Solwax Spray
SOLWAX ACTIVE - SPRAY DO USZU
aktywnie i skutecznie usuwa złogi woskowiny usznej
unikalna formuła, wygodna i bezpieczna forma preparatu
regularnie używany zapobiega tworzeniu się złogów woskowiny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej oraz zapobieganie ponownemu jej gromadzeniu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Czym jest muzyka dla nastolatka?

Warto wiedzieć, że muzyka dla nastolatka zyskuje wartość w kontekście odczucia tożsamości. W tym wieku normalne jest słuchanie tego, co grupa, w której młody człowiek się obraca, ale także tego, co grupa, do której chciałby należeć.  Muzyka dla nastolatka niesie więc ogromny ładunek o znaczeniu społecznym. Poniekąd mimowolnie zaczyna on lubić brzmienia i melodie, które preferuje grupa lub jej lider (np. najbardziej lubiana koleżanka w klasie).

Nic dziwnego, że w tym momencie młody człowiek raczej będzie miał tendencję do unikania, odcinania się lub ograniczania odsłuchu utworów, które wcześniej w jego głośnikach pojawiały się często. Może także odgradzać się od muzycznych wyborów rodziców. Trudnym zadaniem może stać się wspólne wyjście na koncert, ale nie niemożliwym. 😉

Muzyka podnosi nastrój

Chciałabym też wspomnieć o poniekąd oczywistej rzeczy, ale tak istotnej w kontekście zdrowia psychicznego nastolatków. Słuchanie muzyki poprawia samopoczucie. Jest nawet w stanie przeciwdziałać występowaniu melancholii czy stanów obniżonego nastroju. Co szczególnie istotne, przeprowadzane badania podkreślają, iż efekt ten występuje bez względu na gatunek słuchanej muzyki – również u miłośników metalu i innych ostrzejszych brzmień zauważono ogólnie obniżone poczucie lęku. Pozwólmy więc nastolatkom słuchać muzyki. To pozwala im rozładować negatywne i niejednokrotnie trudne emocje.

Budowanie relacji poprzez muzykę

Jak widzisz, muzyka dla nastolatka ma ogromne znaczenie. Najlepsze, co możesz zrobić jako rodzic, to zachęcić go do odkrywania jej tajników. Niekoniecznie poprzez własne doświadczenia. Słuchaj, o jakiej muzyce mówi nastolatek. Zorientuj się, jaki gatunek do niego trafia najbardziej. Następnie postaraj się w jego ramach szukać utworów i piosenek, które będą tematem do wspólnych dyskusji (np. nad warstwą tekstową) lub po prostu: słuchania muzyki razem. Dobrze jest się też orientować, co jest na szczytach ich playlist i podejmować dialog na ten temat.

Czasem najlepszą formą zachęcenia do poznania tego, co nowe, jest wspólne pójście na koncert niszowej grupy muzycznej. Coś, co będzie odkrywcze zarówno dla nastolatka, jak i rodzica. Dobrze jest jednak wcześniej choć pobieżnie zapoznać się z gatunkiem i ramami artystycznymi, w których działa konkretna grupa. Ustalcie też zasady takiego wyjścia, np. „dajemy szansę koncertowi na 15 minut, a potem decydujemy, czy obydwoje chcemy słuchać dalej”.

Nie tylko słuchaniem nastolatek żyje

Rozwój muzyczny to jednak nie tylko słuchanie muzyki czy chodzenie na koncerty. To także czynne wykonawstwo. W wieku nastoletnim często potrafi obudzić się chęć do muzycznego tworzenia – gry na gitarze, na basie lub śpiewania czy komponowania; nawet jeśli wcześniej nijak nie dało się zaciągnąć młodego człowieka na próbę chóru czy otwarty dzień w szkole muzycznej. Ale jak do aktywnego zajmowania się muzyką podejść w kontekście nastolatka?

Przede wszystkim: słuchaj. Słuchaj nastolatka. O pozytywnym wpływie aktywnego słuchania muzyki na rozwój człowieka mówi się od dawna. Zauważają to nauczyciele, potwierdzają to badania. Sama na łamach portalu Zdrowe Dziecko pisałam o tym niejednokrotnie. Mózg działa szybciej, lepiej pamięta, łatwiej się uczy i sprawniej wychwytuje różnice w wymowie języków obcych. Mówić o tym można bez końca. Jednak to wszystko nie może przyćmić osoby, której to dotyczy – nastolatka.

Wybór formy uprawiania sztuki muzycznej powinien wynikać z jego własnych pragnień i zainteresowań. Ma ochotę spróbować gry na gitarze? Niech próbuje! Chce sprawdzić, jak to jest grać na akordeonie? Niech zobaczy. Testowanie to klucz do sukcesu. Nawet jeśli pójdzie tylko na kilka lekcji. Próba za próbą: aż znajdzie formę wyrażania siebie poprzez muzykę, która faktycznie mu odpowiada i zatrzyma go na dłużej.

Jak to przeprowadzić na spokojnie i bez zmuszania? Wybierajcie nauczanie prywatne w domu lub takie szkoły, które pozwalają zapisać ucznia na kilka lekcji, a nie od razu na cały rok. Pozwalaj testować i pamiętaj, aby rozmawiać, podpytywać i upewniać się, czy lekcje spełniają oczekiwania? Czy nagła niechęć do zajęć to kwestia prowadzącego, a może samej formy ekspresji? Czasem nie trzeba zmienić instrumentu, ale np. zakres nauki – zamiast muzyki klasycznej, wybrać rozrywkową lub jazz. Testujcie i nie zrażajcie się. Warto jest próbować zakochać się w muzyce. 😊

Jak zadbać o rozwój muzyczny nastolatka?

Daj mu wolność eksploracji i zachęcaj do eksperymentowania. Muzyka jest bardzo istotna w życiu nastolatków – niech będzie jej pełno, w najróżniejszych formach. Rozmawiaj o niej, podpytuj o nowe ulubione zespoły i staraj się zrozumieć, co młodego człowieka urzekło w danej grupie muzycznej. Spróbujcie z graniem na instrumencie, śpiewaniem w chórze, a nawet pomocą np. z nagłośnieniem koncertów w miejskim czy gminnym ośrodku kultury. Postarajcie się być blisko muzyki i blisko dzięki muzyce. To naprawdę piękna przygoda!


Na wsparcie dziecięcej odporności
Reklama


Źródła:

  1. Rozwój tożsamości muzycznej w perspektywie dialogu z innymi – Rafał Lawendowski, Tomasz Besta, Marta Drzewiczewska – Miscellanea Anthropologica et Sociologica 2017, 18(4): 139–160
  2. Preferencje muzyczne a zaburzenia funkcjonowania młodzieży w okresie adolescencji – Magdalena Chęć, Ernest Tyburski, Agnieszka Samochowiec – Psychiatria Tom 11, Nr 4 (2014)