To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergia na sierść u dziecka – przyczyny
Alergia na sierść u dziecka podobnie jak innego rodzaju alergie jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na alergeny – substancje z pozoru nieszkodliwe dla człowieka. Skutkiem odpowiedzi organizmu na kontakt z alergenami jest stan zapalny i nieprzyjemne objawy, które często mocno utrudniają życie codzienne i zabawę najmłodszych.
Z roku na rok obserwuje się coraz większą liczbę diagnozowanej alergii na sierść u dziecka.Przyczyną jej występowania mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, z dużym prawdopodobieństwem dziecko może odziedziczyć tę cechę.
W przypadku, gdy oboje rodzice są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wzrasta do 80%.
Na zwiększenie liczby przypadków alergii na sierść u dzieci ma wpływ także zanieczyszczenie środowiska, dzięki któremu alergeny łatwiej przenoszą się na duże odległości czy zalegają w powietrzu. Z drugiej strony sterylny styl życia, nadmierne przywiązywanie do czystości i brak kontaktu z drobnoustrojami również ma wpływ na częstotliwość występowania nadmiernej reakcji organizmu dzieci na alergeny.
Alergia na sierść u dziecka – objawy
Jakie są objawy alergii na sierść dziecka? Skąd rodzice mają wiedzieć, że niepokojące objawy spowodowane są kontaktem ze zwierzęciem domowym – czy to własnym, czy napotkanym? U niemowląt znacznie częściej występuje alergia na pokarmy. W przypadku alergii wziewnych objawy mogą być mylone ze zwykłą infekcją. Występuje wówczas katar, suchy kaszel, podwyższona temperatura ciała.
Alergię na sierść u dziecka znacznie łatwiej rozpoznać w późniejszym wieku. Warto wiedzieć, że objawy występują od 15 min do nawet 6 godzin od kontaktu z alergenem. U dzieci objawy są także bardziej nasilone i uporczywe niż u dorosłych.
Do najczęstszych objawów alergii na sierść u dzieci należą:
- napadowe kichanie, świąd nosa, świszczący oddech,
- zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu,
- zaczerwienienie skóry, pokrzywka, świąd skóry.
Rodzic powinien przede wszystkim obserwować dziecko i jego reakcję na kontakt z powszechnymi alergenami, do których należy sierść zwierząt domowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodziców ze zdiagnozowaną alergią na sierść. U dzieci uwagę powinny zwrócić objawy takie jak: napadowe kichanie, częsty katar, infekcje bez gorączki czy wysypki skórne.
Alergia na sierść – co właściwie uczula?
Alergia na sierść u dziecka jest dość nieprecyzyjnym pojęciem, ponieważ właściwe to nie sama sierść uczula. Alergenami są białka zwane lipokalinami występujące przede wszystkim w złuszczającym się naskórku, ślinie i moczu zwierząt. Najbardziej alergizujące są koty przez swoje pielęgnacyjne zwyczaje. Czyszcząc sierść, rozprowadzają po niej swoją ślinę. U kotów alergeny występują przede wszystkim w skórze w okolicach pyska, w wydzielinie łojowej i w moczu. Z kolei w naskórku psów stwierdzono obecność ok. 29 antygenów alergizujących ludzi. Znajdują się one także w moczu, ślinie, w krwi i odchodach. W przypadku drobnych gryzoni najbardziej alergizujący jest mocz tych zwierząt.
Zatem dlaczego akurat alergia na sierść? Z tego powodu, że to właśnie sierść jest najważniejszym nośnikiem tych alergenów. To na niej osadza się ślina czy martwy naskórek zwierząt. Sierść zalega często na ubraniach, dywanach i meblach. Z tych powierzchni drogą wziewną alergeny przedostają się do układu oddechowego dziecka i wywołują reakcję organizmu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergia na sierść zwierząt – zapobieganie
Najlepszym sposobem zapobiegania alergii na sierść u dzieci jest unikanie kontaktu z alergenami. Kiedy dziecko jest alergikiem, warto zrezygnować z posiadania zwierząt domowych. Nadmierna ekspozycja na alergeny może bowiem nasilać obawy, ale także prowadzić do zaostrzenia astmy oskrzelowej.
Należy także pamiętać, że objawy alergii na sierść u dzieci mogą zostać zaobserwowane także w pomieszczeniach, w których nie ma zwierząt. Alergeny osiadają na meblach, ale także ubraniach osób, które miały kontakt ze zwierzętami. Ważne jest zatem, aby w domach regularnie sprzątać i odkurzać meble, a także zrezygnować z dywanów.
