To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Z czego powinno składać się zdrowe śniadanie dla dziecka?
Dla dzieci podstawą posiłku śniadaniowego powinny być mleko i produkty mleczne – jogurt z dodatkiem owoców, kefir, twaróg, ser żółty i ciepłe napoje mleczne – mleko, kawa zbożowa i kakao. Niedostateczna podaż wapnia z nabiału może przyczyniać się do problemów z osiągnięciem prawidłowej masy kostnej w czasie wzrostu i rozwoju dziecka oraz utrzymania jej na właściwym poziomie w wieku dorosłym.
W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać oprócz mleka także inne produkty białkowe – jaja, pasty warzywne, twarogowe, rybne oraz wysokiej jakości wędliny, najlepiej drobiowe.
Dzieciom powyżej 1. roku życia poleca się urozmaicone rodzaje pieczywa – pszenne, mieszane pszenno-żytnie, graham, razowe, z dodatkiem całych ziaren, cienko pokrojone w małe kromeczki.
Spożywanie pieczywa z pełnego przemiału wpływa na regulowanie pracy przewodu pokarmowego, zapewnia odpowiednią podaż energii, białka, witamin z grupy B, magnezu, cynku i błonnika pokarmowego. Kanapki powinny zawierać dodatek sezonowych warzyw lub owoców, np. sałata, krążki pomidorów bez skórki, słupki papryki, plasterki owoców kiwi. Można też przygotować sałatkę lub surówkę, najlepiej z dodatkiem oleju roślinnego. Nie należy stosować soli, która znajduje się już spożywanych produktach, np. wędlinach, pieczywie, nabiale. Najlepszymi napojami uzupełniającymi śniadanie są: woda mineralna, herbatki owocowe, słabe napary herbat oraz napoje mleczne.
Co dzieciom daje zdrowe śniadanie?
Dobrym początkiem korzystnych zmian metabolicznych w organizmie ucznia jest śniadanie spożyte przed wyjściem do szkoły, po wielogodzinnej przerwie nocnej, co:
- zapobiega spadkowi poziomu glukozy we krwi,
- umożliwia lepszą koncentrację, zapamiętywanie i rozwój intelektualny,
- zapewnia uczniowi dobrą wydolność fizyczną w szkole.
Śniadanie jest równie ważne dla dorosłych, gdyż dostarcza energii i wszystkich niezbędnych składników, aby móc zmierzyć się z obowiązkami dnia.
Przykładowe śniadania dla dzieci w wieku 1-2 lat
- Owsianka na mleku z jabłkiem i cynamonem, herbata owocowa.
- Kanapka z masłem, chudą wędliną, pomidorem i kawa zbożowa na mleku.
- Kasza manna na mleku z wanilią i tartym jabłkiem, herbata owocowa.
- Jajecznica na maśle ze szczypiorkiem i pomidorkami koktajlowymi, chleb i mleko.
- Kaszka wielozbożowa pełnoziarnista na mleku z gotowaną dynią.
Przykładowe śniadania dla dzieci w wieku 2-3 lat
- Naleśniki z twarogiem, jogurtem, owocami i mleko.
- Jogurt naturalny z płatkami owsianymi i bananem.
- Omlet jajeczny ze szpinakiem, pomidorkami koktajlowymi i mleko.
- Kanapka z mozzarellą, oliwą z oliwek, pomidorem, bazylią i kakao na mleku.
- Kanapka z masłem, indykiem pieczonym z morelą, sałatą lodową i mleko.
Przykładowe śniadania dla dzieci w wieku 4-6 lat
- Płatki owsiane na mleku z pomarańczą, bułka z miodem, herbata owocowa.
- Kanapka z masłem i chudą szynką, plasterki ogórka, owoc, kawa zbożowa na mleku.
- Kanapka z masłem i twarożkiem z rzodkiewką, szczypiorkiem i jogurtem naturalnym, kakao na mleku.
