Dieta, aktywność fizyczna, a także używki i przyjmowane leki mają ogromny wpływ na jakość komórek rozrodczych. Dlatego każdy mężczyzna, który chce zostać ojcem, w pierwszej kolejności powinien lepiej o siebie zadbać, zrezygnować z nałogów i wykonać badania oceniające kondycję zdrowia.
Przed podjęciem starań o dziecko warto:
- zrezygnować z palenia papierosów,
- znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu i kofeiny,
- prawidłowo się odżywiać, usunąć z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną, a wprowadzić produkty bogate w witaminy i mikroelementy,
- zadbać o regularny odpoczynek i sen,
- zredukować stres do minimum,
- zmniejszyć masę ciała w przypadku nadwagi lub otyłości,
- zacząć regularną aktywność fizyczną,
- nosić bawełnianą, luźną bieliznę,
- unikać częstego korzystania z sauny,
- w przypadku występowania chorób ogólnoustrojowych, skonsultować się ze specjalistą w celu rozpoczęcia leczenia i dobrania właściwych leków.
To lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Jak powinna wyglądać dieta przyszłego taty?
Sposób żywienia mężczyzny ma istotny wpływ na jego płodność. Dostarczanie organizmowi właściwych witamin może pomóc w staraniach o dziecko. Należy pamiętać, aby posiłki były regularne, urozmaicone, a wybierane składniki pochodziły z ekologicznych źródeł.
Dieta przyszłego ojca powinna być zbilansowana oraz bogata głównie w:
- witaminy C, E, B,
- selen,
- cynk,
- kwas foliowy oraz mio-inozytol.
Kolejne ważne witaminy i przeciwutleniacze to: witamina A, D, L-karnityna, glutation i likopen.
Gdzie występują drogocenne witaminy i jaki mają wpływ na męską płodność?
Witamina C – wpływa na ochronę DNA plemników oraz zwiększa ich liczbę i ruchliwość, jest silnym przeciwutleniaczem, a także wspomaga wchłanianie cynku i selenu. Znajdziemy ją w cytrusach, czarnej porzeczce, papryce, jarmużu, brokułach, ziemniakach, natce pietruszki, brukselce, kapuście, pomidorach, żurawinie, truskawce czy dzikiej róży.
Witamina E – poprawia jakość plemników, chroni je przed uszkodzeniami oraz zapobiega ich zlepianiu się. Witamina E znajduje się w migdałach, oliwie z oliwek, nasionach słonecznika, orzechach laskowych.
Witaminy z grupy B – wpływają na liczbę, koncentrację i ruch postępowy plemników oraz odpowiadają za ich prawidłową budowę materiału genetycznego. Witamina B5 usprawnia układ nerwowy mężczyzny, a witamina B3 uczestniczy w syntezie testosteronu. Witamin z grupy B są głównie w kaszach, mięsie, podrobach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach, kalafiorze, kapuście, czosnku, cebuli, brokułach, szpinaku, grochu, fasoli oraz orzechach i migdałach.
Będąc przy witaminach z grupy B, warto bliżej przyjrzeć się witaminie B9, czyli kwasowi foliowemu. Kwas foliowy dla mężczyzn poprawia jakość nasienia, stymuluje produkcję plemników oraz korzystnie wpływa na ruchliwość męskich komórek rozrodczych. Niedobór kwasu foliowego obniża męską płodność. Dlatego mężczyzna, który chce zostać ojcem, powinien jeść dużo warzyw zielonych – szpinak, brokuł, jarmuż, brukselka, zielony groszek. Dodatkowo warto, by wprowadził do diety owoce takie jak: banan, pomarańcze, zielone jabłka. Inne wartościowe produkty zawierające kwas foliowy to indyk, wątróbka oraz owoce morza.
Mio-inozytol – ma istotne znaczenie w procesie tworzenia się męskich komórek płciowych, a także poprawia parametry nasienia. W żywności znajdziemy go głównie w warzywach tj. pomidory, fasola, groszek, a także owocach cytrusowych, orzechach, otrębach, nasionach roślin strączkowych i drożdżach.
Cynk – ma niezwykle pozytywny wpływ na płodność męską oraz na ilość, jakość i żywotność plemników. Razem z kwasem foliowym uczestniczy w prawidłowym procesie spermatogenezy oraz odpowiada za właściwą syntezę testosteronu. Źródło cynku znajduje się w jajach, mięsie, rybach, pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, orzechach ziemnych, a także soczewicy, płatkach owsianych.
Selen – stymuluje produkcję testosteronu, a razem z cynkiem zwiększa ruchliwość i wytrzymałość plemników. Jest silnym antyoksydantem, który chroni plemniki przed uszkodzeniami. Zwiększa libido i poprawia erekcję. Znajduje się głównie w wątróbce, rybach morskich, pieczywie razowym, jajach, orzechach brazylijskich, grzybach, wątróbce oraz bananach i pestkach dyni.
Jak ważna jest odpowiednia suplementacja?
Zdarza się, że niektórych niedoborów witamin, czy minerałów mężczyzna nie jest w stanie uzupełnić wraz z pożywieniem. Dlatego przyszły tata powinien również zastanowić się nad wprowadzeniem właściwej suplementacji.
Składniki, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych mężczyzny to m.in.: mio-inozytol, kwas foliowy, cynk, selen, astaksantyna oraz witaminy C, B6, B12 oraz ekstrakty roślinne m.in.: z ziela buzdyganka, korzenia witani ospałej oraz korzenia maca. Ich działanie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu hormonów oraz przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.
Odpowiednia suplementacja dla mężczyzn planujących potomstwo zalecana jest głównie w celu uzupełnienia diety w witaminy oraz antyoksydanty. Właściwie dobrane preparaty powinny być stosowane na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jednak, zanim rozpoczniemy suplementację, warto zacząć od sprawdzenia ewentualnych niedoborów, aby właściwie dobrać preparat i dawkę.