Компенсаторна епідемія грипу в сезоні 2022/2023

За останні два роки стало менше випадків грипу порівняно з попередніми сезонами. Цьому, безумовно, посприяли пандемічні обмеження, через які ми почали надавати більше значення профілактиці здоров’я. Принаймні, коли мова йде про особисту гігієну. Бо коли мова заходить про імунізацію, то ми все ще ставимося до них з недовірою і навіть неохотою.

У Польщі охоплення вакцинацією проти грипу залишається на рівні 4%. Недостатньо обмежити поширення хвороби, яка щороку викликає тисячі випадків в осінньо-зимовий період, що часто призводить до серйозних ускладнень, а іноді навіть до смерті.

Обмеження, пов’язані з пандемією, у поєднанні з найнижчими рівнями вакцинації в Європі є факторами, які, на думку експертів, можуть призвести до значного зростання захворюваності. Лікар. хаб. лікар. медика Томаша Дзецятковського, вірусолога з Медичного університету Варшави. Вчений в інтерв’ю «Пульсу медицини» пояснив:

– Подібні ситуації виникають завжди, коли серед населення збільшується кількість уразливих до тієї чи іншої хвороби людей, у цьому випадку через низький рівень вакцинації та через ізоляцію протягом останніх двох років. Таке явище епідеміологи прямо називають просто компенсаторними епідеміями.

Читайте також: Чому варто робити щеплення від грипу зараз?

Грип вже атакує наймолодших

Переглядаючи епідеміологічні звіти, опубліковані Національним інститутом громадського здоров’я, виявляється, що зростання захворюваності на грип вже відбувається, і хвороба вражає переважно наймолодших. У всіх воєводствах, крім Вармінсько-Мазурського, захворюваність зростає щотижня, особливо у дітей 0-4 років, а потім 5-14 років.

statystyki NIZP zapadalność na grypę w Polsce, wrzesień 20222

Насправді це не повинно дивувати. Найбільшу користь від вакцинації проти грипу отримують літні люди. Тому найнижча захворюваність людей віком 65+. Діти, хоч як і їхні бабусі та дідусі, можуть вакцинуватися безкоштовно, їх на щеплення не відправляють. Це викликає занепокоєння та небезпеку, враховуючи, що наймолодші (особливо діти до 2 років), найстарші та найслабші, у тому числі вагітні та хронічно хворі, найбільше схильні до ризику тяжкого перебігу грипу та ускладнень (зокрема госпіталізації та смерті). хворий.

Дізнайтеся більше: Ви вагітні? З 1 вересня ви отримуєте щеплення від грипу безкоштовно

Симптоми грипу у дітей виникають раптово

objawy grypy u dziecka

Грип розвивається раптово. Починається з високої температури та ознобу. Дитина ослаблена, скаржиться на біль у м’язах, головний біль, переважно в області чола та навколо очей. Через 2-3 дні також з’являються проблеми з дихальною системою – нежить, першіння в горлі, сухий виснажливий кашель, іноді також нудота, блювота, діарея. Неускладнений грип триває близько 7 днів, але супутній кашель і слабкість можуть тривати до двох тижнів.

Грип у дітей викликає ускладнення до 50% випадків. Найчастіше зустрічаються бактеріальні пневмонії, пов’язані з суперінфекцією золотистого стафілокока та пневмококів, а також середній отит, стрептококова ангіна. До ускладнень грипу також належать, серед іншого, фебрильні судоми, менінгіт, міокардит, сепсис і недостатність органів.

Немовлята та маленькі діти особливо вразливі до ускладнень. Ризик зростає, якщо вони пов’язані з хронічними захворюваннями, такими як астма. При появі симптомів грипу у таких малюків необхідна госпіталізація. Лікування в стаціонарі також необхідне, якщо грип вражає немовлят, протікає важко або ускладнено. Слід пам’ятати, що хоча грип, як вірусне захворювання, є самолімітуючим, він може бути непередбачуваним і стати небезпечним навіть у цілком здорових дітей, без супутніх захворювань, з нормально функціонуючим імунітетом.

Вакцинація проти грипу є основним методом профілактики

Грип – дуже заразне захворювання. Передається крапельним шляхом, а також при прямому контакті. Досить дорослому, який перехворів на грип безсимптомно, підхопити неімунну дитину, і вірус легко проникне в його організм і запустить процес захворювання. Ризик зараження виникає при кожному контакті віч-на-віч, а також у великих скупченнях людей під час сезону захворювання, включаючи супермаркети, автобуси, дитячі садки та школи.

Віруси грипу, які цього сезону можуть бути більш активними та заразними, поширюються з легкістю. Є ефективний спосіб захиститися від них. Досить раз на рік робити щеплення, яке для дітей і вагітних жінок є безкоштовним. Оновлюються щеплення від сезонного грипу. Наявні зараз забезпечують захист від варіантів грипу А Дарвін / 2021 і грипу В Австрія / 2021, який триває близько шести місяців. Це дозволяє уникнути важких захворювань і ускладнень грипу в майбутньому сезоні інфекцій, а це, як уже зазначалося, може бути т.зв. компенсаторна епідемія.

Вакцинація є найефективнішим засобом профілактики грипу. Згідно з сучасними рекомендаціями, їх має проводити щорічно кожна дитина з 6 місяців, а також дорослі та люди похилого віку. Найкраще зробити це до початку сезону грипу, тобто прямо зараз.

Наостанок відповімо на питання, яке хвилює багатьох батьків: чи безпечні щеплення від грипу для дітей? Медицина їх використовує з 1960-х років, тому це добре відомі препарати. Клінічні випробування та спостереження за пацієнтами після введення мільйонів доз підтверджують їх високий профіль безпеки. Найчастішими побічними ефектами є місцеві реакції, такі як біль або почервоніння шкіри в місці ін’єкції. Загальні реакції, такі як головний біль, біль у м’язах і слабкість, з’являються менш ніж у 15% вакцинованих. Особливо це стосується маленьких дітей та людей, які щеплені проти грипу вперше. В інших випадках щеплення переносяться добре. Важливо, що вони забезпечують ефективний захист від важкого та ускладненого перебігу грипу. Тому варто ними скористатися!

Вас також може зацікавити: Як захистити дитину від застуди та грипу?

Який рівень вакцинації проти грипу в Польщі? (pzh.gov.pl)

Грип у дітей – профілактика, клінічний перебіг і лікування – Журнал для педіатрів | Форум практичної педіатрії

Захворювання та підозра на грип у Польщі, 2022, 9C (35) (pzh.gov.pl)

Сезон грипу – районна санітарно-епідеміологічна станція в Колобжегу – сайт Gov.pl (www.gov.pl)

Експерт: компенсаторна епідемія грипу цього сезону ймовірна – Puls Medycyny – pulsmedycyny.pl

Grypa [w:] Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019