To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Różne oblicza muzyki Fryderyka Chopina
Być może masz własne skojarzenia na temat muzyki Fryderyka Chopina. Wielu osobom wydaje się zbyt wysublimowana, a przez to trudna w odbiorze. Z tego względu nie decydują się na zapoznanie dzieci z muzyką Chopina. Ja postaram się pokazać ci, że ogólnodostępnymi środkami możesz wpleść polskiego kompozytora w codzienność malucha niemal niepostrzeżenie – za to z dużą dozą zabawy dla dziecka i przyjemności dla ciebie.
Chopin dla dziecka? Kołysanka!
Chcesz zapoznać malucha z muzyką genialnego polskiego kompozytora? Ze względu na styl brillante, który bardzo chętnie stosował, wiele jego dość spokojnych utworów zawiera niezwykłe figuracje – wygięcia i zdobienia melodii. Będą więc z jednej strony działać kojąco z uwagi na wolne tempo, a jednocześnie prezentując się ciekawie, wręcz intrygująco –zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.
Na co postawić? Zainteresować mogą was szczególnie walce (wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „Fryderyk Chopin” + „op. 69 no. 1” lub „B 133”, lub „B 150”, lub „op. 34 no. 2”, czy „op. 70 no. 2”), ale także utwór, który dosłownie jest kołysanką (znajdziecie go pod francuską nazwą „Berceuse”). Przyjemne do zasypiania będzie również „Cantabile”, czy „Preludium Deszczowe” (op. 28 no. 4).
Muzyka Fryderyka Chopina dla dzieci – do zabawy?
Wiele utworów Fryderyka Chopina ze względu na swój taneczny charakter może nadać się do zabawy. Szczególnie do gry w „posągi”. Zabawa polega na tym, aby podczas włączonej ścieżki dźwiękowej tańczyć, biegać i wygłupiać się, ile się tylko da, a po włączeniu przycisku PAUZA (czyli nastaniu ciszy), należy zatrzymać się w ostatnio przybranej pozycji. Trzeba czekać jako posąg do momentu ponownego włączenia muzyki. Salwy śmiechu – gwarantowane.
Do takiej zabawy można użyć większości walców, które nie zostały wymienione w części o kołysankach. Mają szybkie tempa i wesołe melodie. Szczególnie może się pociechom spodobać „Grande Valse Brillante Op. 18”. Sprawdzą się tutaj także Polonezy, Etiuda Rewolucyjna op. 10 no. 12, czy Fantaisie-Impromptu In C-Sharp Minor, Op. 66. Szczególnie ostatnie dwie propozycje gwarantują niemałą zadyszkę 😉 (choć z momentami wytchnienia dla małych i dużych).
Chopin dla najmłodszych – książki dla dzieci
Chcesz zapoznać malucha z Fryderykiem Chopinem nieco mniej muzycznie, bo twój szkrab kocha czytanie? Na szczęście jest wiele pozycji, które możesz wykorzystać. Poniżej książeczki w języku polskim i jedna w języku angielskim. Dzięki nim zapoznacie się nieco bliżej z postacią Fryderyka Chopina, a może polubicie na tyle, aby spróbować włączyć płytę z jego kompozycjami? 😊
- „Impro Frycek” – Katarzyna Huzar Czub;
- „Chopin, miś i szczęśliwa siódemka” Karolina Kolinek-Siechowicz;
- „Frycek i żyrafa” – Aga Pietrzykowska;
- „Fryderyk Chopin i jego świat” – Eliza Piotrowska;
- „Mały Chopin” – Joanna Rusinek;
- „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” – Anna Czerwińska-Rydel;
- „Freddie’s birthday” – Aga Pietrzykowska (tłumaczenie na j. angielski: John Comber).
Zabawki z Fryderykiem
Na rynku odnajdziecie także zabawki, które po włączeniu będą rozbrzmiewać dźwiękami słynnych utworów. Przed zaproszeniem nowej przytulanki do Waszego domu sprawdźcie, jak brzmi. Radzę nie kupować niczego „w ciemno”, wprost z Internetu. Drodzy rodzice – w tym miejscu zadbajcie o siebie. Posłuchajcie, jak brzmi zabawka: czy ten dźwięk Was nie irytuje, czy nie jest zbyt głośny i czy w chwili słabości da się go wyłączyć, np. wyjmując baterie. W przeciwnym przypadku może i Wasza pociecha polubi się z melodiami Fryderyka, ale Wy będziecie stronić od jego utworów na wiele lat…
Koncerty dla dzieci z muzyką Fryderyka Chopina
W Polsce kładzie się dość spory nacisk na szerzenie muzyki Fryderyka Chopina. Wybór tego typu wydarzeń jest więc duży. Zalecam jednak wybranie się na koncerty dedykowane dzieciom. Dlaczego? Jest tu kilka powodów. Przede wszystkim: utwory będą dopasowane do wieku małych melomanów. Wiele dzieł Fryderyka Chopina to utwory długie i dość skomplikowane. Maluchom jest na nich trudno „wysiedzieć”, co może je zniechęcić do muzyki mistrza. Zupełnie niepotrzebnie. Dojrzałość na takie dzieła jeszcze przyjdzie. 😊
Kolejny argument to częste ubieranie takich koncertów w ciekawą dla dzieci narrację. Znajdą się całe bajki, czy teatrzyki odgrywane z muzyką Fryderyka Chopina w tle. Częściej narratorzy dokładnie tłumaczą dzieciom, co znajdą w prezentowanych dziełach kompozytora. Pokazują wybrane fragmenty, opowiadają historie powstania, czy też słowem malują sceny, które przedstawiają. Koniecznie sprawdźcie repertuar pobliskich filharmonii w kontekście porannych koncertów dla dzieci. Może nawet namówicie szkołę/przedszkole na zorganizowanie wyjścia większą grupą?