To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Najczęstsze przyczyny bólu gardła u dzieci
Dzieci zwykle nie przywiązują dużej wagi do przestrzegania środków ostrożności, dlatego choroby zakaźne występują u nich nawet kilka razy w ciągu jednego sezonu. Wirusy odpowiedzialne za najczęściej występujące infekcje to:
- rinowirusy,
- adenowirusy,
- koronawirusy,
- Coxsackie A,
- grypy,
- paragrypy,
- RSV (syncytialny wirus oddechowy),
- Epsteina-Barr.
Jednak to nie jedyna potencjalna przyczyna bólu gardła u dzieci. Odpowiadają za niego także zakażenia bakteryjne – choć stanowią zdecydowaną mniejszość w porównaniu do wirusowych, wciąż zdarzają się częściej niż u osób dorosłych. U najmłodszych pacjentów bakterie odpowiadają za ok. 10-30% infekcji, a najczęściej atakują paciorkowce, np. pneumokoki.
Czasami zdarzają się także zakażenia grzybicze, jednak w porównaniu z pozostałymi patogenami atakują one znacznie rzadziej. Ten rodzaj infekcji może rozwinąć się np. w wyniku niewłaściwego wykonywania inhalacji preparatami na bazie sterydów. Do potencjalnych działań niepożądanych tych leków należy np. kandydoza jamy ustnej. Żeby jej uniknąć, po każdej nebulizacji trzeba przepłukać jamę ustną lub umyć zęby.
Ból gardła u dzieci może być też spowodowany przez alergię, czyli nadwrażliwość organizmu na dany czynnik, np.:
- pyłki drzew i traw,
- roztocze kurzu domowego,
- sierść zwierząt.
Kontakt z alergenem wywołuje gwałtowną reakcję o podłożu zapalnym, która objawia się m.in. świądem, alergicznym nieżytem nosa, zapaleniem spojówek czy kaszlem. Ta odpowiedź alergiczna organizmu może sięgnąć także śluzówki gardła, wywołując jego ból, kłucie czy drapanie.
Pozostałe czynniki, które mogą wywołać ból gardła u dzieci, to m.in.:
- suche powietrze – sprawia problem zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy ciepłe kaloryfery drastycznie zmniejszają wilgotność powietrza w mieszkaniu,
- refluks żołądkowo-przełykowy – jeśli maluch cierpi na zgagę i bóle brzucha, dodatkowo może pojawić się ból gardła spowodowany zarzucaniem na jego śluzówkę kwaśnej treści żołądka,
- substancje drażniące – to np. zanieczyszczenia powietrza czy dym tytoniowy, które mogą podrażnić delikatne błony śluzowe dziecka.
Którym chorobom ból gardła u dziecka towarzyszy najczęściej?
Najczęstszą przyczyną bólu gardła u dzieci jest niewątpliwie klasyczne, powszechne przeziębienie, któremu towarzyszą także inne dolegliwości, głównie katar, kaszel i ogólne osłabienie, nie pojawia się natomiast gorączka. Choroba ma lekki przebieg, a jej objawy są łagodne i ustępują w ciągu 10. dni. Pozostałe schorzenia, które często wywołują ból gardła u dzieci, to:
- angina – czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. U najmłodszych pacjentów przyczyną najczęściej są paciorkowce. Angina objawia się nagłym, silnym bólem gardła, gorączką i ropnym nalotem na migdałkach,
- herpangina– to zapalenie gardła wywołane przez wirusy Coxsackie A. Towarzyszy mu gorączka, senność, brak apetytu, a także charakterystyczne pęcherzyki lub grudki na śluzówce jamy ustnej i gardła,
- grypa– kolejna infekcja wirusowa, która przebiega z wysoką gorączką. Często u dzieci pojawiają się dreszcze, a także objawy żołądkowo-jelitowe, np. nudności, wymioty czy biegunka. Jedną z dolegliwości jest też ból gardła, który może być potęgowany przez suchy, intensywny kaszel,
- mononukleoza zakaźna – to choroba wywoływana przez wirus Epsteina-Barr. Na początku pojawiają się niespecyficzne, lekkie objawy, tzw. faza zwiastunów – złe samopoczucie, zmęczenie, dreszcze, bóle mięśni. Po kilku tygodniach rozwija się ostre zapalenie gardła i migdałków, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych i wysoka gorączka. Może dojść także do obrzęku powiek oraz wysypki na tułowiu,
- zapalenie krtani – może być wywołane przez różne wirusy, m.in. paragrypy, rinowirusy czy RSV. Charakterystycznym objawem choroby jest chrypka, zmieniony głos i suchy, szczekający kaszel, a także ból gardła.
