- Aby zostać CDL należy ukończyć kurs oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji. Do kursu mogą przystąpić jedynie osoby o wykształceniu medycznym.
- Certyfikowany Doradca Laktacyjny może pomóc w powszechnych problemach związanych z laktacją, ale jego wiedza pozwala na znalezienie rozwiązań koniecznych w bardziej skomplikowanych sytuacjach, jak karmienie wcześniaków, bliźniąt czy przy problemach po stronie matki.
Certyfikowany Doradca Laktacyjny – kto to jest?
Certyfikowany Doradca Laktacyjny, w skrócie CDL, to osoba medyczna, czyli położna, pielęgniarka lub lekarz, której wiedza dotycząca laktacji jest obszerniejsza, niż wynika to z podstawowego toku kształcenia w tych zawodach. Dodatkowo CDL posiada certyfikat zaświadczający o kształceniu podyplomowym w dziedzinie laktacji oraz zdaniu egzaminu w Centrum Nauki o Laktacji (CNoL).
Certyfikowany Doradca Laktacyjny ma praktyczne umiejętności przeprowadzenia kompleksowej porady laktacyjnej, zdiagnozowaniu problemu z karmieniem oraz wdrożeniu odpowiedniego postępowania.
Poradnictwo Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych w Polsce nie jest objęte refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Certyfikat CDL jest ważny przez 7 lat, później konieczne jest ponowne uzyskanie uprawnień.
Kiedy warto skorzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego?
Pierwszą pomocą przy problemach laktacyjnych występujących w czasie karmienia piersią czy butelką powinna być położna rodzinna, która w warunkach domowych jest w stanie bardzo często efektywnie znaleźć rozwiązanie dla występujących trudności. Jednak czasem okazuje się, że warto skonsultować problem z kimś jeszcze, gdyż znane sposoby zawodzą. Stąd do CDL warto wybrać się np.:
- z bólem brodawek sutkowych oraz ranami na brodawce,
- z zastojem mleka,
- z zatkanym przewodem wyprowadzającym,
- z bólem piersi w czasie karmienia lub poza nim,
- przy trudnościach z przystawieniem maluszka do piersi,
- przy niechęci dziecka do karmienia naturalnego,
- przy próbie rezygnacji z butelki na rzecz karmienia piersią,
- kiedy kobieta nie może znaleźć wygodnej dla siebie pozycji do karmienia,
- przy skonsultowaniu rozmiaru lejka do laktatora czy butelki dla dziecka,
- przy niedoborach mleka lub nadprodukcji pokarmu,
- jeśli dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze.
To tylko niektóre powody, dla których warto wybrać się na wizytę do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Jeśli sposoby położnej rodzinnej są niewystarczające lub chcemy skonsultować się z innym specjalistą w kwestii naszego karmienia piersią – wizyta u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego to świetny wybór.
Jak wygląda wizyta u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego?
Wizyta trwa średnio godzinę zegarową, dwie w przypadku bliźniąt. Na początku specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, w którym pyta o różne aspekty ciąży, porodu i połogu, jakie mogą mieć wpływ na aktualny przebieg laktacji. To także czas na opowiedzenie o swoim problemie i przyczynie przyjścia na konsultację.
Po rozmowie jest czas na badanie dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem jamy ustnej maluszka: ocenia się wędzidełko, ruchomość języka oraz mechanizm ssania. Dziecko jest także ważone.
Jeśli kobieta wyraża na to zgodę, Certyfikowany Doradca Laktacyjny zbada również jej piersi, oceniając m.in. stan brodawek sutkowych czy ich chwytność.
Kolejny krok podczas wizyty to nakarmienie maluszka. Warto zrobić to tak, jak w domu, by specjalista miał faktyczny wgląd w to, jaki jest problem. W trakcie karmienia CDL może instruować co poprawić, co zmienić w pozycji do karmienia czy przystawieniu dziecka.
Może zaproponować alternatywne metody dokarmiania noworodka, jak np. karmienie za pomocą sondy przy piersi mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. To również moment na ocenę sposobu karmienia i efektywności ssania piersi przez dziecko.
Na koniec wizyty kobieta na piśmie dostaje diagnozę oraz zalecenia, a wychodząc z gabinetu, powinna wiedzieć, jak postępować w czasie karmienia swojego maluszka. Przebieg wizyty może wyglądać nieco inaczej, gdyż wszystko zależy od sytuacji rodziców, systemu pracy doradcy, ale także od dziecka.
Jeśli okazuje się, że problemem jest np. czop zastoinowy, czyli kanalik wyprowadzający mleko jest zatkany i na szczycie brodawki znajduje się mała, biała kropka – na wizycie w gabinecie Certyfikowany Doradca Laktacyjny może również usunąć taki czop. Możliwe jest także pobranie mleka na posiew.
Jak wcześniej wspomniano, wizyta u Certyfikowanego Doradcy laktacyjnego nie jest refundowana. Koszt wizyty to od 150 do 200 zł za jedną godzinę porady.
Jak przygotować się do wizyty u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego?
Na wizytę u CDL może wybrać się zarówno mama karmiąca piersią jak i butelką oraz dziecko. Świetnym wsparciem jest również tata, czy inna bliska osoba, przy której mama i maluch czują się komfortowo. Dobrze, jeśli w czasie wizyty dziecko nie będzie zbyt najedzone, aby mogło być nakarmione podczas jej trwania. Dzięki temu doradca zobaczy, na czym dokładnie polega problem. Dodatkowo przed wizytą warto przygotować sobie dzienniczek karmień, zawierający dane:
- jak często dziecko jest karmione piersią, a jak często butelką,
- jak długo zjada z piersi,
- jaką ilością mleka jest dokarmiane z butelki,
- ile razy dziennie mama ściąga mleko laktatorem i w jakim ilościach.
Jeśli jest coś, co zdaniem rodzica może być ważne, takie informacje również warto zawrzeć w dzienniczku.
Kolejna sprawa to sprzęt, jakiego używają rodzice do karmienia dziecka i laktator, z jakiego korzysta mama. Dobrze mieć to ze sobą na wizycie laktacyjnej.
Certyfikowany Doradca Laktacyjny z pewnością będzie chciał obejrzeć książeczkę zdrowia dziecka, a jeśli maluszek był konsultowany przez lekarzy, czy ma za sobą pobyt w szpitalu – te dokumenty także należy zabrać do wglądu.
Karmienie piersią, mieszane czy butelką nie zawsze jest łatwą sprawą. Często oczekiwania związane z macierzyństwem nijak się mają do rzeczywistości, ale dzięki Certyfikowanym Doradcom Laktacyjnym nawet trudne problemy z karmieniem mogą być rozwiązane i przestają stanowić przeszkodę, w czerpaniu radości z macierzyństwa.
1. https://cnol.kobiety.med.pl/pl/, dostęp z dnia 15.04.2025 r.