergicznego u dziecka przyglądać się z uważnością, bo niewykluczone, że gdzieś tam ukryła się odpowiedź na jego przyczynę.
Kaszel alergiczny u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Podczas wystąpienia ataku kaszlu alergicznego u dziecka warto zastosować inhalacje z izotonicznego roztworu soli morskiej z ektoiną. Ektoina to innowacyjna cząsteczka, która ma zdolność gromadzenia i wiązania wody, dzięki czemu pokrywa błonę śluzową dróg oddechowych ochronną warstwą wodną. Ta warstwa chroni drogi oddechowe przed wnikaniem drażniących alergenów. Inhalacje z izotonicznego roztworu soli morskiej można stosować u dzieci w każdym wieku, także u tych najmłodszych.
W domowej apteczce warto mieć także syrop na suchy kaszel. Jeżeli suchy kaszel alergiczny u dziecka występuje wówczas, gdy skończyło ono pierwszy rok życia – można podać mu syrop z ekstraktem z porostu islandzkiego, który łagodzi odruch nieproduktywnego kaszlu i powleka ochronnym filmem błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
Dwuletnim i starszym dzieciom można już bezpiecznie podawać syropy zawierające w składzie lewodropropizynę. Lewodropropizyna skutecznie znosi skurcz oskrzeli, dzięki czemu hamuje odruch kaszlu. Jest to substancja stosowana w leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu o różnym podłożu.
Starszym dzieciom (o wadze powyżej 30 kg) można, zamiast syropu z lewodropropizyną zaproponować tabletki doustne, zawierające tę samą substancję. Młodszym dzieciom lepiej podawać syrop, ponieważ przy podawaniu małemu dziecku tabletki istnieje większe ryzyko zachłyśnięcia.
Kaszel alergiczny u dziecka – jak leczyć?
Aby zweryfikować co powoduje kaszel alergiczny u dziecka warto przeprowadzić testy alergiczne, które dadzą odpowiedź na pytanie o to, co uczula. Leczenie kaszlu alergicznego bez świadomości tego, co go powoduje może okazać się trudnym zadaniem.
W sytuacji zaostrzenia objawów kaszlu alergicznego u dziecka należy udać się z nim do lekarza. Po przeprowadzeniu diagnostyki lekarz może przepisać dziecku leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy. To właśnie histamina odpowiada za objawy alergii, w tym skurcze oskrzeli w napadowym kaszlu alergicznym. Działanie takich leków polega na blokowaniu receptorów histaminowych, co blokuje możliwość przyłączenia się do nich histaminy, dzięki czemu nie dochodzi do wystąpienia objawów reakcji alergicznej.
Inną formą leczenia kaszlu alergicznego u dzieci jest zastosowanie glikokortykosteroidów. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę, które po przepisaniu przez lekarza stosuje się przez ściśle określoną liczbę dni. Odpowiadają one za łagodzenie stanu zapalnego toczącego się w obrębie błony śluzowej w drogach oddechowych.
Lek bez recepty LEVOSOL zawiera substancję czynną – lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu.
Bibliografia:
- Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016, str. 305-321.
- Ptak K., Cichocka-Jarosz E., Kwinta P., Kaszel przewlekły u dzieci, DEV PERIOD MED. 2018;XXII,4:329340.
- Bielecka T., Feleszko W., Ziołkowski J., Przewlekły kaszel u dzieci – kiedy do specjalisty, Pediatria Po Dyplomie, 2012;16(6), str. 46-51.
- Wiercińska M., Kaszel alergiczny – czym się charakteryzuje?, dostęp online, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/346694,kaszel-alergiczny-czym-sie-charakteryzuje