Solik
SOLIK - SPRAY DO NOSA Z EKTOINĄ
roztwór izotoniczny z ektoiną
od 1. miesiąca życia
nawilża suchą i podrażnioną śluzówkę nosa
chroni przed wysychaniem, wspiera regenerację wrażliwej śluzówki nosa

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solik. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów zespołu suchego nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Co to są badania przesiewowe? Jak wykonuje się badania przesiewowe?

Badania przesiewowe, jak sama nazwa wskazuje, mają „przesiać” z całej populacji noworodków maluchy, które są chore, ale choroba nie daje od razu żadnych charakterystycznych objawów. W programie badań przesiewowych są schorzenia, które prowadzą do ciężkiego upośledzenia, niepełnosprawności fizycznej lub nawet do śmierci dzieci, w przypadku braku leczenia. Wybrane choroby, a jest ich 30, są trudne do diagnostyki, a od szybkiego wdrożenia leczenia zależy, jak będzie rozwijało się dziecko, i czy będzie żyło.

Rządowy program badań przesiewowych, jaki działa w Polsce, obejmuje wszystkie dzieci urodzone na terenie naszego kraju.

Jak przeprowadza się badanie przesiewowe? Badania wykonuje się z krwi, którą pobiera się na specjalną bibułę. Położna na oddziale położniczo-neonatologicznym pobiera dziecku krew z pięty i zakrapla krwią koła, jakie znajdują się na niedużym druku. Kartonik, wraz z danymi dziecka pozostawia do wyschnięcia, a następnie przekazuje do laboratorium.

Badania przesiewowe są stosunkowo mało inwazyjne, ilość pobranej krwi nie jest duża, a korzyści, wynikające z ich przeprowadzenia, znacząco przewyższają możliwość wystąpienia ewentualnych powikłań wiążących się z nakłuciem pięty.

Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – wizyta patronażowa


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Kiedy należy wykonać badania przesiewowe?

Zwykle badania przesiewowe wykonywane są pomiędzy 3. a 4. dniem życia dziecka. Najwcześniej krew należy pobrać po upływie 48 godzin od porodu. Dlaczego to takie ważne? Pobranie krwi na badania wcześniej może zaburzyć wynik, gdyż noworodek zaraz po porodzie jest jeszcze pod wpływem hormonów matki. Wynik na fenyloketonurię może być fałszywie prawidłowy, gdyż stężenie fenyloalaniny w organizmie malucha zwiększa się około drugiej doby po urodzeniu.

Jakie choroby można wykryć dzięki badaniom przesiewowym?

noworodek w szpitalu z mama

Lista chorób objętych badaniami przesiewowymi dla noworodków ma aż 30 pozycji. Najbardziej znane choroby wykrywane dzięki testom to fenyloketonuria, hipotyreoza, mukowiscydoza, choroby metaboliczne czy SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Praktycznie każda z nich przez długi okres czasu nie daje żadnych objawów, które mogłyby pomóc w szybkiej diagnozie. Brak leczenia sprawia, że dzieci tracą szansę na życie, będąc we względnie dobrym, biorąc pod uwagę ciężkość choroby, stanie zdrowia.

Badania przesiewowe obejmują też badanie słuchu u noworodków, prawda?

Od 2003 roku, dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, w szpitalach w całej Polsce działa program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Praktycznie wszystkie dzieci rodzące się na terenie naszego kraju są poddawane nieinwazyjnym badaniom słuchu, które pozwalają wykryć zaburzenia słuchu zaraz po urodzeniu. To sprawia, że maluchy, które tego wymagają, poddawane są leczeniu w pierwszych tygodniach życia, często bez szkód dla ich rozwoju.

Jak rodzice dowiadują się o wyniku badań przesiewowych?

Wszystkie badania przesiewowe noworodków w Polsce wykonuje Zakład Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej. 

W przypadku wyniku prawidłowego, świadczącego o tym, że dziecko nie choruje na żadną z 30 chorób objętych rządowym Programem Badań Przesiewowych Noworodków, nikt nie powiadamia rodziców o wyniku testu. 

Jeśli jednak okaże się, że wynik jest nieprawidłowy, z rodzicami noworodka skontaktuje się osoba, która nie tylko przekaże informację o chorobie, ale poinformuje również o konieczności zgłoszenia się do określonych ośrodków medycznych, które podejmują leczenie dzieci z konkretnymi schorzeniami.

Co oznacza odesłanie przez laboratorium czystej bibuły?

Czasami się zdarza, że rodzice otrzymują czystą bibułę, identyczną jak ta, na którą były pobierane badania dziecka w szpitalu. Wygląda jak zadrukowany, niewielki kartonik. Oznacza to, że należy jeszcze raz pobrać dziecku krew, aby powtórzyć badanie. Powody mogą być różne. Być może wynik był na granicy normy i patologii, więc powtórzenie badania pozwala na wyjaśnienie, czy dziecko jest zdrowe, czy nie. Zdarza się również, że bibuła nie trafia do laboratorium, albo pobrana krew nie może być użyta do badań.

W takiej sytuacji krew do badań przesiewowych pobiera pielęgniarka lub położna środowiskowa, do której zapisane jest dziecko. Wysłaniem bibuły zajmuje się wtedy ośrodek zdrowia.

Może zainteresować Cię również: Pakujesz torbę do porodu? Nie zapomnij wrzucić tych drobiazgów


Dla niemowląt i dzieci
Reklama