Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jaki poród jest bardziej bolesny?

Na początku warto zaznaczyć, że każda kobieta odczuwa ból inaczej, i każda będzie zupełnie inaczej odczuwać ból w trakcie porodu drogami natury oraz cięcia cesarskiego. Na ból wpływa stan zdrowia kobiety i dziecka, postęp porodu, wystąpienie nieoczekiwanych zdarzeń w jego trakcie lub wcześniej, ale także nastawienie psychiczne rodzącej, atmosfera na sali porodowej i wsparcie bliskich osób.

Poród naturalny i poród przez cięcie cesarskie to dwa diametralnie różne porody, a ich mechanizmy są zupełnie inne.  

Poród naturalny trwa zwykle kilka, kilkanaście godzin. Rozpoczyna się powoli i z czasem nabiera na sile. Ból narasta, a jego szczyt przypada na czas skurczy partych. Dzięki wydzielaniu adrenaliny i noradrenaliny w tym momencie porodu kobieta odczuwa przypływ energii, jej oddech spłyca się, często ma potrzebę wstania lub spionizowania swojej pozycji, i w rezultacie, wykorzystując całą moc swojego ciała – rodzi dziecko. Moment narodzin to chwila, w której mija ból. Rodzenie łożyska może być nieprzyjemne, ale raczej nie jest bolesne.

Poród naturalny ze znieczuleniem boli zdecydowanie mniej niż fizjologiczny poród drogami natury. Znieczulenie znosi dużą część bólu, ale nie wycisza go zupełnie. Skurcze wciąż są silne, jednak ich odczuwanie jest inne, słabsze.

Poród przez cięcie cesarskie nie boli, ale kobieta może odczuwać silne dolegliwości po porodzie. Dzięki przeprowadzeniu znieczulenia, w momencie wykonywania operacji kobieta nie czuje bólu, gdyż przewodnictwo nerwowe jest zablokowane. Od tego momentu przyszła mama nie powinna czuć żadnego bólu aż do chwili, kiedy znieczulenie przestanie działać.


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Dlaczego poród naturalny boli?

Ból jest nieodłącznym towarzyszem porodu naturalnego. Powoduje, że ciało kobiety instynktownie szuka najlepszych pozycji, w których ból jest łatwiej znieść. Odczuwanie go przez rodzącą jest różne, zależy od fazy porodu oraz indywidualnego progu bólu.

W pierwszym okresie porodu ból jest bardzo silny, o charakterze trzewnym, niemożliwy do zlokalizowania w jednym, konkretnym miejscu. Wydaje się, że pochodzi z wnętrza jamy brzusznej. Kobieta odczuwa go od pępka, aż do pachwin. Często promieniuje do kręgosłupa, szczególnie do odcinka krzyżowo-lędźwiowego oraz ud.

Jaki jest mechanizm powstawania bólu w porodzie naturalnym? Na pierwszy plan wysuwają się skurcze macicy, które z wraz z postępem akcji porodowej stają się coraz dłuższe, mocniejsze i trudniejsze do wytrzymania. To za sprawą oksytocyny, która odpowiada za dynamikę porodu. Skurcz macicy powoduje, że komórki mięśniowe są chwilowo niedotlenione i niedokrwione. Kurcząca się macica, której zadaniem jest przemieszczenie dziecka w dół kanału rodnego, silnie oddziałuje na więzadła krzyżowo-maciczne oraz otaczające ją zakończenia nerwowe .

Drugi mechanizm bólu to ruch dziecka w kanale rodnym. Rozwierająca się szyjka macicy, rozciąganie mięśni dna miednicy, ucisk na zakończenia nerwowe, przeciskanie się główki przez szparę sromową, doprowadzające czasem do pęknięcia skóry lub śluzówki krocza powoduje, że rodzącą odczuwa bardzo mocny ból.

kobieta ma skurcze porodowe

Ból w trakcie cięcia cesarskiego

Zasadniczo sam poród przez cięcie cesarskie nie jest zbyt bolesny, szczególnie jeśli to cięcie wykonywane w trybie planowym. Procedury medyczne, które raczej przynoszą dyskomfort niż ból, to założenie wkłucia dożylnego, czyli wenflonu, założenie cewnika do pęcherza moczowego oraz przeprowadzenie znieczulenia.

