Pozycja siedząca jest pozycją niefizjologiczną dla kręgosłupa. Gdy siedzimy, silnie obciążamy odcinek lędźwiowy. To obciążenie zwiększa się jeszcze bardziej, kiedy nie dbamy o prawidłową postawę podczas siedzenia.
Jakie mogą być tego konsekwencje?
Długotrwałe utrzymywanie niewłaściwej postawy prowadzi m.in. do powstania dolegliwości bólowych wywołanych przeciążeniem tkanek miękkich (mięśni i więzadeł) oraz struktur kostnych i krążków międzykręgowych, a nawet wad i schorzeń kręgosłupa.
Żeby uniknąć problemów z kręgosłupem u dzieci, warto wspomóc utrzymanie odpowiedniej postawy w trakcie siedzenia przy biurku dobrze dobranym krzesłem.
Zdrowe krzesło do biurka dla dziecka – oparcie
Jakie powinno być zdrowe krzesło do biurka dla dziecka? Od razu trzeba podkreślić, że nie istnieje jeden uniwersalny model, który będzie dobry dla każdego. Krzesło należy dobierać, biorąc pod uwagę cechy indywidualne malucha, dlatego najlepiej byłoby, gdyby dziecko mogło wypróbować kilka modeli.
Dobre krzesło musi skutecznie podpierać kręgosłup w punktach narażonych na największe obciążenia. Powinno mieć zatem wyprofilowane, regulowane oparcie, które da się podnosić lub opuszczać w razie potrzeby.
Siedzisko w zdrowym krześle do biurka
Kluczowym elementem w krześle do biurka jest siedzisko. Ze względu na to, że do utrzymania prawidłowej postawy powinny zostać zachowane trzy punkty podparcia dla pośladków – na kościach kulszowych i na kości ogonowej – należy zwrócić uwagę zarówno na szerokość, jak i głębokość siedziska. Inne modele będą bowiem pasowały do niższych dzieci o szerszych biodrach, a inne do wyższych z wąskimi biodrami.
Odpowiednia wysokość krzesła do biurka dla dzieci
Ponadto należy sprawdzić, czy siedzisko znajduje się na odpowiedniej wysokości, to znaczy pozwala na postawienie obu stóp stabilnie na ziemi. Jeśli jest zbyt wysokie i dziecko macha nogami w powietrzu, warto poszukać innego modelu albo rozważyć dokupienie podstawki pod stopy. Część krzeseł da się doposażyć w taki element, który umożliwia zachowanie prawidłowej postawy.
Prawidłowa pozycja do siedzenia przy biurku
Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepiej dobrane krzesło nie będzie spełniać swojej funkcji, jeśli dziecko nie przyjmie wspomnianej już prawidłowej postawy w trakcie korzystania z niego.
Jaką postawę można uznać za prawidłową? Dziecko siedzi właściwie, gdy jego:
- całe pośladki znajdują się na krześle – zachowane są trzy punkty podparcia dla pośladków,
- całe stopy stoją stabilnie na ziemi,
- nogi zginają się w biodrach i kolanach pod kątem 90 stopni,
- przedramiona wraz z łokciami znajdują się na blacie biurka,
- plecy i szyja są proste – zachowane zostają fizjologiczne krzywizny a maluch nie odchyla się w żadną stronę.
Dzięki takiej postawie kręgosłup jest maksymalnie odciążony. Jeżeli natomiast dziecko zsuwa się z krzesła albo siedzi na skraju siedziska, podwija jedną nogę, garbi się lub wysuwa głowę do przodu, z czasem może dojść do zniesienia lordozy lędźwiowej albo rozwoju skoliozy.
Bardzo ważne jest również pilnowanie, aby przedramiona przez cały czas miały pełne podparcie. Gdy częściowo wiszą za biurkiem, dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni czworobocznych, co skutkuje zazwyczaj bólami barków, szyi oraz głowy.
Co zamiast krzesła do biurka?
Utrzymanie prawidłowej postawy przez dłuższy czas sprawia trudność nie tylko dzieciom, lecz także dorosłym. Jeśli maluch zaczyna się wiercić albo kręcić, warto zaproponować, żeby zrobił sobie krótką przerwę i np. przez chwilę poćwiczył, poskakał czy potańczył.
Niektórzy wiedząc, że ich dzieci nie są w stanie spokojnie siedzieć przy biurku, szukają alternatyw dla tradycyjnych krzeseł i kupują piłki do ćwiczeń, biurka z rowerkami stacjonarnymi albo bieżnie do chodzenia, które układają pod blatami. Ale chociaż łączenie aktywności fizycznej z nauką w teorii brzmi dobrze, w praktyce często utrudnia koncentrację.
Poza tym trudno wyobrazić sobie, jak można napisać wypracowanie, jadąc jednocześnie rowerem. Dlatego najlepiej po prostu wybrać dobrej jakości krzesło, które będzie rosło razem z dzieckiem i zadbać o to, żeby maluch miał czas na bieganie, grę w piłkę czy inne sporty na świeżym powietrzu.
Podsumowując, zdrowe krzesło do biurka dla dziecka to takie, które ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy – ma siedzisko i oparcie dostosowane do potrzeb malucha. Dziecko w trakcie siedzenia powinno mieć całe pośladki na krześle, całe stopy na ziemi, kolana i biodra zgięte pod kątem 90 stopni, przedramiona wraz z łokciami ułożone na blacie oraz proste plecy i szyję. Taka pozycja odciąża kręgosłup i zapobiega dolegliwościom bólowym wynikającym z przeciążeń mięśni, więzadeł, struktur kostnych i krążków międzykręgowych, a nawet wadom i schorzeniom kręgosłupa.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
1. E. Gheysvandi, I. Dianat, R. Heidarimoghadam i in., Neck and shoulder pain among elementary school students: prevalence and its risk factors, BMC Public Health, 19(1), 2019.