Idea leśnego wychowania przedszkolnego
Leśne przedszkola są popularne w wielu różnych krajach – w Skandynawii, Kanadzie, USA. Od kilku lat istnieją również w Polsce, a standardy ich funkcjonowania wypracowuje Polski Instytut Przedszkoli Leśnych. To organizacja, która we współpracy z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku i Wrocławskim Stowarzyszeniem Wychowawców, szerzy ideę przedszkolnej edukacji leśnej. Na czym ona polega? Na wychowywaniu dzieci w zgodzie z naturą i ich własnymi możliwościami. Leśne przedszkolaki większość czasu spędzają na świeżym powietrzu. Żadna pogoda im nie straszna, bo są odpowiednio ubrane. Jeśli jednak aura wyjątkowo nie sprzyja – leje jak z cebra, jest burza z piorunami albo straszna wichura, dzieciaki chowają się się pod dachem (namiotu, wiaty, altany, budynku).
W leśnym przedszkolu nie ma sztywnego planu dnia, choć punktem obowiązkowym są spacery. Przez cały dzień dzieci mogą bawić się do woli, czym chcą i jak chcą. Mają do dyspozycji kuchnie błotne, kąciki majsterkowicza, naturalne placyki zabaw, rowerki. Najlepsze zabawki podsuwa im natura, pomysły wyobraźnia. Taka nieskrępowana zabawa rozwija nie tylko kreatywność, ale i odwagę poznawania otaczającego nas świata. Leśne przedszkolaki uczą się samodzielności i wyrażania własnego zdania. A ponieważ opiekunowie otaczają swoich podopiecznych empatią i zrozumieniem, stawiają na otwartość i dialog, dzieci są świetnie przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole. Swoją drogą, leśne przedszkola realizują podstawę programową MEN, choć znacznie więcej uwagi niż na program ministerialny wychowawcy poświęcają indywidualnemu rozwojowi każdego dziecka. Wiele leśnych przedszkoli opiera się na pedagogice humanistycznej i pedagogice Montessori.
Przeczytaj także: Rekrutacja do żłobków i przedszkoli 2023 – jak zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola?
Leśne przedszkole zupełnie inne od tradycyjnego
Leśne przedszkole zupełnie różni się od tego tradycyjnego (prywatnego), choć ma kilka cech wspólnych. Leśnym przedszkolakiem może zostać każde dziecko od 2,5 do 6. roku życia. Rodzice przyprowadzają szkraba rano i odbierają po południu. W tym czasie opiekę nad nim przejmują wychowawcy. W leśnych przedszkolach zatrudniani są pedagodzy, edukatorzy przyrodniczo-leśni i trenerzy edukacji outdoorowej, a do tego także psycholodzy i logopedzi.
Oddychają świeżym powietrzem, a nie smogiem. W dodatku mogą skakać w kałużach, taplać się w błocie, chodzić po drzewach, a gdy się zmęczą – śpią w hamaku. Poza tym robią to samo, co ich rówieśnicy – rysują, malują, kleją, wycinają, tworzą piękne prace, które wieszane są w “galerii” i podziwiane przez rodziców. Uczą się pisać, czytać, liczyć, pod warunkiem, że wykazują do tego gotowość.
Podobnie jak w zwykłych przedszkolach, dzieci wspólnie jedzą posiłki przyniesione z domu, dostarczane przez catering albo przygotowywane przez opiekunów na ognisku. W przedszkolu spożywają śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek. Jedzą w budynku lub na zewnątrz, w zależności od okoliczności. Zresztą wszystko odbywa się z dużą swobodą, zamiast sztywnych ram jest elastyczność dopasowana do potrzeb dzieci.
W wyprawce leśnego przedszkolaka powinny znaleźć się nieprzemakalne spodnie, solidne buty, ubrania na zmianę, śpiworek i termos lub bidon. Oprócz tego, tradycyjnie, plecak, piórnik, kredki.
Leśne przedszkolaki zahartowane i szczęśliwe
Idea leśnego wychowania przedszkolnego ma wiele plusów. Stawia na indywidualny rozwój fizyczny i psychiczny, sensoryczny i społeczny. Umożliwia kontakt dzieci różnym wieku, podobnie jak w przedszkolach Montessori, co uczy współdziałania i współodpowiedzialności. Pokazuje, że człowiek jest częścią przyrody i może z niej korzystać w sposób świadomy i nieszkodliwy. Leśne przedszkolaki mogą uprawiać warzywa w ogrodzie, budować szałas z patyków, poznawać zwyczaje życia zwierząt. Są wolne od nadmiaru sztucznych bodźców, przez który człowiek odczuwa stres, ma problem z koncentracją i własnymi emocjami. Dużo czasu spędzają na aktywnej zabawie, dlatego w mniejszym stopniu niż rówieśnicy są narażeni na nadwagę i otyłość. Poza tym hartują organizm, co przekłada się na ich zdrowie.
Czy leśne przedszkole ma jakieś minusy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam. Minusem z pewnością jest to, że leśne przedszkola są tylko w kilku miastach w Polsce, bo na pytanie, czy warto posłać do nich dziecko brzmi: tak. Szkoda też, że elementy edukacji przyrodniczej w tak niskim zakresie wdraża się do tradycyjnych przedszkoli.
Może zainteresować Cię również: Porozumienie bez przemocy – co musisz o nim wiedzieć?