Czy otyłość u dzieci to częsty problem?

Otyłość dziecięca staje się coraz bardziej powszechna. Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie i ponad 20% w Polsce. Większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości, a 4 na 5 otyłych nastolatków będzie miało nadmierną masą ciała w wieku dorosłym, co naraża na choroby serca, cukrzycę i inne problemy zdrowotne.

Jakie są główne czynniki otyłości u dzieci?

Otyłość jest chorobą wieloczynnikową, a do jej głównych przyczyn zalicza się niewielką aktywność fizyczną, nadmierną konsumpcję i nieprawidłowe odżywianie. To sprawia, że organizm magazynuje tkankę tłuszczową, a całkowita masa ciała się zwiększa. Dochodzą do tego czynniki genetyczne – szacuje się, że ich udział w patogenezie wynosi 40-70%. Coraz częściej mówi się także o uzależnieniu od jedzenia i wpływie stresu na spożywanie posiłków – niestety, zaburzenia psychoemocjonalne obserwuje się także u dzieci.

Otyłość może być również związana z występowaniem innych chorób tj. niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, PCOS, zespół Turnera, zespół Cushinga, a także z długotrwałym przyjmowaniem kortykosteroidów, leków psychotropowych, przeciwpadaczkowych czy przeciwpłytkowych.

Karolina Jachimowicz

„Nie ma się czym przejmować, wyrośnie z tego” – czy na pewno wyrośnie?

Faktycznie, zdarza się, że u otyłego dziecka następuje skok wzrostowy i z wiekiem jego masa ciała się zmniejsza. Jednak nie chodzi tylko i wyłącznie o wygląd, a o konsekwencje jakie może za sobą nieść nadmierna masa ciała. Są to między innymi cukrzyca typu II, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Otyłości nie powinno się lekceważyć, gdyż jest to choroba niosąca za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Od czego powinniśmy zacząć dietę redukcyjną u dziecka?

Dziecka nie powinniśmy odchudzać. Już sama zmiana nawyków żywieniowych na lepsze oraz wprowadzenie aktywności fizycznej wystarczy do unormowania masy ciała. Poznajmy zapotrzebowanie energetyczne dziecka i dowiedzmy się jakie mniej więcej porcje powinno przyjmować każdego dnia, aby przy jego stylu życia osiągnąć prawidłową masę ciała.

Czy możemy robić to na własną rękę, czy konsultacja ze specjalistą jest konieczna?

Sugeruję konsultację z dietetykiem, który pomoże nam w określeniu ilości jedzenia, jakie powinno przyjmować dziecko. W Internecie możemy trafić na wiele artykułów i gotowych diet, jednak dopiero po wizycie u specjalisty możemy mieć pewność, że dieta została zbilansowana odpowiednio do wieku i aktywności fizycznej dziecka. Dochodzi do tego aspekt edukacji żywieniowej, która jest bardzo wartościowa. Maluch nie do końca może rozumie po co przychodzi z rodzicem na wizyty, ale nauka o żywieniu poprzez zabawę sprawi, że zachęcimy je do prawidłowego odżywiania, ponieważ będzie znało jego wartość.


kompleksowe wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka
preparat zawierający składniki najwyższej jakości pomagające w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
olej z nasion czarnuszki siewnej standaryzowany na zawartość tymochinonu
rutozyd oraz wit. D, B6 i selen
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak rozmawiać z dzieckiem o otyłości, by nie odbiło się to negatywnie na jego samoocenie i nie skutkowało zaburzeniami odżywiania w przyszłości? 

Pamiętajmy o tym, aby nigdy dziecku nie wypominać zjedzonego posiłku, nie szykanować z powodu jego masy ciała, nie dawać mu do zrozumienia, że je za dużo i dlatego jest pulchniejsze niż inne dzieci w jego wieku. To właśnie może prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia, zespół nocnego jedzenia czy napadowe objadanie się. Kluczem jest dawanie dobrego przykładu, wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków, a także rozmawianie o produktach dobrych dla naszego ciała. Zaproponujmy regularną wspólną aktywność fizyczną, która pozytywnie wpłynie zarówno na samopoczucie, jak i dostarczy dawki ruchu. Nie zmuszajmy go do wizyty u dietetyka – to nie tylko rodzic, ale również dziecko powinno chcieć zmian. Bez tego może być ciężko osiągnąć zadowalające efekty w unormowaniu masy ciała.