Pomadka z ektoiną
POMADKA OCHRONNA Z EKTOINĄ
idealny sposób na pielęgnację ust poza domem
formuła pomadki została wzbogacona o ektoinę, masło shea, olej jojoba i witaminę E
postać wygodnego w użyciu sztyftu
wskazania: wysuszone, spierzchnięte, pęknięte i uszkodzone usta powstałe na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych
reklama

Czy w ciąży można jeździć na nartach?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Ruch pomaga zredukować ból kręgosłupa, poprawia samopoczucie, a do tego pozytywnie wpływa na przebieg porodu. Jednak czy narciarstwo to odpowiednia dyscyplina dla ciężarnych? 

Na to pytanie niestety nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Ruchy wykonywane podczas jazdy na nartach oraz intensywność wysiłku same w sobie nie są niebezpieczne dla przyszłej mamy ani dziecka. Jednak narciarstwo to sport urazowy. Nawet jeśli jesteś doświadczoną narciarką, ryzyko upadku istnieje zawsze. 

Nie ma na świecie narciarza, który nigdy nie zaliczył upadku – takie sytuacje zdarzają się nawet wśród zawodowców. Na stoku nigdy nie możemy w pełni kontrolować sytuacji, bo wypadek może spowodować dziecko, osoba pod wpływem alkoholu lub nierówność na trasie. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że w ciąży obniża się koncentracja oraz sprawność ruchowa, a więc trudniej zapanować nad ciałem i szybko zareagować w razie potrzeby. 


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Oprócz kwestii oczywistej, czyli tego, że niefortunny upadek na brzuch może uszkodzić płód, a nawet wywołać poronienie, trzeba wziąć też pod uwagę ograniczenia związane z diagnostyką urazów. Przy podejrzeniu złamania lub pęknięcia kości konieczne jest badanie rentgenowskie (RTG), jednak ciężarne powinny tego unikać, ponieważ promieniowanie może być niebezpieczne dla płodu. 

Czy zatem jazda na nartach to dobry pomysł? Zdecydowanie nie jest to aktywność rekomendowana przyszłym mamom, podobnie jak inne zimowe sporty. Na narty w ciąży na pewno nie powinny wyjeżdżać kobiety, które wcześniej nie uprawiały tej aktywności lub które nie czują się pewnie na stoku. Ciąża to nie czas na próbowanie nowych aktywności i naukę. 

Czy musisz rezygnować z wyjazdu w góry, gdy jesteś w ciąży? 

To, że nie możesz jeździć na nartach nie oznacza, że powinnaś całkowicie rezygnować z wyjazdu w góry. Jeśli zaplanowaliście rodzinny urlop, a Twój lekarz nie ma nic przeciwko, nie wahaj się. Taki odpoczynek z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie. Nie musisz jeździć na nartach czy snowboardzie, ale możesz spacerować i zwiedzać. Umiarkowany ruch to najlepsze, co może zrobić ciężarna dla siebie i swojego dziecka. 

Pamiętaj jednak, że w wysokich górach mocno zmienia się ciśnienie, co nie jest dobre dla rozwoju płodu. Im wyższe góry, tym zmiana bardziej drastyczna i niebezpieczna. Długi pobyt na dużych wysokościach może doprowadzić do niedotlenienia płodu oraz innych komplikacji. Z tego względu wyjazd w Alpy w ciąży lepiej sobie odpuścić. Możesz za to wybrać niższe, polskie góry. 

Jakie są przeciwwskazania do wyjazdu w góry w ciąży?

Przeciwwskazania do wyjazdu w góry w ciąży: 

  • nadciśnienie tętnicze, 
  • anemia, 
  • choroby płuc i serca matki, 
  • wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu, 
  • poronienie w poprzedniej ciąży. 

Przeczytaj także: Ćwiczenia w I trymestrze ciąży – czy to bezpieczne?


Intifem
Pomaga przy problemach intymnych w ciąży:
1 kapsułka zawiera co najmniej 5 mld bakterii kwasu mlekowego
uzupełnia mikroflorę, pomagając chronić pochwę i układ pokarmowy przed niekorzystnymi drobnoustrojami
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co zamiast nart w ciąży? 

Nie lubisz siedzieć bezczynnie i nie chcesz patrzeć, jak Twoja rodzina śmiga na nartach, sama nie mogąc się ruszyć? Wybierz inną aktywność! Taką, która będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego dzieciątka. Jedną z najczęściej polecanych przez lekarzy form ruchu są spacery. Taki umiarkowany wysiłek dotlenia organizm, uwalnia endorfiny, poprawia krążenie, a także pozytywnie wpływa na ogólną kondycję Twojego ciała. Do tego będąc w górach możesz podziwiać piękne widoki. Pamiętaj jednak, aby nie wchodzić na wysokie szczyty, zwłaszcza sama!

