wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co to są konfabulacje – charakterystyka?

Termin „konfabulacja” wywodzi się z języka łacińskiego, w którym „confabulatio” oznacza „rozmawiać”. W zaburzeniu tym brakujące wspomnienia są uzupełniane nieprawdziwymi informacjami pasującymi do całości opowieści. Dziecko może na przykład z pełnym przekonaniem opowiadać o wyprawie, w której nigdy nie uczestniczyło. Niekiedy zdarza się, że wydarzenia są prawdziwe, jednak połączone w fałszywy sposób.

Dziecko, które konfabuluje, głęboko wierzy w to, co mówi. Utożsamia się z tym, nie zdając sobie sprawy, że mija się z prawdą. To w zdecydowany sposób odróżnia konfabulacje od kłamstwa. Kłamie się wyłącznie świadomie, konfabuluje – nieświadomie.

Konfabulacja a rozwój dzieci

Konfabulowanie w przypadku małych dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, jest naturalne i rozwojowe. Dzieci te nie mają ściśle wykształconych granic pomiędzy światami realnym a fikcyjnym. Światy przeplatają się, więc do rzeczywistości przenikają sny, marzenia, elementy baśni czy zabawy. Ponadto, dzieci, jeszcze przed wykształceniem myślenia przyczynowo-skutkowego, miejsca w opowieściach, w których pojawiają się „dziury logiczne”, uzupełniają tym, co w ich ocenie mogło się wydarzyć. Dorosły nieraz odbiera to jako kłamstwo, co z perspektywy dziecka jest raczej dopełnianiem historii tym, co jest wielce prawdopodobne.

Przeczytaj także: 6 pytań do dietetyka – dieta dla mózgu


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama

Dlaczego dzieci konfabulują?

Konfabulacje są dość częstym zaburzeniem u dzieci, gdyż zdarza im się nie rozróżniać prawdy od fikcji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o podłoże i mechanizm powstawania konfabulacji. Zwykle wynikają z ogromnej dziecięcej wyobraźni i są pewnym etapem rozwoju. Niekiedy mówi się o niewielkich zaburzeniach w pamięci, które dziecko ma potrzebę zapełniać właśnie poprzez zmyślanie. 

Konfabulacje u dzieci pojawiają się zwykle w okresie przedszkolnym i nie powinny być większym powodem do zmartwień. Ustępujące konfabulacje mają bowiem niewielki wpływ na całokształt rozwoju. Zadaniem otoczenia nie jest gwałtowne reagowanie, wskazywanie nieprawdy i wyprowadzanie malucha z błędu, ale w pierwszej kolejności uważne słuchanie i obserwowanie. Dziecko konfabulujące naprawdę nie jest świadome tego, co robi i mówi, a negatywne uwagi może odebrać jako niesłuszne i krzywdzące. Jeśli jednak rodzic zauważa, że wraz z wiekiem konfabulacje nie ustają, należy zasięgnąć opinii lekarza. Może zdarzyć się, że konfabulacja będzie następstwem choroby neurologicznej – zaburzeń psychicznych, bądź choroby psychicznej.

Konfabulacja objawem choroby

Konsultacji ze specjalistą wymagają konfabulacje, które z wiekiem nie ustępują. Zdarza się, że choroba jest spowodowana uderzeniem w głowę skutkującym uszkodzeniem mózgu. Może się też okazać, że konfabulacje są wynikiem uszkodzenia struktur mózgu lub efektem innych chorób. Wymienia się między innymi:

  • amnezję, 
  • schizofrenię, 
  • udar mózgu, 
  • zespół Capgrasa (zespół Sozji) 
  • czy nowotwór mózgu. 

Na tak poważne możliwe przyczyny konfabulacji wskazuje się w szczególności u osób dorosłych i starszych. Natomiast u dzieci u podłoża konfabulacji leżą dość często problemy neurologiczne. 

Dlatego tak ważna jest czujność rodziców, ich obserwacja i umiejętność odróżniania konfabulacji od kłamstwa. Istotne jest też zachowanie spokoju, gdyż nie zawsze niewielkie konfabulacje muszą być powodem do zmartwień.

Terapia konfabulacji u dzieci

Terapia konfabulacji powinna być indywidualnie dopasowana do dziecka, w zależności od tego, co leży u jej podłoża. Znalezienie przyczyny jest więc kluczowe. Opinii należy zasięgać u lekarza psychiatry, psychologa, bądź neurologa. Dość często wychodzi się z założenia, że konfabulacje same w sobie nie są chorobą i nie należy ich leczyć, ale skupić się na przyczynie – zaleźć ją i wyeliminować. I tak, jeśli u podłoża leży choroba Korsakowa, podaje się witaminę B. Gdy powodem konfabulacji jest schizofrenia lub zapalenie mózgu – wprowadza się leczenie farmakologiczne.

Dużym problemem w funkcjonowaniu dziecka staje się sytuacja, gdy zaczyna zmyślać dosłownie zawsze i wszędzie, bez względu na sytuację. Choć konfabulacje w wieku przedszkolnym można uznać za wynikające z rozwoju, odruchowe mijanie się z prawdą w każdej codziennej sytuacji powinno wzbudzić niepokój. Może wskazywać to bowiem na rozwijającą się mitomanię. Zjawisko zostało opisane w 1891 roku przez Antona Delbrücka i jest określane jako „patologiczne kłamstwo”. Do rozwoju tego syndromu dochodzi w różnym wieku i jest ukierunkowane na wprowadzanie otoczenia w błąd. Działanie jest zwykle bezcelowe i nieuświadomione, a osoba chora nie zdaje sobie sprawy z tego, że kłamie. W takim przypadku również należy zasięgnąć opinii psychologa lub psychiatry.

Może zainteresować Cię również: Swobodna zabawa dzieci, to także jest ważne!


naturalne składniki wspomagające pracę układu odpornościowego u dzieci
siła trzech ekstraktów roślinnych – z czarnego bzu, traganka i aronii – oraz witaminy C 
działanie antybakteryjnie, antywirusowe i antyoksydacyjne
składniki odpowiednio dobrane do wieku
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama