Dlaczego noworodek ma suchą skórę?
Skóra noworodków jest zupełnie inna, niż skóra dorosłego. Cieńsza, bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, wymaga specjalnej ochrony i pielęgnacji. Sucha skóra u noworodka występuje dość często, bywa stanem przejściowym i jest wynikiem m.in. adaptacji do warunków środowiska. Pojawienie się suchej skóry u dziecka zazwyczaj nie powinno być trudne do wyleczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że atopowe zapalenie skóry u maluchów objawia się w postaci suchych, zaczerwienionych i podrażnionych miejsc na skórze. Gdy problem nie ustępuje po wprowadzeniu prawidłowej pielęgnacji, warto skonsultować się z pediatrą.
Dziecko w łonie mamy jest chronione przed patogenami, a maź płodowa, która pokrywa jego ciało sprawia, że skóra nie ma kontaktu z czynnikami drażniącymi. Po porodzie skóra musi spełniać wiele funkcji, odpowiadających za utrzymanie równowagi w organizmie, np. poprzez termoregulację. Skóra zabezpiecza organizm przed drobnoustrojami i pasożytami, a tkanki przed uciskiem, ciepłem czy zimnem. U noworodka skóra nie jest gotowa na warunki, w jakich musi funkcjonować po narodzinach, dlatego rodzic musi uważnie obserwować malucha i reagować na wszelkie podrażnienia.
Jak wygląda sucha skóra u noworodka?
Sucha skóra u maluszka jest zaczerwieniona, szorstka w dotyku. Na jej powierzchni widać odstające skórki, wynikające z miejscowego odwodnienia. Czasem zdarza się, że sucha skóra jest źródłem dużego dyskomfortu. Uczucie ściągnięcia a czasem swędzenia powoduje u dziecka płacz i marudzenie.
Jeśli podrażnienie skóry wynika z niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy niskie temperatury powietrza, zwykle u maluszka sucha skóra pojawia się na policzkach. Złagodzenie tego stanu następuje po zastosowaniu kremu lub balsamu o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.
Pielęgnacja suchej skóry noworodka
Gdy rodzice zauważą suchą skórę u noworodka, powinni nieco zmodyfikować codzienną opiekę nad maluchem. Obowiązkowo należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa maluszek. W domu warto włączyć nawilżacz powietrza lub położyć mokre ręczniki na kaloryferach, aby nieco zwiększyć wilgotność powietrza.
Warto skrócić czas kąpieli do niezbędnego minimum, przynajmniej do momentu unormowania się stanu skóry. Zbyt długie moczenie w ciepłej wodzie dodatkowo wysusza i tak podrażniony już naskórek.
Jeśli noworodek ma suchą skórę, do pielęgnacji warto włączyć dermokosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale również zawierają w swoim składzie substancje o działaniu leczniczym.
Dla rodziców dzieci z objawami suchej i podrażnionej skóry ważną pozycją w kosmetyczce malucha będą emolienty.
Jeśli skóra dziecka reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem oznacza to, że składnik produktu alergizuje malucha i należy zrezygnować z jego stosowania. Emolienty nie zawierają zbędnych substancji zapachowych czy barwników.
Jakie preparaty wybrać, gdy noworodek ma suchą skórę?
Na rynku jest duży wybór środków, które można zastosować bezpiecznie na suchą skórę u noworodka. W zależności od potrzeb i nasilenia problemu dostępne są substancje myjące, które dodaje się do kąpieli oraz mleczka, kremy i balsamy nakładane tuż po umyciu całego ciała.
Najważniejszy jest skład produktu, jaki wybieramy dla dziecka. Najlepiej by był krótki, pozbawiony zbędnych substancji, jak np. kompozycje zapachowe i barwniki.
W każdym preparacie należy szukać związków odpowiedzialnych za utrzymanie wysokiego poziomu nawilżenia skóry. Można wybierać spośród emolientów okluzyjnych (parafina, wazelina, lanolina), emolientów okluzyjnych z dodatkiem humektantu w postaci np. mocznika, lub preparatów trzeciej generacji, które w swoim składzie mają dodatkowo ceramidy, kwasy tłuszczowe czy cholesterol.
Wśród składników emolientów, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest substancja o nazwie ektoina. To silnie nawilżający związek wspomagający łagodzenie stanów zapalnych i nie wywołujący reakcji alergicznej. Emolienty mogą zawierać również prebiotyki, np. inulinę, alfa-glukan, które będą wspierać prawidłowy mikrobiom skóry.
Do kąpieli warto wybrać odpowiedni preparat lub dodać odrobinę olejku np. ze słodkich migdałów czy oliwy. Dzięki temu na skórze dziecka tworzy się film, zapobiegający utracie wody.
Po kąpieli, kiedy skóra jest rozmiękczona i lepiej przyjmuje substancje nawilżające, warto użyć mleczka lub balsamu, przeznaczonego dla suchej skóry noworodków. Czas działania emolientu to około 4 godziny, dlatego pielęgnacja oznacza również częste smarowanie skóry maluszka, aż do momentu ustąpienia problemu.
Jeśli sucha skóra u noworodka pojawia się co jakiś czas, a zminimalizowanie przesuszenia wymaga czasu oraz wielu zabiegów pielęgnacyjnych, warto skonsultować stan skóry z pediatrą. Rozpoznanie AZS, czyli atopowego zapalenia skóry stanowi coraz częstszą diagnozę w przypadku najmłodszych, borykających się z problemami suchej skóry.
Bibliografia:
1. Wojnowska D. i in: Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie. Postępy Dermatologii i Alergologii, 2003, 20(2), 98-105.
2. Sybilski A.: Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią! Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012, 8(4), 375-379.
3. Gorczyca A. i in: Analiza składu dostępnych na polskim rynku preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt pod kątem występowania składników o znanym potencjale uczulającym. Alergoprofil, 2017, 13(3), 110-117.