Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Zazwyczaj pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się po zakończeniu okresu połogu. Połóg trwa sześć tygodni i w tym czasie krwawienie z dróg rodnych praktycznie nigdy nie jest miesiączką.

Jeśli po ustaniu poporodowego krwawienia krew pojawia się ponownie, a połóg jeszcze się nie skończył, powinien to być sygnał alarmowy i powód do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Organizm każdej kobiety jest inny i u każdej krwawienie miesiączkowe po porodzie może pojawić się w innym czasie. U niektórych już po kilku tygodniach można spodziewać się miesiączki (u kobiet niekarmiących piersią), jednak część ze świeżo upieczonych mam na pierwszy okres po narodzinach dziecka poczeka nawet kilka miesięcy.

Pierwsza miesiączka po porodzie – jak wygląda?

Pierwsza miesiączka po porodzie może być taka sama jak ta sprzed ciąży lub zupełnie od niej inna. Zazwyczaj pierwszy cykl jest bezowulacyjny, szczególnie u kobiet karmiących piersią. Często zdarza się, że miesiączki po porodzie są mniej bolesne niż przed pierwszą ciążą. Jednak co do ilości utraconej krwi – nie ma reguły. Miesiączka może być o wiele bardziej skąpa, bardziej obfita lub zmieni się długość jej trwania.

Zaraz po porodzie pojawia się duże krwawienie z dróg rodnych, szczególnie w pierwszych dniach połogu. To, co wtedy na wkładce widzi kobieta to nie tylko krew z macicy po ranie łożyskowej, ale m.in. resztki pęcherza płodowego. Nawet jeśli wydaje się, że krwawienie wygląda jak miesiączka, to są to odchody połogowe. Ich ilość, zabarwienie czy nawet zapach świadczą o tym, że rany poporodowe goją się prawidłowo.

Odchody połogowe zwykle występują do 3 tygodni po cesarskim cięciu, a nawet do 6 tygodni po porodzie naturalnym. Czasem zdarza się, że krwawienie ustaje, po czym po kilku dniach pojawia się ponownie. Wówczas należy zgłosić się do ginekologa, aby wykonał badanie USG i zdiagnozował przyczynę wystąpienia krwawienia.

Ciało po porodzie, po upłynięciu połogu, powinno wrócić do funkcjonowania jak przed ciążą. Jednak powrót cyklu miesiączkowego to odrębny temat, gdyż działanie jajników zależne jest od poziomu prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego w dużej mierze za laktację. Z tego powodu czas pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie u wielu kobiet jest zależny od czasu i ilości karmień.

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie naturalnym?

Urodzenie dziecka naturalnie nie jest czynnikiem, dzięki któremu można określić pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Cykl miesięczny kobiety jest regulowany hormonalnie i to hormony są odpowiedzialne za wystąpienie menstruacji u świeżo upieczonej mamy. Potencjalnie karmienie naturalne może wydłużyć czas do pojawienia się pierwszej miesiączki, jednak nie jest to zależne w żadnym wypadku od sposobu porodu.

Kiedy pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu?

Coraz więcej kobiet ma wykonywane cięcie cesarskie, jednak w ich przypadku również nie ma żadnej reguły aby określić, kiedy mogą spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie. Czasem zdarza się, że poród przez cięcie cesarskie wikła początek laktacji, gdyż poród zabiegowy sprawia, że nieco inaczej wygląda wzbudzenie laktacji pod kątem hormonalnym. Od determinacji i samopoczucia położnicy zależy to, czy zdecyduje się na karmienie naturalne, czy nie. Jeśli kobieta będzie karmić wyłącznie piersią jest szansa, że miesiączka pojawi się później niż w przypadku, gdyby karmiła w sposób mieszany lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym.


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią?

Karmienie naturalne wyzwala w organizmie kobiety cały proces hormonalny, w którym najważniejsza dla pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie jest prolaktyna.

Prolaktyna w dużej mierze wycisza funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik, przez co jajniki nie funkcjonują tak, jak przed ciążą. To sprawia, że nie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej w jajniku oraz narastania endometrium w macicy.

U części kobiet miesiączka pojawia się dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią, szczególnie jeśli kobieta karmi często, na żądanie, a przerwy pomiędzy poszczególnymi karmieniami są krótkie. Jednak tutaj również są odstępstwa, gdyż część kobiet karmiących dostaje pierwszą miesiączkę po porodzie tuż po zakończeniu połogu lub kilka tygodni później i nie ma w tym nic niepokojącego.

Pierwsza miesiączka po porodzie: bardzo obfita lub bardzo skąpa – co powinno zaniepokoić?

Obfitość pierwszej miesiączki po porodzie to kwestia indywidualna. Można spodziewać się, że okres po urodzeniu dziecka będzie podobny do tych sprzed ciąży, ale nie należy panikować, kiedy okaże się zupełnie inny. Bardzo obfite lub bardzo skąpe krwawienie może się zdarzyć, dlatego ważna jest samoobserwacja. Jeśli oprócz zmienionej ilości krwi kobieta czuje się właściwie dobrze, nie gorączkuje, jej brzuch nie jest twardy (może być bolesny, jak zdarza się przy okresie), a krew ma zwyczajną konsystencję i zapach – nie należy się martwić.

W przypadku bardzo złego samopoczucia, niepokoju, nadmiernego osłabienia czy gorączki – warto skonsultować się ze specjalistą. Podobnie w przypadku, kiedy krwawienie jest tak obfite, że kobieta musi co chwilę zmieniać podpaski, a nigdy wcześniej tak nie było.

Uważność i obserwowanie własnego ciała często pozwala przewidzieć, kiedy pojawi się miesiączka, szczególnie jeśli kobieta korzystała z naturalnych metod planowania rodziny, gdzie podstawą jest mierzenie temperatury i sprawdzanie śluzu pochwowego. Jednak najczęściej pierwsza miesiączka po porodzie to niespodzianka – nie wiadomo kiedy się pojawi ani jaka będzie.


wskazany w celu zapobiegania i leczenia suchości pochwy oraz w przebiegu stanów zapalnych infekcji pochwy
pełni funkcje bariery, przyczyniając się do naprawy zmian spowodowanych suchością pochwy i ułatwiając powrót do stanu fizjologicznego błony śluzowej
kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom mukomimetycznym, lepkosprężystym i nawilżającym, zapewnia odpowiednie nawilżenie błony śluzowej pochwy.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Genivag. ZASTOSOWANIE: Wskazany w celu zapobiegania i leczenia suchości pochwy oraz w przebiegu stanów zapalnych i infekcji pochwy. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: NTC S.r.l.
reklama

Bibliografia:

1.      Piekut K., Malon-Cychowska A., Kulesza-Brończyk B.: Opieka okołoporodowa – połóg. W: Od poczęcia do starości. Problemy zdrowotne kobiet. 2011, Wyd. Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 25-39.