To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co to jest astma i jakie daje objawy u dzieci?
Astma jest powszechną chorobą przewlekłą, która ma podłoże zapalne. To oznacza, że w jej trakcie w drogach oddechowych toczy się przewlekły stan zapalny, który wywołuje nadreaktywność oskrzeli.Dochodzi przez to do ich zwężania pod wpływem różnych czynników, które u zdrowego człowieka nie wywołują takiego efektu.
Astma u dzieci ma nieco inny przebieg niż u dorosłych. Wynika to z faktu, że układ oddechowy maluchów (zwłaszcza poniżej 5. roku życia) nie jest w pełni dojrzały. Łatwiej więc dochodzi do zwężania oskrzeli i ich zaczopowania wydzielanym w nadmiernych ilościach śluzem. Objawy, które mogą świadczyć o astmie, to:
- nawracający lub uporczywy suchy kaszel, który może nasilać się w nocy,
- świszczący oddech,
- duszności,
- mniejsza ruchliwość w porównaniu do rówieśników,
- szybkie męczenie się.
U dzieci rozpoznanie astmy bywa trudne, ponieważ wymienione wyżej objawy pojawiają się także w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Jednak jeśli kaszel i świszczący oddech towarzyszą maluchowi bez dodatkowych symptomów świadczących o zakażeniu, warto skonsultować je z lekarzem.
Astma alergiczna i niealergiczna
Na rozwój astmy wpływa wiele czynników, m.in. ekspozycja na czynniki drażniące czy uwarunkowania genetyczne. Z tego względu dzieli się ją na:
- alergiczną – najczęściej rozpoczyna się właśnie w dzieciństwie i często towarzyszą jej inne choroby o takim podłożu, np. atopowe zapalenie skóry czy alergiczny nieżyt nosa,
- niealergiczną – zwykle występuje u osób dorosłych. Przebiega ciężej niż postać alergiczna, a pacjenci gorzej reagują na leczenie.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Preparaty wspomagające leczenie astmy – inhalacje bez recepty z ektoiną
W leczeniu astmy niezmiernie ważne są nebulizacje, których celem jest oczyszczenie i nawilżenie śluzówki dróg oddechowych.Utrzymanie jej w dobrej kondycji pozytywnie wpływa na pracę oskrzeli, ponieważ sucha i podrażniona błona śluzowa może osłabiać barierę ochronną przed alergenami i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.
Ektoina to substancja produkowana przez bakterie, które muszą utrzymać się w trudnych warunkach, np. w gejzerach czy na pustyniach. Substancja ta wiąże ze sobą cząsteczki wody, dzięki czemu otacza nią najważniejsze elementy bakterii i w ten sposób chroni je przed szkodliwymi czynnikami, np. wysoką temperaturą czy zasoleniem. W organizmie człowieka ektoina również pełni funkcje ochronne. Badania udowodniły jej działanie na kilka sposobów:
- odpowiada za stabilizację błon komórkowych w miejscu podania, co wzmacnia ochronę m.in. przed alergenami,
- wycisza stan zapalny,
- silnie nawilża.
Wykazano, że ektoina ma korzystny wpływ na zaostrzenie odpowiedzi immunologicznej dróg oddechowych w przebiegu alergii. Jej właściwości mogą więc pomóc w kontrolowaniu tej choroby.
Ektoina występuje w ampułkach do inhalacji zarówno w towarzystwie izotonicznego roztworu soli morskiej, jak i hipertonicznego roztworu chlorku sodu. Ponadto może jej też towarzyszyć kwas hialuronowy, który również silnie wiąże wodę i w ten sposób zapewnia nawilżenie śluzówki dróg oddechowych.
Izotoniczny (0,9%) roztwór soli morskiej, ma takie samo stężenie, co płyny w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Stosuje się go zwłaszcza w przypadku suchego, męczącego kaszlu w celu nawilżenia podrażnionej nim śluzówki.
Z kolei hipertoniczny roztwór chlorku sodu ma wyższe stężenie – zwykle ok. 3%. Zwiększa on zawartość wody w świetle dróg oddechowych poprzez jej „wyciąganie” z komórek nabłonkowych. Dzięki temu upłynnia obecną tam gęstą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, a tym samym oczyszczenie oskrzeli.
Inhalacje roztworami izotonicznymi lub hipertonicznymi z ektoiną są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. Mimo to w leczeniu astmy wprowadzenie nowych preparatów zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym terapię.
Preparaty stosowane w leczeniu astmy u dzieci
Schemat leczenia astmy u dzieci zależy od stopnia nasilenia choroby. Wykorzystuje się do niego zarówno leki wziewne, jak i w postaci doustnej, m.in.:
- glikokortykosteroidy – kontrolują proces chorobowy poprzez hamowanie stanu zapalnego toczącego się w drogach oddechowych,
- środki rozkurczające oskrzela – stosowane podczas zaostrzeń choroby, kiedy dochodzi do skurczu dróg oddechowych,
- montelukast – ma łagodne działanie przeciwzapalne, więc w przypadku astmy o lekkim przebiegu stosuje się go zamiast glikokortykosteroidów. Może też wspomóc terapię, jeśli jej efekty są niewystarczające.
Leczenie astmy u dzieci polega więc na codziennym stosowaniu sterydów wziewnych, które ewentualnie można zastąpić montelukastem, jeśli w ostatnim czasie nie dochodziło do ciężkich napadów. W razie zaostrzeń astmy podaje się doraźnie lek rozkurczający oskrzela.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
- Książkiewicz, A., Kwilosz, E., Fornal, R., & Dworzańska, E. (2020). Astma oskrzelowa – zasady rozpoznawania i leczenia choroby u pacjentów dorosłych i małych dzieci w oparciu o najnowsze wytyczne. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 74: 283-300.
- Balińska-Miśkiewicz, W. (2010). Astma oskrzelowa u dzieci–odrębności diagnostycznoterapeutyczne. Farmacja polska, 66(7): 504-513.
- Tuszyński P. K. (red.), Choroby dróg oddechowych z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.
- Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.