Spray na ból gardła u dzieci – charakterystyka
W leczeniu bólu gardła zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, głównie tabletki do ssania, aerozole i roztwory do płukania z diklofenakiem. Zapewniają one podanie substancji aktywnych bezpośrednio na objętą stanem zapalnym lub infekcją śluzówkę gardła. W ten sposób możesz uzyskać szybki efekt i istnieje niewielkie ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Niestety istnieją pewne ograniczenia stosowania środków miejscowych u dzieci. Tabletki do ssania nie nadają się dla najmłodszych pociech, ponieważ stwarzają ryzyko zadławienia. Dlatego można je stosować dopiero od 3-4. roku życia. Z kolei roztwory do płukania z diklofenakiem przeznaczone są dla pacjentów, którzy ukończyli 14 lat oraz potrafią prawidłowo je wykonać – w innym przypadku maluchy mogłyby się zakrztusić lub połknąć płyn.
Spraye na gardło dla dzieci to łatwe i szybkie w użyciu rozwiązanie, które jest bezpieczne w każdym wieku. Nie stwarza ryzyka zadławienia się czy połknięcia niechcianej substancji, więc dla najmłodszych to w zasadzie jedyna dostępna opcja podania leku o działaniu miejscowym. Oczywiście preparaty dostępne w aptekach zawierają różne substancje, które są dopuszczone do stosowania w określonym wieku. Jednak sam sposób aplikacji, czyli aerozol, jest bezpieczny już od 1. dnia życia.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Spray na gardło dla dzieci – działanie
Sposób działania sprayów na gardło dla dzieci zależy od ich składu. Zawarte w nich substancje wywołują różne efekty, dlatego zawsze staraj się dobrać odpowiedni preparat do aktualnie występujących dolegliwości oraz ich przyczyny. Środki te mogą mieć właściwości:
- łagodzące – wspomagają leczenie podrażnień wywołanych stanem zapalnym, kontaktem ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy męczącym kaszlem,
- nawilżające – są stosowane do zmniejszania przesuszenia gardła wywołanego np. zbyt niską wilgotnością powietrza,
- odkażające – zwalczają drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję,
- znieczulające – miejscowo ograniczają odczuwanie bólu gardła,
- przeciwalergiczne – łagodzą objawy wywołane przez kontakt z alergenami, które dostały się na śluzówkę wraz z wdychanym powietrzem.
Spraye na gardło dla dzieci mogą być stosowane jednocześnie z innymi metodami leczenia, np. lekami stosowanymi doustnie lub wziewnie. Działają wyłącznie miejscowo i praktycznie nie wchłaniają się do krwiobiegu, dlatego nie wchodzą w interakcje z pozostałymi preparatami.
Łagodzące i nawilżające spraye na gardło dla dzieci
Niektóre preparaty stosowane miejscowo nawilżają i powlekają śluzówkę gardła, dzięki czemu chronią ją przed czynnikami drażniącymi, a także wspomagają jej regenerację. Dodatkowo redukują uczucie pieczenia wywołane przesuszeniem błony śluzowej.
Miejscowe łagodzenie bólu gardła
Składniki zmniejszające odczuwanie dolegliwości bólowych mogą działać typowo znieczulająco lub łagodzić stan zapalny. Są pomocne w przypadku silnych objawów, które utrudniają przełykanie śliny i normalne funkcjonowanie.
Często maluchy w czasie choroby nie mają apetytu – może być to spowodowane właśnie bólem gardła. Dzięki zastosowaniu preparatów przeciwbólowych lub znieczulających dziecko może zjeść posiłek i napić się, a prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie są bardzo ważne w kontekście szybkiego zdrowienia.