Samo cięcie kobieta może czuć jako dotyk, ucisk, ale nie ból. Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu przewodowym, czyli pacjentka jest cały czas świadoma, może bez trudu rozmawiać z personelem, wszystko pamięta, ale nie czuje bólu od pasa w dół.

Cięcie cesarskie wykonywane w trybie nagłym, ze wskazań płodowych lub matczynych, bez rozpoczęcia akcji porodowej, również nie jest zabiegiem bardzo bolesnym. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy cięcie trzeba przeprowadzić w konsekwencji powikłań śródporodowych. Kobieta odczuwa skurcze porodowe, jej kanał rodny rozszerza się wraz z przechodzącym przez nie dzieckiem, ale nie można czekać na finał, gdyż występują przesłanki, aby natychmiast zakończyć ciążę.

Gdy kobieta rodząca początkowo drogami natury, ostatecznie rodzi w wyniku cięcia cesarskiego, ból, który odczuwa od momentu rozpoczęcia porodu naturalnego, kończy się w chwili podania znieczulenia.

Ból w tracie porodu naturalnego a metody łagodzenia bólu

Poród to piękne, ale zazwyczaj bardzo bolesne doświadczenie.

Niefarmakologiczne metody, to m.in. ruch i pozycje wertykalne, immersja wodna (korzystanie z wanny lub prysznica), ćwiczenia oddechowe.

Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego to wdychanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu, potocznie zwanego „gazem rozweselającym”, oraz podawanie leków przeciwbólowych. Leki przeciwbólowe położne mogą podać tylko na zlecenie lekarza.

Ból po cięciu cesarskim

rodzice i dziecko urodzone przez cesarskie cięcie

Jak cięcie cesarskie nie uznaje się za operację bolesną, gdyż wykonywane jest w znieczuleniu, tak połóg po tego typu porodzie może być o wiele trudniejszy niż połóg po porodzie naturalnym.

Warto pamiętać o tym, że cięcie cesarskie to operacja brzuszna o bardzo dużym zasięgu, dlatego okres rekonwalescencji może trwać nawet kilka tygodni. Cięcie wykonywane na linii bikini, mimo że wizualnie bardzo niewielkie, obejmuje skórę, mięśnie brzucha, powięzi i mięsień maciczny. Tak duża rana boli, jak tylko przestanie działać znieczulenie. Dodatkowo, po około 6 godzinach, kobieta jest pionizowana, a do jej piersi przystawiane jest dziecko. Karmienie piersią powoduje wyrzut oksytocyny, która nie tylko powoduje wypływ pokarmu, ale również boleśnie kurczy macicę. Pionizacja ma za zadanie unormowanie ciśnienia tętniczego, zapobieganie zakrzepom oraz oczyszczenie dróg rodnych z resztek krwi. Jej utrata i osłabienie, jakie ma każdy człowiek po operacji, zupełnie nie ułatwia wejścia w macierzyństwo.

Stres i emocje dodatkowo potęgują odczuwanie bólu, dlatego kobieta po cięciu cesarskim powinna mieć stałą możliwość otrzymania leków przeciwbólowych, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama


  1. Chutkowski R., Wódarski B, Malec-Milewska M.: Metody i organizacja analgezji porodu – doświadczenia własne. Ból, 2015, 16(2), 7-15.
  2. Lichtenberg E.: Wpływ cięcia cesarskiego oraz odmiennego funkcjonowania układu hormonalnego na poporodowe funkcjonowanie mamy i dziecka. Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej różnych specjalnościach medycyny. Tom 7. Opole, 2019, 177-184.
  3. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/48367/3660, dostęp z dnia 11.12.2023 r.