- Omlet jajeczny z pieczarkami, papryką i mleko.
- Muesli z bananem i orzechami na jogurcie, herbata owocowa.
Przykładowe śniadania dla dzieci w wieku 7-15 lat
- Kanapki z margaryną*, serem żółtym, rzodkiewką i kakao na mleku.
- Muesli z rodzynkami i orzechami na mleku, kanapka z hummusem, herbata zielona.
- Kanapki z margaryną, pastą twarogową z makrelą, papryka i herbata czarna.
- Kanapki z pastą jajeczną ze szczypiorkiem, owoc, herbata zielona,
- Sałatka z tuńczykiem i warzywami, chleb pszenno-żytni, kawa zbożowa na mleku.
Przepis na zdrowe śniadanie dla całej rodziny
Naleśniki pełnoziarniste z twarożkiem i owocami (10 sztuk)
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 3/4 szklanki wody (najlepiej gazowanej)
- szczypta soli
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 250 g sera twarogowego półtłustego
- 100 g jogurtu naturalnego
- 1 łyżka miodu
- aromat waniliowy
- 1 łyżeczka cynamonu
Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, mleko, wodę i sól. Zmiksować na gładkie ciasto. Dodać olej roślinny i razem zmiksować. Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z cienkim dnem. Przewrócić na drugą stronę gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i ścięty. Przygotować twarożek: twaróg wymieszać widelcem z jogurtem, miodem, aromatem i cynamonem. Nakładać twarożek na naleśniki i zwijać w rulony lub składać w koperty. Podgrzać na patelni. Podawać z sezonowymi owocami, np. plastrami banana i kawałkami kiwi.
* Masło vs margaryna
Według aktualnej wiedzy, margaryny miękkie są oceniane lepiej pod kątem zdrowotnym niż masło. W codziennej diecie rekomenduje się zastępowanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, m.in. masła, olejami roślinnymi. Masło jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których z dietą powinniśmy dostarczać jak najmniej; tłuszczów trans oraz cholesterolu. Mając na uwadze to, że choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają coraz szersze grono ludzi, powinniśmy unikać tych właśnie składników w żywności.
Margaryny faktycznie nie cieszą się dobrą sławą, ale zastrzeżenia co do ich prozdrowotnego charakteru tyczą się głównie margaryn twardych (kostkowych) oraz słabej jakości margaryn miękkich (kubkowych). Obecnie producenci margaryn dążą do ulepszenia metod produkcji i zamiast procesów uwodorniania (utwardzania) olejów roślinnych, stosują estryfikację.
Tak, jak w przypadku każdego produktu spożywczego, warto czytać etykiety. Wybierając tłuszcz do smarowania pieczywa, zwróćmy uwagę na to, aby nie zawierał częściowo utwardzonych/uwodornionym olejów roślinnych (źródło tłuszczów trans) oraz olejów z roślin tropikalnych (palmowego i kokosowego). Warto z kolei, aby na początku wykazu składników znajdowały się takie oleje roślinne jak: rzepakowy, lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Masło jest szczególnie przeciwwskazane osobom będącym w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cierpiących na zaburzenia lipidowe oraz w podeszłym wieku. Z drugiej strony, masło wskazane jest dzieciom <3 roku życia, gdyż zawarty w nim cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nie należy zapominać, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe są dla dzieci równie ważne we właściwym kształtowaniu się mózgu czy narządu wzroku. W tym celu warto podawać maluchom tłuste ryby i oleje roślinne. Jeśli jest to akceptowalne, pieczywo warto smarować pastami warzywnymi ze strączków, np. hummusem, które będą dostarczały roślinnego białka.
Na podstawie: Mojska H. Masło czy margaryna? Czym smarować pieczywo? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Może zainteresować Cię również: 6 pytań do dietetyka – probiotyki w diecie dziecka
Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych. Zespół medyczno-żywieniowy Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, 2020.
Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, red. M. Jarosz. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2008.