Antyseptyczne spraye na gardło dla dzieci
Preparaty o działaniu odkażającym pomagają zwalczać bakterie i wirusy, które zaatakowały błonę śluzową gardła. Dzięki temu wspierają organizm w walce z infekcją, a także zapobiegają jej dalszemu rozwojowi. Mogą być stosowane jednocześnie z preparatami działającymi ogólnie, np. antybiotykami.
Spray na gardło dla dzieci – skład i właściwości
W sprayach na gardło dla dzieci możesz znaleźć szereg składników o różnorodnym działaniu. Czasem preparaty zawierają pojedynczą substancję aktywną, jednak zwykle bazują na kilku, które wywołują uzupełniające się efekty. W skład aerozoli na ból gardła wchodzą m.in.:
- nanokoloid srebra – działa odkażająco wobec bakterii i wirusów, dzięki czemu wspomaga leczenie infekcji gardła. Może być stosowany nawet u niemowląt,
- gliceryna – nawilża śluzówkę gardła, przez co łagodzi objawy jego suchości, np. drapanie czy kłucie,
- chrząstnica kędzierzawa – to glon, którego składniki aktywne wytwarzają warstwę ochronną na powierzchni gardła, przez co łagodzą jego podrażnienia. Dodatkowo nawilżają śluzówkę i wspomagają jej regenerację,
- ektoina – substancja pochodzenia naturalnego, która ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające, przez co wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła. Dodatkowo stabilizuje błony komórkowe w obrębie śluzówki, przez co zabezpiecza je przed działaniem czynników zewnętrznych, np. alergenów czy zanieczyszczeń powietrza,
- porost islandzki – ma właściwości nawilżające, powlekające i ochronne, przez co jest chętnie wykorzystywany do łagodzenia podrażnień i suchości w gardle. Starsze dzieci mogą skorzystać z pastylek do ssania, ale dla młodszych jest on dostępny w formie sprayu lub syropu.
- benzydamina – działa przeciwzapalne, przeciwbólowo i odkażająco. Może być stosowana u dzieci od 2. roku życia,
- lidokaina – to środek znieczulający, który szybko redukuje odczuwany ból. Jest łączona ze składnikami o działaniu odkażającym, które nie działają bezpośrednio przeciwbólowo,
- chlorheksydyna – wykazuje właściwości antyseptyczne o szerokim spektrum – przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Czy spray do gardła dla dzieci działa skuteczniej od tabletek?
Zarówno tabletki, jak i spraye na gardło dla dzieci działają bezpośrednio na jego śluzówkę. Efekt ich zastosowania bywa podobny, jednak występują pomiędzy nimi pewne różnice:
- czas działania – spray jest aplikowany bezpośrednio na śluzówkę, z kolei tabletki muszą się rozpuścić pod wpływem śliny, żeby uwolnić substancję aktywną. Dlatego aerozol może zadziałać nieco szybciej, z kolei pastylki będą dłużej utrzymywały swój efekt, bo ich składniki uwalniają się stopniowo w czasie ssania,
- miejsce działania – spray działa silnie w określonym miejscu, dlatego sprawdzi się w przypadku dużego, lokalnego nasilenia objawów. Składniki tabletek do ssania uwalniają się w obrębie całej jamy ustnej, więc pomogą w przypadku dolegliwości, które trudno precyzyjnie zlokalizować,
- sposób podania – tu wiele zależy od preferencji dziecka. Czasem trudno przekonać pociechę do zastosowania tabletki, zwłaszcza jeśli nie smakuje zbyt dobrze. Spray może być bardziej przystępny, bo jego smak czuć tylko przez chwilę,
- bezpieczeństwo – tabletki do ssania są przeznaczone dla dzieci powyżej 3-4. roku życia, ze względu na ryzyko zadławienia. Z kolei spraye można bezpiecznie stosować nawet u niemowląt.
Jak należy aplikować spray na gardło dla dzieci?
Przed zastosowaniem dowolnego preparatu zawsze najpierw zapoznaj się z ulotką lub informacjami na opakowaniu. Znajdziesz tam m.in. sposób stosowania zalecany przez producenta w każdej grupie wiekowej. Stosuj się do niego, chyba że lekarz zaleci Twojemu dziecku inne dawkowanie.
