Czy kobiety w ciąży mogą się opalać?
To, czy ciężarna może się opalać, zależy w dużej mierze od jej samopoczucia. Niektóre kobiety uwielbiają przebywać na słońcu, inne nie znoszą. Ciąża to wyjątkowy stan, dlatego ważna jest obserwacja ciała. Do godziny 10-11 rano i od 16 po południu, kobieta może wyjść na słońce, pod warunkiem że nie jest zbyt upalnie. Należy bezwzględnie zadbać o odpowiednie nawodnienie i nałożyć krem z wysokim filtrem na odkryte części ciała. Na głowę warto założyć kapelusz.
Dodatkowo przebywanie na słońcu w czasie wysokich temperatur może nasilić problem obrzęków i również niekorzystnie wpłynąć na wygląd nóg, na których w czasie ciąży pojawiają się żylaki czy pajączki naczyniowe.
Przeczytaj także: Ćwiczenia w ciąży na uda i pośladki
Czy opalanie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?
Jeśli kobieta czuje się dobrze i decyduje się na opalanie, nie szkodzi dziecku. Nie ma możliwości, żeby maluszkowi w brzuchu zaszkodziły promienie słoneczne. Skóra, tkanka podskórna, mięsień macicy i płyn owodniowy skutecznie tłumią promieniowanie ultrafioletowe, które opala naszą skórę. Dziecko zauważa, że jest dzień i jest widniej, ale słońce mu nie przeszkadza.
Jeśli przyszła mama stwierdzi, że na słońcu jednak źle się czuje i jest jej za gorąco, powinna przejść w miejsce zacienione, napić się wody, odpocząć. Schłodzenie rozgrzanego organizmu nie może mieć formy kąpieli w zimnym morzu. W ciąży trzeba traktować swoje ciało nieco troskliwiej i ostrożniej, zmiany, jakie zachodzą w organizmie, powodują, że nawet jeśli przed ciążą kobieta uwielbiała przebywanie na słońcu, w ciąży może się źle czuć, leżąc na plaży.
Czy przebarwienia w ciąży są spowodowane słońcem?
Ostuda, czyli przebarwienia na twarzy, ramionach czy plecach, o charakterze nieregularnych, ale symetrycznych, ciemniejszych niż skóra kobiety plam, zwykle nie jest spowodowana słońcem. Uznaje się, że ostuda jest wynikiem predyspozycji genetycznych, wysokim stężeniem hormonów, tj. estrogen i progesteron oraz samym faktem ciąży. Ciąża powoduje występowanie wielu charakterystycznych zmian skórnych, ostuda jest jedną z nich. Ekspozycja na słońce okazuje się być jednak czynnikiem, który może pogorszyć stan skóry i nasilić występowanie plan hiperpigmentacyjnych. Ostuda znika po okresie połogu, czasami zmiany stają się jaśniejsze, niestety u części kobiet utrzymuje się przez dłuższy czas.
Czy rozstępy w ciąży są spowodowane przez słońce?
Rozstępy to przypadłość, dotykająca nawet 90% kobiet ciężarnych. Pojawienie się rozstępów wynika z obniżenia elastyczności skóry, ale i skłonności genetycznych. Słońce ich nie wywołuje. Za nieestetyczne pręgi na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach odpowiadają w dużej mierze również hormony. W ciąży skóra szybko się rozciąga, co także może pogorszyć jej stan, szczególnie jeśli jest słabo nawilżona.
Czy opalanie w ciąży jest korzystne dla ciężarnej i płodu?
Jeśli kobieta w ciąży korzysta ze słońca z umiarem i postępuje tak, aby ustrzec się przed niekontrolowanym przegrzaniem, czyli udarem cieplnym, można uznać opalanie za korzystne. Często słońce poprawia kobietom samopoczucie, dochodzi do syntezy witaminy D, dzięki czemu ciężarne są mniej narażone na jej niedobór. Więcej światła słonecznego sprawia, że ciężarne rzadziej mają myśli o charakterze depresyjnym, są w lepszym nastroju, są bardziej aktywne i pozytywnie nastawione. Dobre samopoczucie kobiety w ciąży przekłada się na stan płodu.
Kiedy przebywanie na słońcu jest niekorzystne dla ciężarnej?
Jeśli jest bardzo upalnie i świeci mocne słońce, kobieta w ciąży powinna zostać w domu. Słońce, oprócz niewątpliwych zalet, ma również swoje wady.
Nieodpowiednie przygotowanie kobiety do opalania sprawia, że ciężarna jest narażona na udar cieplny czy oparzenie słoneczne. Szczególnie udar może być niebezpieczny dla kobiety i jej dziecka.
Zmiana funkcjonowania organizmu przez sam fakt istnienia ciąży, predysponuje do powstawania takich stanów jak omdlenia, uczucie osłabienia, szybkie odwodnienie. Przebywanie na słońcu w ciąży musi być przemyślane i odpowiednio zabezpieczone przez strój, nakrycie głowy, a także stosowanie kremu z filtrem.
Może zainteresować Cię również: Jak przetrwać upały w ciąży?