Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Ile trwa połóg po cięciu cesarskim?

Połóg to pierwsze sześć tygodni po porodzie. Rozpoczyna się po urodzeniu dziecka i łożyska, przy czym pierwsze dwie godziny po narodzinach traktowane są jeszcze jako czwarty okres porodu.

Połóg to czas, kiedy cofają się zmiany ciążowe, m.in. zmniejsza się macica, a po cesarskim cięciu dodatkowo goją się rany po łożysku i po cięciu. Piersi napełniają się mlekiem, aby wykarmić dziecko. Ciało kobiety przechodzi z trybu ciężarnej w tryb matki, która musi zapewnić noworodkowi wszystko, czego potrzebuje. Kobieta regeneruje się i nabiera sił po porodzie.

Połóg po cięciu cesarskim zazwyczaj nie jest dłuższy niż 6 tygodni.

Długość połogu u każdej kobiety wygląda nieco inaczej. Niektóre z nas szybciej dochodzą do siebie, inne potrzebują więcej czasu. Ustalone sześć tygodni to średni okres, jakiego potrzeba, aby zacząć funkcjonować tak, jak przed ciążą.

Przeczytaj także: 6 pytań do Marty Stoberskiej – jak bez presji zadbać o siebie w czasie ciąży i po porodzie

Jak wygląda krwawienie po cięciu cesarskim?

Cięcie cesarskie to duża operacja brzuszna, w czasie której lekarz wykonuje nacięcie na granicy bikini. Mimo że samo nacięcie ma kilka centymetrów, sięga w głąb kilku warstw skóry, mięśni, powięzi, żeby na końcu przeciąć mięsień macicy i wydobyć dziecko.

Kobieta krwawi z dróg rodnych, ale również ma zakładane dreny odprowadzające wydzieliny związane z procesem gojenia, jaki zachodzi w jamie brzusznej. Krwawienie po cięciu cesarskim może być bardziej obfite niż po porodzie naturalnym. Oprócz rany po łożysku macica ma jeszcze ranę po nacięciu. W pierwszych trzech dniach ewakuującej się krwi zwykle jest bardzo dużo, później ilość odchodów połogowych się zmniejsza. Zadaniem pacjentki jest wtedy samoobserwacja – jeśli zaczyna odczuwać gorączkę, dreszcze, zauważa, że wydzielina z dróg rodnych ma nieprzyjemny zapach i niepokojąco zmienia wygląd, powinna pilnie zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą wskazywać na stan zapalny toczący się w drogach rodnych.

Bardzo istotne w połogu jest utrzymanie higieny, częsta zmiana wkładek i podmywanie po każdym skorzystaniu z toalety, to obowiązkowe zasady, pozwalające zminimalizować ryzyko zakażenia połogowego.


pomaga przy problemach intymnych w ciąży
1 kapsułka zawiera co najmniej 5 mld bakterii kwasu mlekowego
uzupełnia mikroflorę, pomagając chronić pochwę i układ pokarmowy przed niekorzystnymi drobnoustrojami
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

A co z laktacją po cięciu cesarskim?

W porodzie naturalnym organizm sam uruchamia kaskadę procesów hormonalnych odpowiedzialnych za prawidłową pracę piersi i produkcję mleka. Ciało kobiety po cięciu cesarskim potrzebuje więcej czasu, aby rozpocząć proces laktacji. Mimo początkowych trudności z produkcją mleka kobiety muszą wiedzieć, że cięcie cesarskie nie uniemożliwia karmienia piersią. Ilość mleka zaraz po porodzie jest minimalna, ale zabezpiecza potrzeby dziecka.

Często ból brzucha, ogólne osłabienie po porodzie, ale również lekkostrawna dieta, zalecana jak po operacji brzusznej, nie ułatwiają startu w laktacji. Jednak kluczem do karmienia piersią jest determinacja, częste przystawianie noworodka w różnych pozycjach, w których kobiecie jest wygodnie (rana na brzuchu wcale nie ułatwia zadania), oraz niedokarmianie mlekiem sztucznym bez istotnych wskazań.

Jakich dolegliwości po cięciu cesarskim można się spodziewać?

Połóg po cięciu cesarskim często jest bolesny – poród operacyjny to duży zabieg, dlatego warto prosić o leki przeciwbólowe. Dodatkowo część kobiet może mieć trudności z poruszaniem się, wynikające z ciągnącego bólu brzucha. Najwygodniejszą pozycją jest leżąca, ale we wczesnym połogu po cesarce wskazany jest ruch. To przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, łatwiej oczyszczają się z krwi drogi rodne. Im więcej leżenia zaraz po porodzie, tym dłużej trwa rekonwalescencja.

Powikłaniem po cięciu może być zespół popunkcyjny, charakteryzujący się bólem głowy, który czasami uniemożliwia funkcjonowanie. Warto przed wypisem ze szpitala powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu, gdyż samoistnie zespół popunkcyjny mija po mniej więcej dwóch tygodniach.

Dowiedz się więcej: Libido po porodzie – jak odzyskać życie seksualne? Odpowiada Natalia Grubizna, terapeutka i autorka bloga “proseksualna”

Jak dbać o ranę po cięciu cesarskim?

Rana na brzuchu po cięciu cesarskim powinna być pielęgnowana bardzo starannie. Najważniejsze zasady to zachowanie higieny i częste wietrzenie. Opatrunek jest ściągany w pierwszych dniach połogu. Ranę należy myć bieżącą, ciepłą wodą pod prysznicem. Nie używamy gąbki ani myjki, tylko samej dłoni. Aby wymyć wydzielinę z rany czy strupki krwi, można użyć delikatnego płynu do kąpieli, bez zapachu i koloru, najlepiej hipoalergicznego. Ranę należy osuszyć ruchem dotykowym, używając jednorazowego ręcznika. W warunkach domowych, jeśli rana goi się dobrze, nie trzeba jej pryskać żadnym preparatem odkażającym.

Bardzo ważne jest ubranie – zaraz po porodzie warto wybrać majtki siatkowe, z materiału podobnego do bandaża. Specjalne majtki poporodowe mają wysoki stan, nie uciskają rany i są przewiewne. Obcisłe spodnie warto odłożyć na czas, kiedy rana całkowicie się wygoi. Jeśli kobieta zauważy wydzielinę, brzydki zapach, zaczerwienienie wokół rany – warto skonsultować się z położną środowiskową lub lekarzem ginekologiem.

Po połogu dobrze jest również skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który określi stan blizny.

Kiedy po porodzie przez cięcie cesarskie pojawi się okres?

Pierwsza miesiączka po porodzie to sprawa bardzo indywidualna. U jednych kobiet może pojawić się zaraz po zakończeniu połogu, u innych dopiero po kilku miesiącach od porodu. Czasami wyłączne karmienie piersią może wpłynąć na pojawienie się niepłodności laktacyjnej, czyli na brak owulacji związany z karmieniem naturalnym.

Po okresie połogu i zakończeniu krwawienia warto wybrać się na wizytę kontrolną do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko po porodzie prawidłowo się zagoiło. Szczególnie warto o tym pomyśleć przed pierwszym zbliżeniem po narodzinach dziecka. Jeśli kobieta nie chce zajść w kolejną ciążę, należy wziąć pod uwagę rozpoczęcie antykoncepcji.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama