To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Przyczyny wirusowego zapalenia gardła
Infekcje wirusowe odpowiadają nawet za 95% stanów zapalnych gardła u osób dorosłych. Wśród dzieci odsetek ten jest nieco mniejszy – ok. 70-85%, jednak wciąż zakażenie wirusowe jest znacznie częstsze niż bakteryjne. Ból gardła mogą wywołać następujące drobnoustroje:
- rinowirusy,
- koronawirusy,
- adenowirusy,
- wirus grypy i paragrypy,
- enterowirusy,
- wirus Epsteina-Barr.
Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z chorą osobą. U dzieci wirusowe zapalenie gardła z łatwością roznosi się w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Inkubacja wirusów trwa zazwyczaj nie więcej niż 6 dni, a po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy.
Jak rozróżnić bakteryjne i wirusowe zapalenie gardła?
Infekcje wirusowe mają zazwyczaj lżejszy przebieg niż bakteryjne. Nie towarzyszy im wysoka gorączka, a stan zdrowia nie pogarsza się gwałtownie. Objawy, jakie mogą się pojawić w wyniku wirusowego zapalenia gardła, to:
- zaczerwieniona błona śluzowa,
- chrypka,
- ból gardła,
- suchość i łaskotanie, które wywołują kaszel.
Infekcje wirusowe łatwo przenoszą się w obrębie dróg oddechowych, dlatego zapaleniu gardła często towarzyszą infekcje nosa i zatok, a czasem także opryszczka.
Z kolei dla zakażenia bakteryjnego charakterystyczne są powiększone węzły chłonne oraz nalot na migdałkach. Jeśli te objawy nie występują, to najprawdopodobniej za infekcję odpowiadają wirusy.
To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Leczenie wirusowego zapalenia gardła u dzieci
Do leczenia wirusowego zapalenia gardła u dziecka nie stosuje się antybiotyków, ponieważ działają one wyłącznie na bakterie. Nie tylko nie pomogą w przypadku wirusów, ale mogą wręcz zaszkodzić, np. osłabić mikroflorę jelitową i wywołać biegunkę. Dlatego nie ma sensu podawać antybiotyków, jeśli infekcja ma łagodny przebieg i nic nie wskazuje na obecność bakterii.
Jak w takim razie leczyć wirusowe zapalenie gardła u dzieci? Wykorzystuje się do tego miejscowe środki o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym w formie aerozolu lub pastylek do ssania. Składniki obecne w tych preparatach to m.in.:
- benzydamina – wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające i dezynfekujące. Może być stosowana u dzieci od 2. roku życia,
- nanokoloid srebra – ogranicza rozwój drobnoustrojów, dzięki czemu wspomaga zwalczanie infekcji zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych gardła. Występuje w postaci aerozolu, który może być stosowany u maluchów już od 1. dnia życia,
- porost islandzki – dzięki swoim właściwościom powlekającym i nawilżającym łagodzi suchość i podrażnienie śluzówki gardła. Dzieci powyżej 1. roku życia mogą przyjąć go w formie syropu. Porost występuje też w postaci pastylek do ssania, które przeznaczone są dla dzieci powyżej 4. lat.
Ponadto starsze dzieci i dorośli mogą stosować silniejsze preparaty odkażające, np. na bazie chlorheksydyny, bezpiecznej dla osób, które ukończyły 12 lat. W przypadku intensywnego bólu gardła pomocne są też płyny do płukania jamy ustnej, np. na bazie diklofenaku – to silny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, jednak przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 14. roku życia. U małych dzieci silny ból gardła można złagodzić, podając doustne leki przeciwbólowe, np. syrop z paracetamolem lub ibuprofenem.
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci
Wirusowe zapalenie gardła można złagodzić także domowymi sposobami, jednak nie wszystkie są przeznaczone dla najmłodszych pacjentów. Przykładowo wszelkie płukanki nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 6. roku życia, które nie potrafią prawidłowo wykonać tej czynności. U starszych pociech można zastosować np.:
- napary ziołowe – najczęściej wykorzystuje się właściwości odkażające i przeciwzapalne szałwi lub rumianku,
- wodę z solą – odpowiednie proporcje to pół łyżeczki soli na szklankę wody.
Na ból gardła pomogą też ciepłe napoje, np. herbata z dodatkiem cytryny czy soku z malin. Silne podrażnienia złagodzić może mleko z miodem i masłem. Warto też zadbać o utrzymanie w domu odpowiedniej wilgotności powietrza – zbyt suche nasila ból i drapanie w gardle.
Czy inhalacje pomogą na ból gardła?
Leczenie wirusowego zapalenia gardła można wspomóc poprzez inhalacje przy użyciu nebulizatora – są one bezpieczne dla dzieci już od 1. dnia życia. Nieprzyjemne objawy choroby złagodzą ampułki soli fizjologicznej, czyli roztworu chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Działa on nawilżająco i łagodzi podrażnienia dróg oddechowych, wywołane np. przez kaszel.
W ampułkach do inhalacji można też znaleźć dodatkowe składniki wzmacniające ich działanie. Najczęściej spotykany jest kwas hialuronowy – to substancja o silnych właściwościach nawilżających, która przyniesie ulgę wysuszonemu gardłu. Oprócz niego pomóc może również ektoina, która stabilizuje błony komórkowe śluzówki, przez co wzmacnia jej barierę ochronną. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może wspomóc organizm w walce z infekcją. Dodatkowo ektoina, podobnie jak kwas hialuronowy, silnie nawilża błonę śluzową dróg oddechowych.
A kiedy stan zapalny gardła wymaga konsultacji z lekarzem? Jeśli objawy choroby nie ustępują w ciągu kilku dni lub nasilają się, mogą oznaczać rozwój infekcji bakteryjnej. Niezbędna będzie wtedy wizyta u pediatry, który oceni stan dziecka i zdecyduje o leczeniu. Niepokojące dolegliwości, które wymagają konsultacji ze specjalistą, to:
- gorączka powyżej 38°C,
- bardzo silny ból gardła,
- nalot na migdałkach,
- ból ucha,
- powiększone, wyraźnie wyczuwalne węzły chłonne,
- trudności z oddychaniem,
- nadmierna senność, apatia, znaczne osłabienie.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Źródła:
- Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2(8), 107-110.
- Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych–strategia leczenia. Przew. Lek, 2: 12-25.
- Gowin, E., & Horst-Sikorska, W. (2012). Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja Współczesna, 5: 83-89.
- Casale, M., Moffa, A., Carbone, S., Fraccaroli, F., Costantino, A., Sabatino, L., … & Rinaldi, V. (2019). Topical Ectoine: a promising molecule in the upper airways inflammation – a systematic review. BioMed Research International, 2019.