Co jeszcze możesz robić w górach? Bezpieczniejszą alternatywą dla narciarstwa zjazdowego są narty biegowe. W ich przypadku nie narazisz się na duże niebezpieczeństwo, a mogą one zapewnić sporo zabawy. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem się tej aktywności porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. Ważna jest także intensywność wysiłku – nie powinnaś forsować organizmu. Wybierz łatwą trasę i kontroluj tętno. Zadbaj o to, aby nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Zbyt intensywny wysiłek jest niebezpieczny dla płodu. 

Na narty w ciąży – jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka? 

Niektóre ciężarne dostają pozwolenie od lekarza na wyjazd na narty na początku ciąży, kiedy brzuszek jeszcze nie urósł i nie ogranicza ruchów. Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo, sama możesz zdecydować, czy chcesz podjąć ryzyko. Jeśli postanowisz, że nie możesz wytrzymać bez wyjazdu w góry i szusowaniu po stoku, zachowaj ostrożność i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz dziecka. 

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować:

Jeśli nie czujesz się pewnie, zrezygnuj z nart

Wyjazd na narty w ciąży można rozważać tylko wówczas, gdy ciężarna wcześniej próbowała tej aktywności i czuje się pewnie. Jeśli nigdy nie jeździłaś na nartach lub wyjeżdżasz na stok raz na kilka lat, zapomnij o tej przyjemności. Nauka tak urazowych sportów w ciąży to kiepski pomysł.

Zapytaj o zgodę swojego lekarza

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w ciąży zawsze należy w pierwszej kolejności porozmawiać z lekarzem. Czasami nawet umiarkowany ruch nie jest wskazany. Jeśli planujesz wyjazd w góry, koniecznie umów się na wizytę do swojego ginekologa. Na podstawie wywiadu oraz badań lekarz będzie mógł ustalić, czy wyjazd w góry i uprawianie aktywności nie wiąże się w Twoim przypadku z ryzykiem.

Wybierz bezpieczny stok

Często największym zagrożeniem na stoku są inni narciarze. Nigdy nie mamy pewności, że małe dziecko czy osoba niedoświadczona nie wjedzie nam pod nogi. Na stoku trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeśli jesteś zawodową narciarką, ryzyko upadku zawsze istnieje. Z tego względu w ciąży powinnaś wybierać mało zaludnione miejsca. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zderzenia z innym narciarzem. 

Warto też wybierać łagodniejsze i równe stoki. Szusowanie z dużą prędkością po stromych trasach może poczekać. Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo.

Zaplanuj dłuższy wyjazd

Organizm potrzebuje czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Warto więc zaplanować dłuższy wyjazd w góry. Dzięki temu będziesz mogła przez pierwszych kilka dni przyzwyczaić się do nowych warunków i dopiero po tym czasie zacząć bezpiecznie uprawiać aktywność.

Ubierz się odpowiednio

Zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie organizmu jest niebezpieczne dla płodu. Szczególne znaczenie ma więc odpowiednia odzież. Najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli włożyć na siebie kilka warstw. Prawidłowo skompletowany strój narciarski składa się z przylegającej do skóry bielizny termicznej, ciepłej sportowej bluzy oraz nieprzemakalnej kurtki. Na nogach natomiast powinny znaleźć się legginsy termiczne oraz nieprzemakalne spodnie narciarskie. 

Nie zapomnij również o kasku, goglach i rękawiczkach. Dla większego bezpieczeństwa warto mieć przy sobie również kijki narciarskie.  

Pamiętaj jednak, że nawet zachowując wszelkie środki ostrożności, nie masz stuprocentowej gwarancji, że nic się nie wydarzy. Czy warto więc ryzykować dla chwili przyjemności? Na to pytanie znasz odpowiedź tylko Ty! 

Może zainteresować Cię również: 6 najlepszych aplikacji ciążowych


Nebu Dose Isotonic
NEBU-DOSE ISOTONIC (0,9% NaCl)
izotoniczny roztwór z chlorku sodu dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera konserwantów
wieloaspektowe zastosowanie - do inhalacji, do higieny oczu, nosa i uszu oraz do oczyszczania ran
objawowo łagodzi katar

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

https://medeverest.com/kobiety-w-gorach.html (dostęp: 17.11. 2022)

Fraś, M., Gniadek, A., Poznańska-Skrzypiec, J., & Kadłubowska, M. (2012). Styl życia kobiet w ciąży. Hygeia Public Health, 47(4), 412-417.

Przybyłowski, T., & Zieliński, J. (2004). Problemy medyczne związane z przebywaniem na dużej wysokości. Pneumonol. Alergol. Pol, 72, 134-138.