To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Objawy zatkanego noska u noworodka
Kiedy zauważysz, że Twoje maleństwo jest drażliwe, płacze i nie chce jeść mleka, a przy próbie przystawienia do piersi lub podania butelki słychać jego świszczący oddech, najprawdopodobniej ma zatkany nosek. Takie objawy zatkanego noska są dość często spotykane u noworodków, a przyczyn może być kilka. Najczęstszą jest zaleganie na błonie śluzowej nosa resztek pokarmu. Noworodek często ulewa także noskiem. Zalegające mleko często zmienia się w klejącą i gęstą wydzielinę, którą dziecku trudno usunąć podczas kichania.
Trudności w oddychaniu często spowodowane są obrzękiem błony śluzowej, wynikającym z alergii na białko mleka krowiego. U noworodków może wystąpić także katar o podłożu wirusowym. Wywołują go najczęściej rinowirusy, koronawirusy, wirusy grypy, adenowirusy i enterowirusy.
Zatkany nosek u noworodka zdarza się często, ponieważ już niewielka ilość wydzieliny lub zanieczyszczeń zalegających w przewodach nosowych może je skutecznie zatkać. Wszystko z powodu ich niewielkich rozmiarów. Dlatego prawidłowa higiena noska noworodka jest niezwykle ważna.
Preparaty pomagające udrożnić zatkany nosek u noworodka
W higienie noska pomagają dostępne w aptece preparaty bez recepty. Na zatkany nos u noworodka sprawdzają się inhalacje wykonane za pomocą inhalatora. Urządzenie to rozbija cząsteczki roztworu i tworzy delikatną mgiełkę, którą noworodek wdycha podczas inhalacji.
Co zastosować w inhalatorze? W przypadku noworodków najlepszy jest roztwór soli fizjologicznej, czyli 0,9% NaCl. Preparat ten jest w pełni bezpieczny nawet dla maluszków. W aptekach dostępne są roztwory soli fizjologicznej z dodatkiem ektoiny i kwasu hialuronowego, które również można stosować u noworodków.
Ektoina jest naturalną substancją o doskonałych właściwościach nawilżających. Dzięki temu pozwala nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych noworodka oraz rozrzedzić zalegającą w nim wydzielinę. Preparaty z ektoiną zalecane są w przypadku wystąpienia infekcji lub alergii wziewnych.
Na katar u dzieci często polecana jest woda morska w sprayu.
Czym odciągać wydzielinę z noska noworodka?
Kiedy nosek noworodka jest już nawilżony, a wydzielina rozrzedzona, należy usunąć ją z przewodów nosowych. Czym jednak to zrobić, aby było to bezpieczne dla maluszka?
Dobrze znana rodzicom od pokoleń gruszka nadal jest w użyciu i w pewnych sytuacjach może się sprawdzić. Jej dużym atutem jest niewielki rozmiar i możliwość zastosowania w każdych warunkach. Rodzice często decydują się na nią podczas wyjazdów. Niestety gumowa gruszka ma także swoje wady. Przede wszystkim trudno utrzymać ją w czystości. Po drugie cechuje się małą siłą ssania.
Coraz częściej zamiast gruszki rodzice decydują się na nowocześniejsze rozwiązania w postaci odsysaczy do odkurzacza czy zasilanych elektrycznie. Dzięki takim urządzeniom można szybko i bezboleśnie usunąć wszystkie nieczystości z noska noworodka. W przypadku odsysaczy do odkurzacza należy liczyć się z dość dużym hałasem. Nie jest to także wygodne rozwiązanie podczas opróżniania noska dziecka w godzinach nocnych czy podczas wyjazdów. Przy odsysaczach do odkurzacza i elektrycznych należy bezwzględnie dostosować siłę ssania do wieku dziecka.
Przed usunięciem wydzieliny z noska warto go nawilżyć. Można to zrobić za pomocą inhalacji lub po prostu wprowadzić do noska dziecka kilka kropli soli fizjologicznej. W ten sposób nawilżysz błonę śluzową, chroniąc ją przed podrażnieniami.
Zatkany nosek u noworodka jest dość powszechnym problemem rodziców. W pierwszym miesiącu życia dziecka powodem zatkanego nosa rzadko są infekcje. Znacznie częściej to ulewający pokarm, kurz czy alergiczny obrzęk śluzówki nosa powoduje, że dziecku trudniej się oddycha. W takich sytuacjach warto sięgnąć po inhalacje z soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z dodatkiem ektoiny i kwasu hialuronowego. Nosek można również oczyścić za pomocą aspiratora dla dzieci i niemowląt.