starannie dobrany zestaw składników odżywczych dla kobiet - kwasu foliowego, witaminy D oraz inozytolu
wsparcie dla kobiet z PCOS, insulinoopornością oraz związanych z tym przedłużających się staraniach o dziecko
regulują aktywno​ść hormonalną w przypadku kobiet starających się o dziecko
jedyne na rynku połączenie naturalnego, najsilniejszego antyoksydantu – astaksantyny z dwoma formami inozytolu: mio- i D-chiro-inozytolem
zawiera zalecaną dobową dawkę 4000 mg mio-inozytolu.
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co to jest borelioza?

Borelioza to choroba przenoszona głównie przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Po raz pierwszy została opisana w USA w 1975 roku. Za jej rozprzestrzenienie odpowiadają głównie krętki Borrelii z gatunków burgdorferi, afzelii, garinii. Borelioza to choroba bakteryjna, dlatego w jej leczeniu stosuje się antybiotyki.

Po ukąszeniu przez kleszcza nie od razu dochodzi do transmisji krętków Borrelia do ludzkiego organizmu. Uznaje się, że transmisja ma miejsce w granicach 24-48 godzin od ukąszenia, dlatego szybkie usunięcie kleszcza stanowi główną podstawę profilaktyki boreliozy.

kleszcz

Wczesne objawy boreliozy

Jakie objawy daje borelioza? Pierwszym i najbardziej znanym objawem zakażenia jest pojawienie się rumienia, niekoniecznie w miejscu usunięcia kleszcza. Rumień jest bardzo charakterystyczny, zwykle okrągły z ciemniejszą obwódką, średnica często przekracza 5 cm. Rumień nazywa się wędrującym, gdyż zmienia miejsce pojawiania się – „wędruje” po ciele.

Późne objawy boreliozy

Późne objawy boreliozy to na przykład zapalenie stawów. W zależności od nasilenia zmian, zapalenie może objąć jeden lub kilka stawów, może trwać przewlekle, lub nawracać. Dodatkowo pojawiają się bóle kostne.

Neuroborelioza

Neuroborelioza, czyli borelioza atakująca układ nerwowy, może dawać objawy w postaci mrowienia, drętwienia kończyn, a nawet powodować niedowłady. W przebiegu tego typu boreliozy może pojawiać się zapalenie mózgu czy porażenie nerwów twarzowych.

Dowiedz się więcej: Gdzie występują kleszcze? W jakich miejscach powinniśmy szczególnie uważać?


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Czy mając boreliozę można zajść w ciążę?

Aktualne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jasno podkreślają, że borelioza nie jest przeszkodą do zajścia w ciążę. Nie istnieją silne dowody świadczące o tym, że borelioza stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży czy rozwoju płodu, a później noworodka.

Przebyta bolerioza a ciąża

Przebyta borelioza nie zwiększa ryzyka wad rozwojowych u dziecka, nie wpływa na stan płodu oraz noworodka. Nie jest też przyczyną powikłań ciąży i/lub porodu. Brak jest mocnych dowodów, że ta choroba odkleszczowa ma wpływ na stan dziecka i jego matki.

Jednak istnieją badania, które zaprzeczają rekomendacjom i wskazują, że noworodki rodzą się z wrodzoną boreliozą, że borelioza może prowadzić do porodu przedwczesnego, poronienia czy zgonu wewnątrzmacicznego. Te badania stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętymi rekomendacjami, dlaczego?

Ustalenie rekomendacji, które uznaje się powszechnie za obowiązujące, jest dziełem wielu ekspertów w danej dziedzinie, a powstają one w oparciu o wyniki badań. Badania muszą być oparte na silnych dowodach naukowych, a te pozwalają sądzić, że borelioza nie jest zagrożeniem dla kobiet planujących ciążę. Bardzo duża część opublikowanych badań naukowych to opisy przypadków, które nie mogą stanowić punktu odniesienia dla całego społeczeństwa.

Czy borelioza może być zagrożeniem dla ciąży?

Rekomendacje wskazują, że nie. Jednak nie ma całkowitej pewności co do tego, jak krętki Borrelii oddziałują na płód, gdyż można sądzić, że potrafią przechodzić przez barierę łożyskową. W literaturze naukowej jest luka, nie ma przeprowadzonych dokładnych badań na dużych populacjach kobiet planujących ciążę, kobiet ciężarnych i płodów, które wyjaśniałyby dokładnie wszystkie kwestie związane z potencjalnie negatywnym działaniem bakterii. Aktualna wiedza medyczna uznaje, że borelioza nie zagraża ciąży.

Leczenie boreliozy – czy jest ważne, gdy planuje się ciążę?

Borelioza nie zawsze jest diagnozowana zaraz po zakażeniu. Obecność rumienia wędrującego to jasna przesłanka, że kobieta może być chora na boreliozę, jednak rumień nie zawsze się pojawia. Bóle stawowe zwykle oznaczające rozwój choroby, również nie są objawami charakterystycznymi tylko dla boreliozy.

Diagnozę stawia lekarz, który bierze pod uwagę objawy choroby oraz kieruje pacjentkę na badanie krwi. Badanie na boreliozę polega na odkryciu obecności swoistych przeciwciał. Jeśli wynik jest dodatni lub wątpliwy, dodatkowo powinno się wykonać test techniką Western-blot. To ostatecznie rozstrzyga, czy kobieta jest chora, czy nie.

Antybiotykoterapia, prowadzona przez co najmniej trzy pełne tygodnie, jest zalecaną formą leczenia. Nie ma dowodów na skuteczność powtarzania terapii czy jej długotrwałe, nawet kilkumiesięczne, kontynuowanie. Nie zaleca się także profilaktycznego podawania antybiotyku zaraz po ukąszeniu kleszcza.

Profilaktyka boreliozy a planowanie ciąży

Nie ma opracowanej profilaktyki boreliozy, która pozwalałaby na pewne uniknięcie choroby. Najważniejsze jest niedopuszczenia do ukąszenia przez kleszcza i szybkie jego usunięcie, gdy jednak do dojdzie do ugryzienia. Należy o to dbać stale, a szczególnie podczas starań o dziecko i w czasie ciąży. Warto na spacery po terenach zalesionych czy łąkach zakładać długie spodnie, skarpetki i koszule z długimi rękawami. Pomocne mogą się okazać preparaty odstraszające kleszcze.

Może zainteresować Cię również: Czy w ciąży można jeść lody?


wektorowa grafika mała różowa pozioma fala
Rekomendowane produkty z ektoiną
Reklama


1.  Inglot M.: Borelioza w ciąży – fakty i mity. Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny. Opole, 2019, Tom 7. , 193-195.

2.  Flisiak R., Pancewicz S.: Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme – zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

3.  Waddell L.A., Greig J. i in: A systematic review on the impact of gestational Lyme diseases in humans on the fetus and newborns. PlosOne, 2018, 12(13).