Określ priorytety – co jest najważniejsze dla ciebie w porodzie
W połowie ciąży ciężko jest określić, co będzie dla kobiety najważniejsze w trakcie porodu. Dotyczy to szczególnie ciężarnych, które pierwszy poród mają przed sobą. Warto dowiedzieć się, jak wygląda akcja porodowa i pobyt na oddziale położnictwa z noworodkiem, aby założyć, czego możesz potrzebować i czego będziesz oczekiwać.
Oprócz wiedzy z forów internetowych warto porozmawiać z kobietami z najbliższego otoczenia, które mają już dzieci. Podpowiedzą, co się im podobało w ich porodach, a co chciałyby zmienić.
Pomocna może być również rozmowa z położną rodzinną, która zna realia pobliskich szpitali i zna opinie swoich pacjentek. Na tej podstawie można ustalić listę priorytetów, którymi warto się kierować przy wyborze szpitala.
Jolanta Rusin
Trzeba wziąć pod uwagę, że może nie być w okolicy placówki, która odpowiadałby na wszystkie potrzeby kobiety, dlatego wybierz ze swojej listy „najważniejszych rzeczy w porodzie” 10 pozycji, które są dla ciebie naprawdę istotne. Następnie wybierz z nich 5, bez których nie wyobrażasz sobie porodu, i na tej podstawie poszukaj szpitala, który spełni twoje oczekiwania.
Kryteria wyboru szpitala do porodu
- Bliskość od domu
Poród u jednych kobiet trwa wiele godzin, ale u drugich przebiega błyskawicznie, dlatego droga z domu do szpitala nie może być zbyt długa. Podróż autem może sprawić, że poród będzie postępował szybciej ze względu na pozycję siedzącą ciężarnej i wibracje auta w czasie jazdy. Dobra odległość to taka, którą można pokonać autem w przeciągu godziny, maksymalnie dwóch. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że jeśli zapomnimy czegoś z domu, mąż lub partner spędzi kilka godzin w aucie, żeby to przywieźć, zamiast nacieszyć się pierwszymi chwilami w trójkę.
Kobieta ma prawo wybrać szpital bez względu na miejsce zamieszkania, gdyż nie ma rejonizacji. Jednak przed wyruszeniem w drogę warto zadzwonić do szpitala z pytaniem, czy jest miejsce dla kobiety rodzącej.
- Stopień referencyjności
To niezwykle ważna kwestia zwłaszcza dla kobiet, których ciąża jest wysokiego ryzyka. W zależności od stopnia referencyjności szpitale są wyposażone w odpowiedni sprzęt do ratowania zdrowia i życia matki i dziecka. Im wyższy stopień referencyjności, tym większa jest specjalizacja szpitala i możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentkom w trudnych ciążach czy dzieciom urodzonym przedwcześnie.
Lekarz prowadzący ciążę z pewnością podpowie, do jakiego szpitala się udać w momencie wystąpienia skurczy porodowych. Ciężarna, której ciąża jest fizjologiczna ma pełne prawo wyboru szpitala o najwyższym stopniu referencyjności.
- Wyposażenie sali porodowej i warunki socjalne
Warunki w szpitalu, w którym rodzi się dziecko, są bardzo ważne, aby zapewnić komfort świeżo upieczonej mamie.
Sala porodowa powinna być wyposażona w udogodnienia, które pozwolą na naturalny poród bez konieczności stosowania procedur przyspieszających akcję porodową. Worki sako, drabinki, liny, krzesełka porodowe, piłki – to dla sporej części rodzących bardzo pomocne sprzęty. Wanna porodowa i prysznic pozwalają na łagodne rozwiązanie, gdyż woda działa na mięśnie relaksująco i odprężająco.
Warto zapytać, jakimi salami dysponuje oddział położniczy. Jedno- lub dwuosobowe sale z łazienką stają się standardem w polskich szpitalach, zapewniając prywatność.
- Nastawienie personelu do porodu
Czytając opinie o porodach szpitalnych i szpitalach, w których te porody się odbywają, można podzielić placówki na te, których personel podąża za naturalną akcją porodową pacjentki i na te, które podchodzą do kobiet w sposób rutynowy.
Przestrzeganie planu porodu, rodzenie dziecka w pozycjach wertykalnych, parcie spontaniczne, a nie kierowane, możliwość korzystania z wszelkich dostępnych udogodnień porodowych, ochrona krocza zamiast nacięcia, kontakt skóra do skóry i przystawienie do piersi od razu po urodzeniu dziecka – to cechy dobrego szpitala.
Niestety ciągle kobiety rodzą w miejscach, gdzie nakazuje się im leżenie na plecach, krocze nacinane jest rutynowo (szczególnie dotyczy to pierwiastek), dziecko po urodzeniu jest zabierane na ważenie i mierzenie, a dostawiane do piersi dopiero, gdy matka ma zszyte krocze i jest przełożona na zwykłe łóżko. Kontakt skóra do skóry trwa chwilę, później maluch jest przynoszony kobiecie w ubranku i beciku. To nie jest postępowanie zgodne z aktualnym standardem opieki okołoporodowej.
- Możliwość znieczulenia
Opcja znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodu jest kluczowa dla kobiet o niskim progu odczuwania bólu oraz dla tych, które w poprzednich porodach miały bóle krzyżowe i boją się, że sytuacja się powtórzy. Większość porodówek ma na wyposażeniu gaz rozweselający (mieszaninę podtlenku tlenu i azotu), jako nieinwazyjny sposób łagodzenia bólu porodowego lub urządzenie do przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS).
- Poradnictwo laktacyjne
Obecność położnych wspierających karmienie naturalne i kontakt z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, jeśli wystąpią trudności z laktacją, to bardzo duża zaleta szpitala.
- Opinie pacjentek
Pacjentki to osoby, które na własnej skórze dowiedziały się, jaki naprawdę jest dany szpital, dlatego ich opinia powinna być brana pod uwagę przy wyborze placówki do porodu. Warto pamiętać jednak o tym, że jest opinia bardzo subiektywna.
- Możliwość wyboru własnej położnej do porodu
Część szpitali, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek, pozwala na przyjmowanie porodu przez wybraną przez kobietę położną. Odbywa się to na podstawie umowy pomiędzy położną i szpitalem, oraz pomiędzy położną a pacjentką. Jest to zazwyczaj płatna opcja.
Wybór szpitala do porodu powinien być przemyślany przed rozwiązaniem. Placówka, do której mamy pewność, że będziemy pod dobrą opieką, a wszystkie istotne dla nas kwestie dotyczące porodu i późniejszego pobytu zostaną uszanowane przez personel, często staje się gwarancją dobrego porodu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.