Na ograniczenie ilości alergenów ma wpływ także pranie ubrań po kontakcie dziecka ze zwierzęciem w wysokiej temperaturze min. 60 st. Celsjusza. Udowodniono, że większą liczbę alergenów rozsiewają samce kotów niż samice, co jest spowodowane działaniem hormonów. Aby zmniejszyć objawy alergii na sierść u dzieci, można wysterylizować samce.
Pewną skutecznością w walce z objawami alergii cechuje się stosowanie wolnostojących oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA i filtrów MERV 12 w systemach klimatyzacyjnych. Ważne jest także częste mycie rąk przez osoby uczulone po zabawie ze zwierzęciem. Niestety nie udowodniono skuteczności częstego mycia zwierząt i stosowania preparatów na skórę zwierzęcia w zmniejszeniu ilości alergenów.
Alergia na sierść zwierząt – jak leczyć?
Pierwszym krokiem w leczeniu alergii na sierść u dzieci jest diagnoza. U najmłodszych stosuje się zazwyczaj obserwację i testy prowokacyjne. W ten sposób rodzice mogą stwierdzić, czy kontakt ze zwierzęciem powoduje występowanie objawów alergii i w razie konieczności odseparować dziecko od zwierząt.
Testy alergiczne np. płatkowe testy skórne można wykonywać u dzieci powyżej 3. r.ż. W diagnostyce stosuje się także testy laboratoryjne z krwi na oznaczenie swoistych immunoglobulin klasy E (IgE). Dzięki nim można stwierdzić, na jakie alergeny dziecko jest uczulone.
Czy istnieje sposób na wyleczenie alergii na sierść u dzieci? Niestety nie do końca. Stosuje się immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie, które może pomóc w łagodzeniu reakcji organizmu na kontakt z alergenem, ale nie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Większą skuteczność zaobserwowano przy odczulaniu na alergeny kota, pierwsze efekty można zauważyć już po roku terapii. Nieco gorzej jest z alergenami psa. W tym wypadku na efekty terapii należy często czekać aż 3 lata.
W domach, w których można uniknąć kontaktu ze zwierzętami, częściej stosuje się leczenie objawowe prowadzące do łagodzenia objawów alergii na sierść u dzieci.
W alergicznym nieżycie nosa mogą pomóc krople do nosa z ektoiną. Z kolei na wysypki, zaczerwienienia skórne polecane są kremy z ektoiną. Substancja ta ma właściwości ochronne i przeciwzapalne. Jest stosowana w objawowym leczeniu alergii, ponieważ intensywnie nawilża i łagodzi obrzęk błon śluzowych nosa. Wykazuje także skuteczność w przypadku objawów atopowego zapalenia skóry. Apteczkę alergika warto zatem uzupełnić także o krople do oczu z ektoiną, które złagodzą zaczerwienienie i świąd oka, a także skutecznie je nawilżą. Lekarz może przepisać także ogólnoustrojowe leki przeciwhistaminowe. Dostępne są w formie syropów i tabletek.
Alergia na sierść zwierząt – sprawdź, czy Twoje dziecko ją ma
Alergia na sierść zwierząt jest trzecią najczęściej występującą alergią wziewną. Pierwsze jej objawy można zauważyć już u najmłodszych dzieci. Najlepszym sposobem na zmniejszenie alergii na sierść u dzieci jest unikanie alergenów. Jeśli rodzice zastanawiają się nad kupnem psa, kota czy gryzonia, warto, aby przed zakupem dopuścili dziecko do zabawy ze zwierzęciem u bliskich członków rodziny, przyjaciół, czy przez zaangażowanie dziecka w wolontariat np. w schronisku.
Wystawienie na potencjalnie uczulające substancje pozwoli stwierdzić obecność alergii na sierść. U dzieci, u których wystąpią charakterystyczne objawy, można prowadzić dalszą diagnostykę lub dla jego bezpieczeństwa zrezygnować z kupna zwierzaka. To pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji oddawania zwierząt domowych po wystąpieniu objawów alergii u dzieci.
Bibliografia:
Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatr. Med. Rodz.”, 2010, 6 (2), s. 92-99.
Gawlik R., Charakterystyka wybranych alergenów zwierząt, „Terapia”, [dostęp online] http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Charakterystyka-wybranych-alergen%C3%B3w-zwierz%C4%85t.pdf
Krauze , A., Lange , J., & Kulus , M., Alergia na zwierzęta, „Alergoprofil”, 2011 7(1), s. 16-23.
Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z., Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, „Alergia Astma Immunologia” 2016, 21 (2), s. 81-87.