To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ból gardła u dziecka – skąd się bierze?
Zapalenie błony śluzowej gardła u dzieci występuje najczęściej w okresach jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Przyczyną są infekcje o różnej etiologii. Ból gardła u dziecka najczęściej wynika z infekcji wirusowej wywołanej przez:
- adenowirusy,
- rynowirusy,
- koronawirusy
- wirusy grypy i paragrypy.
Ból gardła może zostać również wywołany przez bakterie. Najczęściej to objaw zakażenia paciorkowcem β-hemolizującym grupy A (tzw. angina ropna). Rzadziej ból wywołują bakterie: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz bakterie atypowe takie jak: chlamydie, dwoinki rzeżączki oraz mykoplazmy [1]. Rozróżnienie wirusowego od bakteryjnego zapalenia gardła u dziecka może być trudne, ale jest istotne, by móc dostosować odpowiednie leczenie.
To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co podać dziecku do jedzenia i picia gdy boli gardło?
Ból gardła to oznaka stanu zapalnego błony śluzowej. Może mu towarzyszyć podrażnienie i nadmierne przesuszenie śluzówki, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów kojących i odpowiednie nawadnianie organizmu.
Ból gardła może mieć różne nasilenie – łagodne, umiarkowane i ostre, wywołujące trudności z przełykaniem. W takiej sytuacji należy zmodyfikować dietę. W czasie ostrego bólu gardła najlepiej podawać choremu dania gotowane, duszone i rozdrabniane np. poprzez miksowanie. Warto zatem sięgać po posiłki płynne lub półpłynne oraz różnego rodzaju napoje.
Poniżej propozycje posiłków i napojów, które sprawdzą się podczas bólu gardła u dziecka.
- Bulion, rosół, zupy krem
- Ciepła woda z miodem
- Herbata z miodem i cytryną
- Letnie napoje np. smoothie z owocami, smoothie z kefirem i owocami
- Mleko z miodem i czosnkiem (miód podajemy dzieciom od 1. r.ż.)
- Napary z imbirem, miodem, kurkumą i cytryną
- Płatki owsiane, jaglane na mleku z owocami np. z bananem
- Kleiki ryżowe z owocami
- Jogurty naturalne, kefiry, jogurty zmiksowane z owocami
- Puree ziemniaczane z kawałkami chudego mięsa z kurczaka/indyka w delikatnym sosie np. koperkowym
- Kasza manna na mleku
Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka. Dobrze sprawdzi się dieta lekkostrawna, o której przeczytasz w tym artykule.
Czego nie podawać dziecku do jedzenia i picia, gdy boli gardło?
Podczas bólu gardła pewnych produktów spożywczych warto unikać, ponieważ mogą nasilić dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim:
- dania tłuste
- dania ciężkostrawne
- potrawy pikantne, ostre, mocno doprawione
- słone i kwaśne przekąski
- napoje gazowane
- słodycze
Jeśli dziecko boli gardło, nie podawaj mu gorących ani zimnych pokarmów i napojów, ponieważ mogą powodować dodatkowy dyskomfort.
Ból gardła u dziecka – kiedy domowe sposoby nie wystarcza i należy skonsultować się z lekarzem?
W większości przypadków ból gardła u dzieci jest spowodowany infekcją wirusową i mija w ciągu kilku dni. Wystarczy odpowiednie leczenie objawowe i troskliwa opieka, aby chory smyk szybko wrócił do zdrowia. Jednak istnieją sytuacje, w których choroba tak szybko nie daje za wygraną i konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, jeśli:
- ból gardła utrzymuje się przez dłuższy czas,
- towarzyszą mu inne objawy, takie jak wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, ból ucha lub trudności w połykaniu pokarmu,
- infekcje gardła mają nawracających charakter.
Należy zatem uważnie monitorować objawy i w razie potrzeby skonsultować się z pediatrą, który dobierze odpowiednie leczenie.
Waśniewska-Okupniak E.: Sore throat. Lekarz POZ. 2020;6(5):253-257.