kompleksowe wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka
preparat zawierający składniki najwyższej jakości pomagające w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
olej z nasion czarnuszki siewnej standaryzowany na zawartość tymochinonu
rutozyd oraz wit. D, B6 i selen
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

W jakim wieku rozmawiać z córką o miesiączce?

Im wcześniej porozmawiamy z córką o miesiączce, tym lepiej. Dojrzewające dziecko zmienia się, napotyka na wiele trudności i wątpliwości, a rozmowa z rodzicem, który już wcześniej przez to przechodził, staje się bardzo potrzebna. Odwlekanie rozmowy w czasie na pewno nie stanie się sprzymierzeńcem. Nie czekajmy też na rozmowę, gdy dziecko wkroczy w okres nastoletni. Wtedy szybciej poszuka odpowiedzi na pytania wśród rówieśników lub w Internecie niż przyjdzie do mamy czy taty. Ponadto, wcześniejsze podejmowanie tematu dojrzewania ma szansę być bardziej naturalne i zapewni większą swobodę. Podobnie w przypadku rozmów o pierwszej miesiączce. Musimy pamiętać, że dziewczynki dojrzewają w różnym wieku, we własnym tempie.

Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej między 11. a 14. rokiem życia, ale zdarza się, że wcześniej. Rozmowy warto więc podejmować około 8.-9. roku życia. Będziemy mieć wtedy czas i komfort, by tematy poruszać w sposób jak najbardziej naturalny, na przykład przy okazji zakupów drogeryjnych. Warto wtedy wyjaśnić córce po co zaopatrujemy się w środki higieniczne i czym jest menstruacja. Ważne jest, aby poruszyć kwestie dojrzewania, zachodzących w ciele zmian fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Dziewczynki potrzebują również usłyszeć, że każde dziecko dojrzewa inaczej, we własnym tempie i nie trzeba porównywać się z rówieśniczkami. Co więcej, nie warto też zamartwiać się na zapas.

Jak przygotować córkę do miesiączki?

Chcąc przygotować córkę do pierwszej miesiączki, warto przemyśleć, co i jak chcemy przekazać i powiedzieć. Dobrze jest podchodzić do tematu normalnie i przedstawiać menstruację jako naturalny element dojrzewania, a nie comiesięczny kłopot. Jednocześnie lepiej przy tym unikać budowania niepotrzebnego napięcia, na przykład poprzez mówienie „musimy o czymś porozmawiać”. Zatem, jak podjąć rozmowę? Po prostu zacząć. Świetną okazją są wspólne zakupy i pokazanie córce, czego mama sama co miesiąc potrzebuje i co kupuje. Ważne jest też zaopatrzenie dziewczynki we własne podpaski, aby miesiączka nie zaskoczyła jej w szkole czy na wycieczce (ewentualne napięcie obniży zauważenie, że taką podpaską noszoną „na wszelki wypadek” można poratować też koleżankę w potrzebie).

Jeśli rozmowy zaczniemy odpowiednio wcześnie, a nie wraz z pojawieniem się okresu, mamy możliwość spokojniejszego, bardziej rozciągniętego w czasie przygotowania. Pozwala to na wybór dogodnego miejsca i czasu na rozmowę. Ważne jest używanie prostych słów, by dziecko nie odniosło wrażenia, że mówimy do niego z pozycji eksperta. Warto również pozostawić przestrzeń na pytania i odpowiedzi.

Dobrym pomysłem jest podzielenie się z córką własnymi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z pojawieniem się pierwszej miesiączki. Zwróćmy przy tym uwagę, by nie pozostawiać pytań bez wyjaśnień. Jeśli zdarzy się, że nie będziemy znały odpowiedzi, można spokojnie to przyznać i powrócić z odpowiedzią, gdy już się przygotujemy. Świetnym pretekstem do rozmów i zaczątkiem dyskusji może być również wspólne obejrzenie filmu lub programu edukacyjnego, bądź zajrzenie do książek poruszających temat dojrzewania w ciekawy sposób.


wektorowa grafika mała pozioma fala
Z ektoiną
do pielęgnacji

prosto z natury

Pierwsza miesiączka – przykłady książek do rozmowy o dojrzewaniu

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji książkowych, szczegółowo, ale przy tym w niezwykle ciekawy dla dziewczynek sposób, omawiających temat dojrzewania. To, co nastolatka zyskuje, to przede wszystkim zrozumienie, że jej rówieśniczki mają podobnie. Poza zmianami fizycznymi zachodzącymi w ciele, w książkach tych znajdziemy również treści dotyczące relacji, szkoły i czasu poza nią, życia rodzinnego czy poszukiwania własnego stylu:

 • Kozioł-Galvis K., Pierwsza miesiączka. Niezbędnik każdej dziewczyny.
 • Hill M., Mój okres. Poznaj tajemnice miesiączki i poczuj dumę ze swojej kobiecości.
 • Studniarek A., Quint Ch., Wszystko o miesiączce. Poradnik pozytywnego przeżywania okresu.
 • Naik A., Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie.
 • Jąderek I., Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania.
 • Peitx M., Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczyny.
 • Cholewińska-Szkolik A., Chromy A., Kawczyńska M., Granica-Bieranowska A., Skowron A., Nastolatka. Poradnik dla początkujących nastolatek.
 • Clochard S., Hudrisier C., Gessat A., Niech żyją dziewczyny! Poradnik dla przyszłych nastolatek!

W oparciu o książki możemy stopniowo wprowadzać dziewczynkę w temat dojrzewania, jak również skupić się na miesiączce. Dojrzewająca córka będzie nie tylko potrzebować wiedzy o środkach higienicznych, ale przede wszystkich o symptomach mogących świadczyć o zbliżającej się menstruacji.

Jak wygląda pierwsza miesiączka u dziewczynki?

Córka będzie z pewnością zaciekawiona, jak przebiega okres, ale też jak wygląda i co dzieje się wtedy w ciele. Co prawda samo pojawienie się plamienia może być zaskakujące, jednak pewne objawy czy dolegliwości mogą zapowiadać jego wystąpienie:

 • Tkliwość piersi,
 • Pojawienie się gęstszej, białej wydzieliny z pochwy,
 • Pobolewanie i skurcze odczuwane w dolnej części brzucha,
 • Ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienie, wahania nastroju.

Sama miesiączka jest niczym innym jak plamieniem czy niewielkim krwawieniem występującym przez kilka dni. Pierwsze miesiączki są zwykle mniej obfite, a organizm potrzebuje czasu na wyregulowanie cyklu miesięcznego.

Co kupić córce z okazji pierwszej miesiączki?

Trzeba dużej uważności, by przygotować córkę do pierwszej miesiączki, a jej nie nastraszyć. Postarajmy się, by „ten dzień” stał się wyjątkowy, a sama menstruacja była powodem do dumy, a nie wstydu. Warto razem z córką uczcić to wydarzenie w szczególny sposób – wspólnym wyjściem na lody albo „babskim” dniem. Ważne jest też, aby córka odczuwała wsparcie ze strony obojga rodziców, również taty. Choć mężczyźni sami nie doświadczają menstruacji, zdarza się, że również z ojcami córki chcą rozmawiać. Nastolatki potrzebują wtedy nade wszystko zrozumienia, autentycznego zainteresowania i obecności.


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama