To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dlaczego niemowlakowi ropieją oczka?
Ropna wydzielina w oczkach malucha najczęściej ma następujące przyczyny.
- Bakteryjne zapalenie spojówek – wydzielina najczęściej jest żółta i gęsta, często powoduje sklejanie się powiek. Stan zapalny najczęściej wywołują paciorkowce lub gronkowiec. Dodatkowo można zaobserwować zaczerwienienie spojówek.
- Wirusowe zapalenie spojówek – wydzielina jest jaśniejsza, bardziej wodnista. Najczęściej wywołana przez adenowirusy. Często zapaleniu towarzyszą katar, kaszel, światłowstręt czy bóle głowy.
- Alergiczne zapalenie spojówek – wydzielina ma charakter wodnisto-śluzowy, często współistnieje z objawami tj. katar czy łzawienie. Alergenem może być kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin i drzew.
- Niedrożność kanalika łzowego – powoduje zbieranie się nadmiaru wydzieliny w kącikach oczu. Często obserwuje się ją po drzemce i porannym przebudzeniu maluszka. Wymaga konsultacji ze specjalistą. Najczęściej zaleca się specjalne masaże, prawidłowe usuwanie wydzieliny i odpowiednio dobrane krople do oczu. Często dotyczy jednego oka. W szczególnych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny.
- Podrażnienie mechaniczne oka – występuje w przypadku dostania się do oka ciała obcego lub z powodu ciągłego pocierania. Usunięcie elementu drażniącego i prawidłowa pielęgnacja powinna pomóc w ustąpieniu dolegliwości. Dotyczy najczęściej jednego oka.
Dowiedz się więcej: 6 pytań do położnej – wzrok niemowląt
Jak wyglądają ropiejące oczka u niemowlaka?
Ropa to wydzielina, która ma żółty lub zielony kolor oraz gęstą, obfitą konsystencję. Składa się z komórek, które biorą udział w procesie zapalnym i wysięku. Jej obecność świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Gromadzi się w kącikach oczu dziecka. Zależnie od etiologii towarzyszyć jej mogą inne objawy tj.:
- zaczerwienienie spojówek,
- swędzenie,
- pieczenie,
- łzawienie,
- a także podwyższona temperatura ciała,
- katar,
- kaszel itp.
Szczególnie rano, po odpoczynku nocnym może powodować sklejanie się powiek. W dzień może być ledwo zauważalna, gdyż dziecko często mruga.
Dziecku ropieją oczka, kiedy do lekarza?
Jak leczyć ropiejące oczka u niemowlaka?
Sposób leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny pojawienia się ropy w oczkach. Począwszy od prawidłowej higieny i pielęgnacji oczu, po leki wydawane z przepisu lekarza. Krople z antybiotykiem są zalecane przy nadkażeniu infekcją bakteryjną. W przypadku dolegliwości z powodu reakcji alergicznej maluszek może otrzymać leki przeciwhistaminowe. Jeśli doszło do niedrożności kanalika łzowego najpewniej lekarz zaleci masaż worka łzowego oraz kropelki do oczka.
W celu nawilżenia spojówki oka i odbudowania filmu łzowego pomocne będą preparaty zawierające ektoinę i kwas hialuronowy. Aby zmniejszyć dyskomfort i przynieść dziecku ulgę, stosuje się chłodne okłady na oczyszczone oczka. Zlekceważenie objawu ropiejącego oka lub obu oczu może spowodować groźne powikłania dla dziecka jak – bliznowacenie rogówki, a nawet pogorszenie wzroku.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co robić, aby nie dopuścić więcej do ropienia oczu niemowlaka?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ropiejących oczek u maluszka oraz zapobiec nawrotom tej dolegliwości podstawą jest prawidłowa higiena, pielęgnacja i zachowania profilaktyczne.
Oczy niemowlaka, w porównaniu do oczu dorosłych, są bardziej wrażliwe i wymagają więcej uwagi. Na co dzień należy pamiętać o regularnej i dokładnej higienie oczu dziecka w celu uniknięcia rozwoju infekcji.
Dwa razy dziennie oczka należy przemywać jałowym, jednorazowym gazikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą w kierunku od zewnętrznej strony oka w kierunku nosa. Do każdego oka używamy nowego gazika. Przed przystąpieniem do pielęgnacji oczek należy mieć czyste dłonie.
Jeśli dziecko jest maleńkie, a my boimy się lub mamy problem z wykonaniem tej czynności to zawsze możemy poprosić położną rodzinną o pomoc. Będąc na wizycie patronażowej pokaże nam jak prawidłowo oczyścić oczka.
Warto zadbać również o codzienną higienę polegającą na:
- częstym myciu rąk – swoich jak i maluszka,
- korzystaniu z osobnych, zawsze świeżych ręczników osobnych dla nas i dziecka.
W przypadku objawów spowodowanych reakcją alergiczną należy odizolować dziecko od czynnika, które je uczula. Natomiast ropiejące oczka spowodowane infekcją wirusową często występują u najmłodszych dzieci, które uczęszczają do żłobka. Wirusy za to odpowiedzialne są wysoce zakaźne i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Dlatego przy zauważeniu typowych objawów należy odseparować maluszka od innych dzieci do czasu całkowitego wyleczenia.
Może zainteresować Cię również: Jak usunąć dziecku ciało obce w oku, uchu, nosie?
Bibliografia:
1. H. Murkoff, S. Hazel, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 2015, s. 184-185
2. Prost M. E., Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki – wytyczne terapeutyczne, Ophtha Therapy, R. 2018, suplement nr 1, s. 5 – 9.