To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ektoina jest produkowana przez ekstremofile, czyli bakterie żyjące w wyjątkowo trudnych warunkach – w miejscach, w których narażone są na skrajne temperatury, poziomy wilgotności powietrza, zasolenie oraz promieniowanie UV. Ektoina pomaga im przetrwać i rozwijać się, ograniczając wpływ czynników zewnętrznych na ich organizmy. W jaki sposób?
Dlaczego ektoina jest składnikiem preparatów na alergię?
Ektoina wiąże się z cząsteczkami wody, tworząc powłokę hydratacyjną, która chroni komórki przed wnikaniem alergenów i zapewnia odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. A jeśli po kontakcie z alergenem dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, może pomóc go zwalczyć.
Z tego powodu ektoina jest jednym ze składników preparatów na alergię. Wykorzystuje się ją zarówno w kroplach do oczu, jak i w roztworach do inhalacji, pastylkach do ssania, spray’ach na gardło oraz w kroplach do nosa.
Ektoina w kroplach do nosa m.in. skutecznie zmniejsza uczucie zatkanego nosa i ilość wydzieliny, nawilża śluzówkę, a także ogranicza kichanie i świąd. Warto pamiętać, że spray’e na katar alergiczny z ektoiną nie mają działania uzależniającego. Można je bezpiecznie stosować nawet kilka razy dziennie przez dłuższy czas.
Ektoina w kroplach do nosa na alergię – działanie
Jak ektoina pomaga na alergię? Reakcja alergiczna wywoływana jest w wyniku kontaktu z alergenem. Alergeny, które przenikają do organizmu głównie przez jamę ustną, oczy i nos, łączą się z immunoglobuliną typu E (IgE), co prowadzi do uwolnienia histaminy.
W efekcie działania histaminy pojawia się m.in. wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek, pokrzywka, napadowy suchy kaszel.
Ektoina, tworząc powłokę ochronną na błonach śluzowych, może w znacznym stopniu ograniczyć występowanie reakcji alergicznej. Alergeny nie są w stanie wniknąć do organizmu dzięki wytworzonej warstwie wodnej.
Ektoina dla dzieci – jakie preparaty będą skuteczne?
Jakie preparatów do nosa z ektoiną są dostępne na rynku i które z nich skutecznie zmniejszają katar alergiczny? W aptekach można kupić izotoniczne, lekko hipertoniczne lub hipertoniczne preparaty do nosa z ektoiną.
Ektoina w kroplach do nosa na alergię
Lekko hipertoniczne roztwory NaCl w połączeniu z ektoiną są odpowiednie nawet dla wrażliwych nosów. Ektoina jest dobrze tolerowana, nie wywołuje działań niepożądanych, nie wchodzi w interakcje z innymi substancjami aktywnymi i nie uczula, dlatego może być bezpiecznie stosowana u dzieci od 1. miesiąca życia bez ograniczeń.
Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby preparatów z ektoiną na alergię nie używać po upływie terminu ważności. Z uwagi na kwestie higieniczne najlepiej, aby spray był wykorzystywany przez jedną osobę.
Ektoina w roztworze do inhalacji
Do zmniejszenia kataru alergicznego można stosować również inhalacje z ektoiną. Preparaty dostępne w aptekach działają skutecznie zarówno na katar, jak i na astmę alergiczną. Izotoniczne roztwory z dodatkiem ektoiny zmniejszają stan zapalny i łagodzą uciążliwe objawy, w tym redukują ilość wydzieliny oraz podrażnienie receptorów odpowiedzialnych za kaszel.
Poza tym do nebulizacji można wykorzystać również hipertoniczny roztwór z ektoiną, Nebu Pulmo – który przeznaczony jest do stosowania w stanach alergicznych dróg oddechowych.
Uwaga – ampułki do inhalacji z ektoiną należy zużyć natychmiast po otwarciu. Nie zaleca się pozostawiania zawartości otwartej ampułki na później, ponieważ preparat zawarty w środku może ulec zanieczyszczeniu.
Podsumowując, krople do nosa z ektoiną skutecznie wspomagają leczenie alergii u dzieci. Chronią błonę śluzową nosa przed kontaktem z alergenami, nawilżają śluzówkę, a jednocześnie zmniejszają uczucie zatkanego nosa, ilość wydzieliny, uporczywe kichanie oraz silny świąd. Nie uzależniają, nie wywołują działań niepożądanych i można je stosować z innymi lekami. Są bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane, dlatego nadają się dla dzieci już od 1. miesiąca życia.
Bibliografia
- Eichel A., Bilstein A., Werkhauser N., Mosges R., Meta-Analysis of the Efficacy of Ectoine Nasal Spray in Patients with Allergic Rhinoconjunctivitis,https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/ [dostęp na: 6.02.2024].
- Dzierżewicz Z., Balwierz R., Sarecka-Hujar B., Jasińska-Balwierz A., Dolińska B., Udział ektoiny w tworzeniu ochronnych struktur wodnych wokół biomolekuł, „Inżynieria Biomedyczna”, 2018, 24(1).
- Jacyszyn K., Nartowski K., Pluta J., Karolewicz B., Ektoina – naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów. Mechanizm działania i zastosowanie w produktach leczniczych i kosmetycznych, „Farm Pol”, 2014, 70(6), s. 305–311.
- Góra D., Figura N., Gregor M., Epidemiologia chorób alergicznych wśród dzieci i młodzieży w województwie śląskim w latach 2010-2019, „Nowa Pediatria”, 2020, 4, s. 76–82.
- Ulotki informacyjne: Ectoclarin, Ectodose, Ectorhin.