To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.U źródeł pedagogiki zabawy
Pedagogika zabawy czerpie inspiracje z psychologii humanistycznej i z pedagogiki Gestalt. Przyświeca im idea wiary w człowieka i jego możliwości. Dlatego tak ważna w zakresie zabawy jest współpraca nauczyciela i ucznia, wychowawcy i wychowanka. Nauczyciel pełni rolę przewodnika, ale żeby móc prowadzić proces zabawy, musi być osobą wewnętrznie zintegrowaną, akceptującą samą siebie oraz innych ludzi. Pedagogika zabawy ma wyposażyć osoby pracujące z grupami w różnym wieku w efektywne metody. Tylko dobrze dopasowane metody oddziałują bowiem efektywnie na człowieka, wzmacniają jego poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, wspierając jego aktywność.
Przeczytaj także: 6 pytań do dietetyka – wspólne gotowanie z dzieckiem
Zasady pedagogiki zabawy
Aby zabawy przyniosły oczekiwany rezultat, metodyka pracy z ich wykorzystywaniem uwzględnia zasady, które kształtują relacje w grupie, budują zaufanie i uczą pracy na emocjach.
- Zasada dobrowolności – dziecko jest jedynie zachęcane i zapraszane do udziału, nie przymuszane, praca odbywa się bez obwarowania nakazami.
- Zasada wielopoziomowości komunikacji – komunikowanie się zarówno werbalne, jak i pozawerbalne, porozumiewanie na poziomie rzeczowym, ale też emocjonalnym.
- Zasada unikania rywalizacji (zasada współpracy) – bez typowania zwycięzcy i przegranego, w oparciu o współpracę i współdziałanie.
- Zasada różnorodności środków wyrazu – poprzez oddziaływanie wielozmysłowe, z zastosowaniem ruchu, tańca, pantomimy, malowania, itd.
- Zasada uznawania przeżyć jako wartości – z poszanowaniem prawa każdego do doświadczania przeróżnych emocji.
- Zasada „tu i teraz” – poprzez uwzględnienie w aktywnościach aktualnej kondycji człowieka i dostosowywanie do niej metod i tempa.
W oparciu o te zasady stosuje się różne szczegółowe metody pracy, a ich wielkość ma zwiększyć wzajemne zaangażowanie, zniwelować lęki i napięcia oraz wyzwolić twórczą aktywność.
Metody w pracy z zabawą
Metody w pedagogice zabawy są skoncentrowane wokół danego rodzaju działania i mogą być łączone.
- Metody ułatwiające wejście w grupę – stwarzające możliwość poznania otoczenia oraz imion osób uczestniczących.
- Metody rozluźniające – mające na celu odprężenie, zniwelowanie napięcia, opierające się w znacznej mierze o taniec i ruch.
- Metody ułatwiające wprowadzenie określonego tematu oraz poznanie odczuć innych osób – poprzez zaznajomienie się z potrzebami, odczuciami i doświadczeniami uczestników.
- Gry dydaktyczne – bazujące na twórczym myśleniu, podające problem, wymagające poszukiwania rozwiązań.
- Wymiany myśli, gry dyskusyjne – poprzez poszukiwanie odpowiedzi na zapytanie.
- Metody ułatwiające przekaz informacji zwrotnej – pomagające prowadzącemu we właściwej ocenie sytuacji, w realizacji oczekiwań i potrzeb uczestników.
- Drama – w oparciu o podział na role i gry, mające na celu zrozumienie motywów innych ludzi, którymi się kierują.
- Metody integrujące duże grupy – dążące do realizacji tematu poprzez aktywną, wspólną zabawę.
W zależności od celu pracy, poprzez działanie z grupą z wykorzystaniem zabaw, efektem ma być m.in. pełna integracja grupy bez rywalizacji pomiędzy jej uczestnikami.
Aby zabawy w pedagogice zabawy spełniły swoje funkcje, muszą być celowe i zaplanowane, ukierunkowane nie na potrzeby prowadzącego, a uczestników. Bardzo ważne jest zadbanie nie tylko o ich przebieg, ale również o otoczenie – atmosferę akceptacji, bezpieczeństwa i współdziałania. Co ważne, dopuszcza się możliwość wprowadzania zmian, co pozwoli na maksymalne dopasowanie do potrzeb grupy.
Pedagogika zabawy w domu
Czy założenia pedagogiki zabawy można przełożyć na działania w warunkach domowych? Jak najbardziej! Tak naprawdę wielu rodziców intuicyjnie wprowadza elementy tej metody w codziennych aktywnościach z dziećmi. Możliwości ukierunkowanej zabawy jest dużo, a każda z nich jest nie tylko atrakcyjna, ale również angażująca i efektywna.
- Domowe wyzwania – w formułę wyzwania warto wpleść dosłownie każdą czynność czy zadanie w domu, na przykład posprzątanie pokoju czy wspólne przygotowanie posiłku.
- Gra w skojarzenia – do danego słowa wymyślamy z dzieckiem jak najwięcej skojarzeń.
- Podróż w siebie – zabawa dotykająca własnych odczuć i doświadczeń, wartości, marzeń i lęków.
- Teatr improwizowany – świetna atrakcja dla całej rodziny, w której uczestnicy do losowo wybranych słów, bądź sytuacji, odgrywają role.
- Zgaduj-zgadula – kolejna propozycja dla rodziny, w której uczestnik losuje hasła, a pozostali mają za zadanie je odgadnąć.
- Wymiana komplementów – uczestnicy mówią sobie nawzajem miłe rzeczy, wzmacniając poczucie własnej wartości.
Co pedagogika zabawy daje dziecku?
Zabawa uwzględniająca założenia i metody pedagogiki zabawy stwarza dziecku przestrzeń do działania w atmosferze twórczej i radosnej, wyzwalającej dobre samopoczucie. Dziecko nie tylko zapełnia swój wolny czas, ale również ma możliwość podejmowania różnorodnej aktywności, przezwyciężania trudności i kształtowania nowych umiejętności.
Może zainteresować Cię również: Czego dzieci (naprawdę) potrzebują do szczęścia?