Uczulenie na zimno a alergia skórna
O ile wiele osób słyszało o alergii na pyłki, konkretne pokarmy czy zwierzęta, o tyle o uczuleniu na zimno mówi się stosunkowo rzadko. Pokrzywka z zimna – Cold U (cold urticaria) to reakcja skórna na zimno, która pojawia się w ciągu kilku minut po ekspozycji na zimno.
W zależności od osobniczych predyspozycji nadmierna reakcja na zimno może przybierać nieco inne formy. Niektóre osoby odczuwają dyskomfort, a na ich skórze pojawia się wysypka jak poparzenie pokrzywą lub czerwone krostki na nogach lub rękach. U innych czynności takie jak pływanie w zimnej wodzie mogą doprowadzić do omdleń, znacznego obniżenia ciśnienia krwi lub wstrząsu i przyczynić się do utonięcia. [1]
Na zmienionej chorobowo skórze pojawiają się swędzące, czerwonawe zmiany (pokrzywka- bąble pokrzywkowe) lub obrzęk naczynioruchowy. W niektórych przypadkach nadwrażliwość na zimno może prowadzić do zagrażającej życiu anafilaksji wywołanej zimnem – Cold A. [2]
Hasło „uczulenie na zimno” mogłoby brzmieć jako błaha dolegliwość, gdyby nie fakt, że w skrajnych przypadkach może być groźna dla życia. Anafilaksja wywołana zimnem występuje u 37 proc. osób borykających się z uczuleniem na zimno. Najczęściej pojawia się u osób nadwrażliwych na zimno po zanurzeniu w wodzie. Na wystąpienie wstrząsu bardziej narażone są osoby, u których wcześniej wystąpił wstrząs po użądleniu owadów błonkoskrzydłych.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak najczęściej manifestuje się Cold A? Pod wpływem zimna pojawiają się uogólnione bąble pokrzywkowe, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk palców, objawy w obrębie jamy ustnej oraz gardła/krtani, kurcz oskrzeli, napady kaszlu, duszność, a także swędzenie płatków uszu.
Pokrzywka z zimna z reguły występuje sezonowo. Jest typowym schorzeniem dla okresu zimowego. Zaobserwować można ją także bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią. Bardzo rzadkie i bardzo niebezpieczne zaostrzenia można zaobserwować latem.[3]
Czy uczulenie na zimno jest alergią? Chociaż często w potocznym języku zamiennie używa się określeń „uczulenie” i „alergia”, to nie znaczą do końca tego samego. Pokrzywka z zimna pojawia się u niektórych osób, ponieważ histamina jest u nich wytwarzana w nadmiernej ilości, podobnie zresztą jak inne czynniki prozapalne, pochodzące z tak zwanych „komórek tucznych”.
Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja
Czerwona wysypka u dziecka, co robić?
Dzieci, zwłaszcza małe, nie są grupą najbardziej narażoną na nadwrażliwość na zimno. Uczulenie na zimno występuje najczęściej u młodych dorosłych. Jeżeli „alergia” ta ma charakter nabyty, to ujawnia się u dzieci około dziesiątego roku życia. Co ciekawe, bardzo często po mniej więcej pięciu latach znika.
W sytuacji, gdy uczulenie na zimno u dziecka ma podłoże genetyczne (przypadki te są zdecydowanie rzadsze niż nabyta nietolerancja), objawy mogą pojawić się nawet już u niemowląt, utrzymują się przez całe życie i zwykle mają bardziej gwałtowny charakter.
COLD U objawia się w postaci bąbli pojawiających się nagle najczęściej na odsłoniętych fragmentach skóry tuż po narażeniu jej na spadek temperatury, kontakt z zimnym powietrzem lub wodą (a także na przykład tuż po zjedzeniu lodów czy wypiciu mocno schłodzonego napoju). Powstała na ciele wysypka jest bardzo swędząca, „rozogniona” i utrzymuje się na ciele przez zazwyczaj dwie godziny (niektórzy badacze piszą o kilku godzinach). Po zniknięciu pokrzywki na skórze nie pozostają żadne ślady, ustępuje także świąd.
Jeżeli podejrzewamy, że dziecko ma uczulenie na zimno, należy zgłosić się do lekarza. Pacjenci z cierpiący na ten rodzaj nadwrażliwości powinni być pod opieką poradni dermatologicznej lub alergologicznej. W przypadku pokrzywki po kontakcie z zimnem najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Wiedząc, że dziecko ma pokrzywkę z zimna, po konsultacji z lekarzem, można podać mu leki przeciwhistaminowe w formie doustnej (tabletki) lub miejscowej (np. żel). [4]
Jeżeli poza wystąpieniem pokrzywki, zauważasz u dziecka objawy wstrząsu, natychmiast dzwoń po pomoc!
Jak zapobiegać uczuleniu na zimno u dziecka?
Nie ma wyników badań, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić, w jakiej temperaturze pojawia się uczulenie na zimno i jakiej ewentualnie należałoby unikać. Wydaje się, że to kwestia indywidualna. Wiadomo jednak, że duża wilgotność powietrza i wiatr sprzyjają atakowi nadwrażliwości na zimno. [5] Badacze przytaczają historię pewnego robotnika z huty, u którego występowało uczulenie na zimno za każdym razem, kiedy oddalał się od pieca hutniczego, a więc przebywał w normalnej, a i tak nieco wyższej temperaturze.[6]
Latem silne podmuchy wiatru (np. podczas jazdy na motorze czy uprawianiu sportów ekstremalnych) mogą spowodować wysiew bąbli i sprawić, że pojawić się mogą czerwone krostki na nogach i innych częściach ciała nawet latem.
Lekarze zalecają także stopniowe hartowanie ciała osobom, u których występuje nadwrażliwość na zimno. Ważne, by jednak robić to ostrożnie i małymi krokami.
Ostateczną diagnozę na temat uczulenia na zimno stawia lekarz. Nim jednak udamy się do specjalisty, można przeprowadzić w domu test, by zweryfikować własne podejrzenia o alergii na zimno. Jak go wykonać? Wystarczy zaopatrzyć się w kostkę lodu lub butelkę z bardzo zimną wodą. Przez około kwadrans przykładamy ją do skóry (najlepiej do policzka).
Jeżeli po upływie tego czasu widoczna jest pokrzywka, możemy nabrać uzasadnionych podejrzeń o pokrzywce od zimna. Jeżeli objawów nie ma, nie oznacza to wcale, że dziecko nie ma nadwrażliwości na zimno. Nierzadko zdarza się, że do pobudzenia objawów konieczne jest wychłodzenie większej powierzchni ciała lub bardziej znaczący szok termiczny. Swoje podejrzenia zawsze należy skonsultować z dermatologiem.
Może zainteresować Cię również: Kremy ochronne na jesień i zimę – dlaczego warto je stosować i czym kierować się przy wyborze?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.[1] Mayo Clinic, Cold urticaria https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-urticaria/symptoms-causes/syc-20371046
[2] Bizjak M., Risk factors for systemic reactions in typical cold urticaria:results from the COLD-CE study
[3] Rudziński E., Pokrzywka z zimna
[4] Lazarovich M., Przewlekła pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy – diagnostyka i leczenie. Alergia Astma Immunologia
[5] Mayo Clinic, Cold urticaria https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-urticaria/symptoms-causes/syc-20371046
[6] Rudziński E., Pokrzywka z zimna