Czym są mnemotechniki?
Mnemotechniki są sposobami, mającymi na celu ułatwienie zapamiętywania, przechowywanie przyswojonych informacji i przypominanie ich sobie. Dzięki tym metodom można sprawniej uczyć się języków obcych, efektywnie opracowywać treści do nauczenia, zapamiętywać daty, wzory, reguły i mnóstwo informacji. Techniki szybkiego zapamiętywania nie wykorzystują magii lecz wszystko to, co uaktywnia pracę naszego mózgu:
- wyobraźnię i kreatywność – ważne, aby to, co dziecko sobie wyobraża, miało żywy charakter, co można przyrównać do akcji oglądanych na ekranie telewizyjnym czy kinowym,
- niezwykłość skojarzeń – nie ma złych skojarzeń! Im bardziej oryginalne, niebanalne skojarzenia, tym większe prawdopodobieństwo zapamiętania treści,
- dynamikę/ruch – w postaci akcji, działania, do zastosowania szczególnie w technice „haków”,
- humor – to, co śmieszy, na dłużej pozostaje w pamięci,
- powiększanie/pomniejszanie – nierzeczywisty rozmiar, pomniejszanie elementów z natury dużych, powiększanie – małych,
- przyjemność emocji – uaktywnia proces zapamiętywania, szczególnie, jeśli technika wywołuje pozytywne odczucia,
- wyobrażenie własnej osoby – ulokowanie własnej osoby w zapamiętywanych treściach również pomaga w nauce.
Techniki szybkiego zapamiętywania wykorzystują w zapamiętywaniu wszystkie zmysły (wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku), aby efektywnie uczyć się i szybko opanowywać informacje. Metody te nie bazują na wielogodzinnym, mozolnym zapamiętywaniu, a uruchamiają aktywność, twórcze działanie i kreatywność. Nauka ma być nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna i co ważne – efektywna.
Techniki szybkiego zapamiętywania – rodzaje
Techniki pamięciowe korzystają ze specyfiki naszego mózgu, który lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa. Poniższe mnemotechniki, choć stanowią tylko ich fragment, nie tylko ułatwiają opanowywanie treści, ale również stymulują mózg do pracy i zwiększają zasób wiedzy.
Mapy myśli – nielinearny sposób notowania, który świetnie porządkuje treści i materiał do nauki. Na środku kartki, najlepiej ułożonej poziomo, umieszczamy główne zagadnienie, hasło, od którego prowadzimy rozgałęzienia z treściami bardziej szczegółowymi (rysujemy rozgałęzienia – linie, przypominające drzewo, o długości tej samej co słowo). Linie, które wychodzą ze środkowego obrazka, muszą być ze sobą połączone. Do rozrysowania należy używać obrazków, symboli, podkreślając najważniejsze informacje. Sposób ten pozwala na rozpisanie tematu w przejrzysty sposób oraz na przyswajanie dużej ilości informacji w niedługim czasie. Do tak utworzonej mamy myśli zawsze można coś dopisać. Zaletą tej techniki jest nauka materiału z notatek już w momencie ich tworzenia, wpływ na rozumienie logicznych powiązań pomiędzy różnymi fragmentami notatek czy też swobodny dostęp do całości materiału.
Rzymski pokój – jest najstarszą techniką pamięciową. Metoda polega na tym, że poszczególne części jakiegoś miejsca (pokoju, mieszkania, klasy szkolnej) pozwalają na umiejscawianie na nich długiego zestawu pojęć i słów, a następnie zapamiętywanie ich w określonej kolejności. Do zapamiętywania możemy użyć pomieszczenia, w którym się znajdujemy, ale również tego, co jest nam dobrze znane i stanowi logiczną całość (nawet miejsca mijane po drodze do szkoły czy przystanki na stałej trasie). Następnie, w wyobraźni, na konkretnych przedmiotach i w miejscach umieszczamy kolejne słowa, treści do zapamiętania. Ważne, aby miejsca te były stałe. Podczas odtwarzania treści z pamięci muszą znajdować się dokładnie tam, gdzie były podczas zapamiętywania.
Piktogramy – zapamiętywaną treść, również wierszy, piosenek czy bajek, ilustrujemy, wykonując schematyczne rysunki.
Łańcuch skojarzeń – tworzymy kolejne własne skojarzenia, w ciągu przyczynowo-skutkowym. Poszczególne treści (elementy) łączą się ze sobą, składając się na opowiadanie bądź historyjkę. Opowieść może być zupełnie nierzeczywista, uruchamiająca pokłady wyobraźni.
Skróty – skróty tworzymy z pierwszych/ważnych liter tekstu w taki sposób, aby z całości tekstu stworzyć wyraz, bądź zdanie.
Rymowanki – zapamiętywanie mają ułatwić tworzone rymowanki. Zasada jest prosta: rymowanka nie może być nudna. Im bardziej ciekawa i zabawna, tym dłużej pozostanie w pamięci.
„Haki” pamięciowe – technika, w której tworzymy skojarzenia cyfr z przedmiotami przypominającymi je kształtem (na przykład 1 – świeca, 2 – łabędź, itd.), a następnie łączymy z nią słowo do zapamiętania.
Na uwagę w procesie zapamiętywania zasługują również „fiszki”, które świetnie ułatwiają naukę szczególnie języków obcych, ale nie tylko. Fiszki są niedużymi karteczkami wyciętymi z papieru. Po jednej stronie karteczki piszemy słowo obcojęzyczne, a na drugiej stronie – jego tłumaczenie. Metoda ta sprawdza się również w samodzielnej nauce, gdyż bazuje na autokontroli, a niepozorna karteczka umożliwia naukę w obie strony – z języka obcego na język polski i odwrotnie.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Mechło P., Kosmala R., Superpamięć dla dzieci, Gliwice, 2019, 2022.
Minge N., Minge K., Jak uczyć się szybciej i skuteczniej, Warszawa 2017.
Mikołajek N., Notatki wizualne. Jak je tworzyć i wykorzystywać na co dzień, Warszawa 2020.
Buzan T., Genialna pamięć, Łódź 2007.