Przygotuj swoją pociechę do podania nowego preparatu. Jeśli dotychczas nie stosowaliście leków w postaci aerozolu do jamy ustnej, opisz dokładnie całą procedurę, żeby maluch się nie wystraszył. A jak prawidłowo podać dziecku spray na gardło?
- Maluch powinien usiąść lub stanąć prosto oraz odchylić głowę do tyłu. Jeśli musisz podać preparat niemowlakowi, ułóż go na kolanach w pozycji półleżącej tak, aby główka była lekko uniesiona. Możesz także trzymać malucha pionowo, opierając go na swoim ramieniu. Ważne, żeby obojgu wam było wygodnie – to pomoże uniknąć ewentualnego stresu związanego z podaniem preparatu.
- Przed zastosowaniem aerozolu wstrząśnij butelką.
- Zachęć dziecko do szerokiego otwarcia ust.
- Skieruj końcówkę aplikatora w stronę gardła, ale postaraj się nie dotykać nim jamy ustnej.
- Wykonaj odpowiednią liczbę psiknięć zgodnie z dawkowaniem.
- Dziecko nie powinno jeść ani pić przez ok. 30 minut po zastosowaniu sprayu, żeby nie spłukać preparatu ze śluzówki gardła.
Po każdym podaniu przetrzyj końcówkę aplikatora czystą i suchą chusteczką. Jeśli więcej domowników choruje, każdy z nich powinien mieć osobny, podpisany preparat, nawet jeśli stosują ten sam lek. W ten sposób unikniesz przeniesienia drobnoustrojów pomiędzy chorymi, co potencjalnie może zaostrzyć objawy infekcji.
To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak dbać o gardło i zapobiegać jego schorzeniom?
Wielu infekcji można uniknąć, stosując kilka prostych zasad profilaktyki. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie śluzówki dróg oddechowych dziecka – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Jeśli w Twoim domu wilgotność powietrza jest niższa niż optymalna (czyli 40-60%), zaopatrz się w nawilżacz. Maluch powinien też pić odpowiednią ilość płynów, żeby uniknąć odwodnienia.
Wzmocnij odporność swojej pociechy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu chorobowego. Postaraj się przemycać w posiłkach jak najwięcej owoców i warzyw bogatych w witaminy, żeby uniknąć ich niedoborów. Możesz rozważyć też dodatkową suplementację preparatów immunostymulujących, np.:
- witaminy D,
- czarnego bzu,
- cynku,
- beta-glukanów.
Ogranicz kontakt dziecka z czynnikami drażniącymi, np. dymem tytoniowym, kurzem czy zanieczyszczeniami. W sezonie alergicznym śledź kalendarz pylenia roślin i prognozy stężenia pyłków w powietrzu. Dostosuj do nich planowane aktywności na zewnątrz, unikając okresów, w których ilość alergenów jest najwyższa. Z kolei zimą zwróć uwagę na alerty dotyczące jakości powietrza, zwłaszcza jeśli mieszkasz w większym mieście.
Postaraj się zakorzenić w dziecku dobre nawyki dotyczące higieny. Naucz je regularnie myć ręce, a przede wszystkim jak najmniej dotykać twarzy, żeby nie przenieść osadzonych na dłoniach drobnoustrojów w okolice oczu, nosa i ust. Unikajcie też kontaktu z osobami, które mają objawy infekcji, np. katar czy kaszel.
Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Domowe sposoby
Leczenie preparatami doustnymi oraz miejscowymi sprayami na gardło dla dzieci możesz wspomóc także przy pomocy tradycyjnych, domowych metod. Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów, np. herbaty, mleka, zup czy soków. Powinny być ciepłe, ale nie gorące, żeby wysoka temperatura dodatkowo nie podrażniła osłabionej śluzówki. Unikaj też podawania dziecku kwaśnych i pikantnych potraw. Intensywne smaki mogą podrażnić śluzówkę gardła i nasilić dolegliwości bólowe.
U starszych dzieci możesz zastosować płukanki na gardło. Wykorzystaj w tym celu napary ziołowe, np. z rumianku, lub roztwór wody z solą. Prawidłowe proporcje to 1/2 łyżeczki soli na szklankę (250 ml) wody.
Postaraj się zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym Twoja pociecha spędza najwięcej czasu. Jeśli nie dysponujesz nawilżaczem, możesz położyć na rozgrzanym kaloryferze zmoczony ręcznik. Woda będzie z niego parować, dzięki czemu poprawi się wilgotność powietrza.
