Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Płód odczuwa emocje matki

W czasie ciąży dziecko doskonale odczuwa emocje i uczucia matki. Czuje, czy jest chciane i czy jest otoczone miłością. Wie, kiedy matka jest szczęśliwa, spokojna i zrelaksowana i reaguje na jej silne emocje, jak smutek czy strach (objawiający się np. przyspieszeniem bicia serca czy większą ruchliwością). Maluchy, które rodzą się z ciąż wyczekiwanych i akceptowanych od samego początku lepiej się rozwijają, są pewne siebie, łatwiej nawiązują kontakt z innymi w dalszych etapach rozwoju.

Współodczuwanie przez dziecko emocji matki nie kończy się wraz z porodem. Noworodki znakomicie reagują na nastrój swoich mam. Dopiero starsze dziecko przestaje w takim stopniu jak noworodek zwracać uwagę na uczucia innych.

Przeczytaj także: Wybór szpitala do porodu – jakimi kryteriami się kierować?

Płód czuje głaskanie brzucha

Już w pierwszych tygodniach ciąży dziecko czuje dotyk, jednak dopiero około 20. tygodnia potrafi na niego reagować. Wraz z rozwojem ciąży płód doskonali ten zmysł i wie, kiedy mama głaszcze brzuch. W trzecim trymestrze dzieci potrafią odpowiadać na głaskanie czy delikatne pukanie palcem przez rodzica w brzuch. Często można zaobserwować, że w miejscu, gdzie mama dotknie brzuch, tam zaraz kopie mała stópka lub czuć uderzenie małej rączki.

głaskanie brzucha ciężarnej

Dziecko rozpoznaje dźwięki

Słuch to kolejny zmysł, który kształtuje się w okresie prenatalnym. Maluch z biegiem czasu rozpoznaje głosy najbliższych i je rozróżnia. To sprawia, że po urodzeniu dźwięk głosu rodzica pozwala się mu wyciszyć. Bicie serca mamy, które towarzyszy maluchowi od pierwszych chwil od poczęcia, bardzo ważne jest również po porodzie. To powód, dla którego maluchy uwielbiają przytulać się do rodziców.

Okazuje się, że u dziecka w okresie prenatalnym kształtuje się pamięć, dzięki której maluch rozpoznaje głosy rodziców, czytane bajki w ciąży czy ulubioną muzykę, której rodzice słuchali przez ostatnie 9 miesięcy. Słuchanie muzyki w czasie ciąży uspokaja dziecko, stabilizuje rytm jego serca i ciśnienie.

Płyn owodniowy składa się głównie z moczu

Na początku ciąży płyn owodniowy produkuje organizm kobiety, jednak wraz z rozwojem ciąży, to mocz dziecka staje się głównym składnikiem płynu. Jak to możliwe?

zdjęcia USG płodu i pomarańcze

Płód połyka wody płodowe, a produkuje mocz, który oddaje do worka owodniowego, w którym się znajduje. To również sposób regulacji ilości płynu owodniowego, zbyt duża lub zbyt mała jego ilość może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju dziecka.

Płyn owodniowy ma konkretny smak

Okazuje się, że dieta matki ma istotny wpływ na smak płynu owodniowego. Jeśli ciężarna preferuje smaki ostre, dziecko również odczuwa podobny smak wód płodowych. Nie jest jednak tajemnicą, że dzieci najbardziej lubią smak słodki, co można zaobserwować, kiedy przyszła mama smakuje słodkich dań. Słodkie wody płodowe są chętniej połykane przez płód niż te z ostrym posmakiem.

Dziecko w brzuchu mamy ma czkawkę

Czkawka, z jaką mały człowiek zmaga się, będąc w brzuchu mamy, jest częstym zjawiskiem, szczególnie w III trymestrze ciąży. Nie wiadomo, dlaczego dziecko ma czkawkę, nie jest poznana ani jej etiologia, ani jej rola w rozwoju płodu, a później noworodka. Kobieta ciężarna z pewnością poczuje, kiedy dziecko czka. Czasami widać, jak cały brzuch rytmicznie „podskakuje”.

Bliźnięta w czasie ciąży nawiązują specjalną więź

Bliźnięta wiedzą, że nie są same w łonie mamy. Pomiędzy dziećmi tworzy się wyjątkowa więź, maluchy przytulają się, dotykają, czują. Z tego powodu potrzebują być razem zaraz po urodzeniu, bliskość drugiego bliźniaka sprawia, że czują się bezpiecznie.

Syndrom baby brain

Kobiety w ciąży często mają problem z zapamiętywaniem. Zapominają o różnych ważnych sprawach, spotkaniach, nie potrafią się skupić, mają trudności z koncentracją, nauka idzie im o wiele oporniej niż przed ciążą. Ciąża sprawia, że kobieta doświadcza drobnych zaników pamięci, jest rozkojarzona i nie może się skupić, szybko traci zainteresowanie danym tematem, brakuje jej słów, czasem ciężko jej zbudować wypowiedź, zapomina, co chciała powiedzieć. To skutek działania na mózg hormonów ciążowych. Zwykle syndrom baby brain mija po urodzeniu dziecka.

W ciąży rosną stopy

Często kobiety po porodzie muszą wymienić wszystkie buty ze swojej garderoby. Dlaczego? Na skutek szybko zwiększonej masy ciała i relaksyny, która jest hormonem rozluźniającym i przygotowującym organizm ciężarnej do porodu, stopy mogą stać się większe, czasem nawet o około jeden rozmiar. Rozluźnienie więzadeł i powięzi sprawia, że stopa rozszerza się i nieznacznie wydłuża. I zwykle po porodzie ta zmiana wcale się nie cofa.

Rozwój małego człowieka w łonie mamy to bardzo duża zmiana dla organizmu kobiety. Warto obserwować się w tym czasie, zauważać, jak ciało się zmienia i wiedzieć jak zmienia się dziecko. Okazuje się, że już w okresie prenatalnym można oddziaływać na jego rozwojów i go kształtować.

Może zainteresować Cię również: Czy w ciąży można jeść lody?


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama