Jakie są przyczyny niepłodności męskiej?
Czynników mogących mieć wpływ na męską płodność jest wiele. Do głównych należą m.in.:
- schorzenia układu moczowo-płciowego (żylaki powrózka nasiennego, przerost prostaty, zapalenie jąder, wnętrostwo, wady wrodzone lub nabyte w budowie jąder, niedrożność nasieniowodów i wiele innych),
- choroby ogólnoustrojowe (nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek, tarczycy, po leczeniu chemioterapeutykami i inne)
- przegrzewanie jąder,
- nadwaga/otyłość,
- nieprawidłowa styl życia/dieta bogata w węglowodany, przetworzona,
- używki, kawa, stosowanie niektórych leków,
- narażenie na toksyczne substancje.
Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – palenie a płodność
Niepłodność idiopatyczna a stres oksydacyjny
Mimo dynamicznego rozwoju medycyny oraz postępów w nauce wciąż w około 20-30% przypadków nie wiadomo, co doprowadziło do męskiej niepłodności. Wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Za jedną z jej najbardziej prawdopodobnych przyczyn uważa się stres oksydacyjny w nasieniu.
Stres oksydacyjny pojawia się w konsekwencji różnych problemów płodnościowych, które powstają pod wpływem np. toksyczności środowiska, niezdrowego stylu życia, a także starzenia się organizmu. W każdym z tych przypadków ważną rolę odgrywają wolne rodniki, które w znaczący sposób oddziałują na płodność męską.
W momencie zwiększonej ilości wolnych rodników, reakcje obronne organizmu opierające się na oksydantach są niewystarczające, co prowadzi do zaburzenia równowagi i wywołuje stres oksydacyjny.
Czym jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny jest zachwianiem równowagi między tworzeniem a usuwaniem wolnych rodników, co prowadzi do zaburzenia reakcji utleniania. Ma zasadniczy wpływ na występowanie wielu chorób w tym również na męską niepłodność. Przyczynia się do zmniejszenia liczebności i ruchliwości plemników. Często u mężczyzn, u których występuje zwiększona ilość wolnych rodników obserwuje się wydłużony czas starań o dziecko. Dodatkowo wraz z wiekiem przyszłego taty reakcje obronne organizmu przed nadmierną ilością wolnych rodników ulegają osłabieniu. Stres oksydacyjny w nasieniu można zmierzyć za pomocą testu MIOXSYS.
Jak mężczyzna może poprawić jakość nasienia?
Powinien przede wszystkim wyeliminować czynniki, na które sam ma wpływ. Należy zrezygnować z palenia papierosów, żywności wysoko przetworzonej oraz ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Warto przyjrzeć się swojej diecie. Powinna być bogata w witaminę C, B, E, cynk, selen, kwas foliowy oraz koenzym Q10. Należy zadbać o regularny odpoczynek oraz zredukować stres do minimum. Szczególne znaczenie w procesie usuwania z organizmu wolnych rodników ma regularna aktywność fizyczna. Myśląc o dziecku, warto rozpocząć również walkę z nadwagą i otyłością. Nadmiar kilogramów może prowadzić do zaburzeń erekcji oraz uszkodzenia plemników. Dobrze pomyśleć o zmianie bielizny na luźniejszą, przewiewną oraz zaprzestanie korzystania z sauny. Jeśli występują choroby ogólnoustrojowe np. nadciśnienie, należy skonsultować się ze specjalistą w celu wdrożenia leczenia lub zmiany stosowanych leków. Niestety bywa, że sama dieta i zmiana stylu życia to za mało. Dla poprawy męskiej płodności warto zastosować suplementy diety z mio-inozytolem, który jest najpowszechniejszą formą inozytolu.
Czym jest inozytol?
Inozytol – jest czynnikiem witaminowym występującym w żywności i organizmie każdego z nas. Występuje pod wieloma postaciami. Te najpopularniejsze to mio-inozytol i D-chiro-inozytol. Jest wytwarzany w wątrobie i nerkach. W żywności znajdziemy go przede wszystkim w nasionach i otrębach. Występuje również w orzechach, pomidorach, nasionach strączkowych, produktach zbożowych pełnoziarnistych, owocach cytrusowych i drożdżach. Jego struktura przypomina podstawową budowę witamin z grupy B.
Ma niezwykle korzystny wpływ na układ nerwowy i hormonalny. Buduje błony komórkowe w organizmie, a także reguluje metabolizm i gospodarkę hormonalną. Niedobory inozytolu mogą wynikać z nieprawidłowego stylu życia lub zaburzeń metabolicznych. Mogą prowadzić do problemów z płodnością, pamięcią oraz zaburzeń psychicznych, np. depresji. Suplementacja mio-inozytolem korzystnie wpływa na spermatogenezę oraz przyczynia się do poprawy parametrów nasienia. Bierze także udział w regulowaniu ważnych hormonów tj. LH (hormon gonadotropowy zwany także hormonem luteinizującym) i FSH (Folikulotropina, hormon folikulotropowy)
Warto pamiętać, że niepłodność to często stan odwracalny. Okazuje się, że w wielu przypadkach, aby zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa nierzadko wystarczy zmienić tryb życia, dietę, wyeliminować szkodliwe czynniki oraz zastosować odpowiednią suplementację w celu poprawy jakości nasienia, a tym samym płodności.
Może zainteresować Cię również: Najlepsze afrodyzjaki, czyli co jeść, by zajść w ciążę?
Bibliografia:
1. R.S. Clements Jr., B. Darnell, Myo-inositol content of common foods: development of a high-myo-inositol diet, “The American Journal of Clinical Nutrition”, 1980, 33(9), s. 1954-1967.
2. M. Januszewski, T. Issat, A.A. Jakimiuk, M. Santor-Zaczynska, A.J. Jakimiuk, Metabolic and hormonal effects of a combined Myo-inositol and D-chiro-inositol therapy on patients with polycystic ovary syndrome (PCOS), „Ginekologia Polska”, 2019, s. 7-10.