Do nawilżania śluzówki gardła świetnie sprawdzą się nebulizacje. Wykorzystaj do nich ampułki soli fizjologicznej wzbogacone kwasem hialuronowym i ektoiną. To substancje, które potrafią wiązać duże ilości wody, dzięki czemu intensywnie nawilżają błonę śluzową.
Naturalnym środkiem na ból gardła jest kisiel z siemienia lnianego. Zawarte w nim związki śluzowe pęcznieją pod wpływem wody i łagodzą podrażnienia błon śluzowych. Żeby go przygotować, zalej 2 łyżki całych nasion lnu ciepłą, ale nie gorącą wodą i odstaw na ok. godzinę. Możesz też pogotować je kilka minut na niewielkim ogniu – wtedy konsystencja kisielu będzie gęstsza. Następnie przecedź kleik przez sitko, żeby pozbyć się ziarenek.
Powstały kisiel możesz podać dziecku do zjedzenia. Żeby poprawić jego smak, dodaj łyżeczkę miodu, dżemu lub podaj go z owocami – wtedy możecie potraktować go jako słodką przekąskę.
Co na ból gardła u dziecka w sprayu?
Podsumowując, wybór sprayu na gardło dla dziecka powinien być dostosowany do jego przyczyny oraz stopnia nasilenia objawów. Jeśli Twoja pociecha narzeka na chrypkę i lekkie drapanie w gardle, leczenie możesz rozpocząć od łagodnych środków nawilżających i powlekających, np. na bazie gliceryny, chrząstnicy kędzierzawej czy innych wyciągów roślinnych.
Ból gardła w sezonie alergicznym może być jednym z objawów uczulenia. W takiej sytuacji sięgnij po preparat na bazie ektoiny, której działanie stabilizujące błony komórkowe dobrze sprawdza się w przypadku łagodzenia reakcji alergicznej.
Z kolei podczas infekcji wirusowej lub bakteryjnej wybierz spray na gardło dla dziecka o działaniu odkażającym, który będzie miejscowo wspomagał zwalczanie drobnoustrojów. Powinien zawierać np. nanokoloid srebra.
Ból gardła u dziecka – kiedy wybrać się do lekarza?
Chociaż wiele infekcji można wyleczyć w warunkach domowych, czasem konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Poniżej znajdziesz listę objawów, które wymagają wizyty u pediatry:
- temperatura ciała powyżej 38॰C – może ona świadczyć o poważniejszej chorobie wirusowej lub bakteryjnej, której leczenie wymaga podania silnych leków na receptę,
- trudności z oddychaniem lub przełykaniem – to np. świszczący oddech, duszności, czy utrata apetytu spowodowana silnym bólem gardła,
- powiększone węzły chłonne – zwykle wskazują na poważniejszą infekcję, np. mononukleozę zakaźną,
- zmiany na migdałkach i tylnej ścianie gardła – wszelkie naloty, pęcherzyki czy grudki powinien obejrzeć lekarz, ponieważ mogą świadczyć np. o anginie,
- niepokojące objawy – np. wysypka, nadmierne ślinienie się niemowlaka, obrzęk szyi, sztywność karku, ból ucha, apatia,
- dolegliwości utrzymujące się dłużej niż 7 dni – jeśli ból gardła nie ustępuje mimo leczenia, również wymaga konsultacji z lekarzem.
Źródła:
- https://www.uptodate.com/contents/sore-throat-in-children-beyond-the-basics/print [dostęp 30.09.2024].
- Szandruk, M., Skrzypiec-Spring, M., Szeląg, E., & Szeląg, A. (2015). Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła. Strzelectwo sportowe, 12: 39-43.
- Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2(8), 107-110.
- Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych–strategia leczenia. Przew. Lek, 2: 12-25.
- Casale, M., Moffa, A., Carbone, S., Fraccaroli, F., Costantino, A., Sabatino, L., … & Rinaldi, V. (2019). Topical Ectoine: a promising molecule in the upper airways inflammation – a systematic review. BioMed Research International, 2019.
- Tuszyński P. K. (red.), Pediatria okiem farmaceuty. Tom II, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2021.