To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Noworodek słucha muzyki, co pomaga mu w…
Maluch jeszcze w brzuszku mamy może słuchać różnorodnych muzycznych dzieł i nie jest to żadna fanaberia lub moda. Maleństwo rozwija dzięki temu swój słuch, ale także umiejętność znajdowania różnic czy regulacji emocji. To zdecydowanie pomaga w nauce późniejszego zwracania uwagi na detale. Sprzyja także rozwojowi emocjonalnemu.
Nauka życia w społeczeństwie
Muzyka to wspaniała pomoc w relacjach międzyludzkich. Ile to przyjaźni można zawiązać „tylko” dlatego, że lubimy tych samych wykonawców. Jest ciekawym tematem do rozmów i przyczynkiem do współodczuwania. Słuchając wspólnie np. smutnego utworu, możemy razem wczuć się w historię prezentowaną przez wykonawcę.
Muzyka pomaga zrozumieć inne kultury
Czy myślałeś kiedyś o tym, jak odmienne są kompozycje muzyczne różnych narodów? Zarówno w kontekście muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Brytyjskie lekkie The Beatles, szybkie, motoryczne niemieckie Rammstein, wyluzowane rytmicznie brazylijskie samby, czy zwiewne, delikatne czy głośne, rozśpiewane na całe gardło italian disco. Każde z nich odsłania przed nami zupełnie inny świat. Świat bardzo bliski danemu kręgowi kulturowemu. Z muzyką o wiele łatwiej jest te kręgi poznawać.
Budowa poczucia rytmu
Oczywiście bez muzyki nie byłoby także poczucia rytmu i pierwszych kroków… w tańcu. To dzięki różnorodności muzycznej powstały liczne style taneczne, w których można się realizować i wyrażać samego siebie. Nie ma nic piękniejszego, co pozwala też rozładować nadmiar emocji, niż taniec w towarzystwie pięknych dźwięków. Bez muzyki ta nauka nie byłaby możliwa!
Nauka języków obcych z muzyką
A skoro o rytmie i kulturach mowa, to na pewno znasz metodę językową, jaką jest „immersja w języku”. Oznacza całkowite zanurzenie w nim. Mamy otaczać się nim na każdym kroku – np. zmieniając język obsługi telefonu i komputera, naklejając na przedmiotach karteczki z ich nazwami w obcym języku, starając się kreować w nim swoje myśli. Można także, oczywiście, włączyć gamę piosenek, które pomogą nam zanurzać się w wymowie. Ale w tej kwestii to jednak nie wszystko.
Co ciekawe, mózg przetwarza języki obce podobnie jak muzykę, uruchamiając te same części do ich przetwarzania. Już samo słuchanie jakichkolwiek utworów pobudza te obszary, które są niezbędne przy nauce języka obcego. To jak ćwiczyć mięśnie nóg na siłowni, aby jeszcze lepiej działały podczas biegania czy skoku wzwyż.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Muzyka pomaga w nauce pisania
Twoje dziecko ma problemy z dyktandami? Może pisze nieco wolniej od rówieśników? Niech zacznie słuchać muzyki! Naukowcy z Australii odkryli, że dzieci, które słabiej rozróżniają dźwięki, mają trudności z przeniesieniem słowa mówionego na słowo pisane. Kluczowe okazały się nie umiejętności motoryczne/ruchowe, a właśnie – słuchowe! Słuchanie muzyki, a jeszcze bardziej nauka gry na instrumencie lub lekcje wokalne pomagają rozwijać umiejętność pisania.
Ćwicz muzyczną pamięć i… pamiętaj więcej!
Umiesz powtórzyć tekst ulubionej piosenki? A może wystukać rytm? Jeszcze lepiej: zaśpiewać refren i wszystkie zwrotki? Taka nauka powtarzania utworów muzycznych (i ich elementów) to świetne ćwiczenie koncentracji. Pozwala też, podobnie jak przy nauce pisania, gimnastykować obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie. To świetna wiadomość zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów. Nauka muzyki pomaga opóźnić problemy z pamięcią czy powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Nauka gry na instrumencie – królowa rozwoju
Wszelkie naukowe badania wskazują, że nauka gry na instrumencie stymuluje rozwój człowieka bardzo silnie. O wiele bardziej niż nieświadome i świadome słuchanie muzyki. Tutaj w całą akcję musimy zaangażować najwięcej obszarów mózgu oraz ciało (aby chociażby wydobyć dźwięk). Co więc daje nauka gry na instrumencie? Poprawia pamięć, motorykę, kreatywność, inteligencję.
Słuchanie muzyki podczas nauki do szkoły – tak czy nie?
Przy prostych zadaniach domowych muzyka może pomóc. Dziecko szybciej je wykona. O wiele łatwiej też uczyć się nowych słówek z angielskiego lub dynamicznego wiersza z rytmiczną muzyką w tle. Bardziej skomplikowane zadania z matematyki i fizyki raczej dziecko powinno rozwiązywać w ciszy. Ale nie zawsze tak musi być, dlatego tu odsyłam Cię do całego tekstu na ten temat:
Muzyka pomaga w nauce przez całe życie
Wspomniałam już o tym przy ćwiczeniu pamięci. Dowiedziono jednak, że słuchanie muzyki i nauka gry na instrumencie w dowolnym wieku pozytywnie stymuluje mózg człowieka. Ćwiczy go i rozwija w różnych kierunkach bez względu na tzw. pesel. Jeśli chcemy być jak najbardziej sprawni, postawmy na muzykę. Po prostu!