Що таке фебрильні судоми?

Фебрильні судоми, як випливає з назви, – це напади, які виникають у дітей з лихоманкою (температура тіла вище 38 °C) і не є наслідком захворювання центральної нервової системи чи інших специфічних причин.

Точні причини фебрильних судом до кінця не вивчені, але головним винуватцем є підозра на незрілість чорної субстанції середнього мозку у дітей. Ця область відповідає за вироблення дофаміну – нейромедіатора, який контролює, в тому числі, артеріальний тиск, м’язовий тонус і роботу ендокринної системи. Звичайно, обов’язковою умовою для виникнення судом є висока температура, яка у дітей додатково знижує судомний поріг, що призводить до неконтрольованих електричних розрядів у мозку.

Лікарі звертають увагу на кілька факторів, які можуть збільшити ризик розвитку фебрильних судом:

Екологи відзначили кілька факторів, які можуть збільшити ризик розвитку фебрильних судом:

сімейна історія фебрильних судом (у батьків або братів і сестер)

● інфекція вірусного походження, що виникає поза головним мозком, найчастіше при інфекції герпесвірусом 6, який викликає триденну лихоманку,

Щеплення АКДС (проти дифтерії, правця та кашлюку), прості фебрильні судоми можуть з’явитися через 1-3 дні після щеплення,

Вакцинація MMR (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи) – прості фебрильні судоми можуть виникнути між 5-м і 14-м днями після щеплення.

Увага! Ризик розвитку або попередній епізод фебрильних судом не є протипоказанням до вакцинації.

Коли можуть виникнути фебрильні судоми у дитини? Найчастіше в 1-й день від початку лихоманки, особливо при швидкому підвищенні температури.

Читайте також: Температура у дитини – як впоратися?

mierzenie temperatury dziecku

Види фебрильних судом

До недавнього часу фебрильні судоми ділилися на прості і складні. Сучасна класифікація фебрильних судом, яка діє з 2015 року, включає 3 види:

  • прості
  • прості плюс,
  • складчасті.

Найпоширенішими фебрильними судомами є прості напади. Вони характеризуються початком раптового нападу генералізованих судом, що охоплює м’язи всього тіла, що призводить до втрати свідомості дитини. На щастя, вони самостійно проходять протягом 15 хвилин (зазвичай протягом 5 хвилин) і не повертаються протягом наступних 24 годин.

Прості судоми найчастіше приймають форму тоніко-клонічних, протікаючи в дві  фази:

● клонічна – перша стадія нападу з ритмічними скороченнями м’язів,

● тонізуючий – розтягнення, тобто напруження м’язів.

Тоніко-клонічний напад зазвичай є важким переживанням для батьків, оскільки він досить часто включає:

● раптове падіння,

● дуже голосне кричання,

● замкова щелепа,

● мимовільне сечовипускання та/або стулу,

● синці навколо рота,

● утруднене дихання.

Більше того, дуже часто під час тоніко-клонічного нападу опікуни дитини спостерігають лише його завершальну тонічну фазу, під час якої м’язи дитини сильно напружені, а тіло скуте.

Після стихання судом дитина приходить до тями, але не завжди повністю. Що це означає? Судоми – це дуже виснажливе явище для всього організму, яке може сильно виснажувати малюка, що призводить до:

  • сплутаність свідомості (порушення свідомості),
  • затруднений  контакт,
  • сонливість – зазвичай після тоніко-клонічного нападу настає період глибокого сну, який може тривати кілька годин.

Фебрильні судоми іноді є лише клонічними або атонічними судомами. При першому спостерігаються тільки судоми у вигляді м’язових спазмів без одночасної втрати свідомості. З іншого боку, атонічний припадок описується як загальне розслаблення м’язів, через що дитина виглядає млявою, що часто називають «плесканням рук».

Прості плюсові напади дуже схожі на прості напади. Їх прогноз і методи лікування абсолютно однакові. Однак найбільша  тривога в простих плюсових нападах полягає в тому, що наступний напад відбудеться того ж дня. Більшість дітей, які відчувають такі типи фебрильних судом, не потребують госпіталізації через відсутність відхилень при неврологічному обстеженні.

Найнебезпечнішим епізодом є складні судоми, також звані парціальними нападами. Цей термін пов’язаний з такими симптомами, як:

● немає повної втрати свідомості,

● у дитини сильна розгубленість – утруднений логічний контакт, порушення рухових і зорових реакцій або їх повна відсутність,

● судоми не є генералізованими – зазвичай вони вражають лише одну частину тіла або кінцівку. Іноді тремтять м’язи повік, щоки або куточки рота.

Напад не зникає протягом 15 хвилин, а наступні епізоди виникають протягом 24 годин після першого нападу складних судом. Після його закінчення, як і при тоніко-клонічному нападі, дитина буде виснаженою і сонливою.

dziecko z goraczka spi

Чи кожен судомний напад, який супроводжує лихоманку, є фебрильним? Ні! Трапляється, що батьки спостерігають у дітей міоклонічні напади, в основі яких лежать мимовільні скорочення однієї або декількох м’язів. Досить часто зустрічаються також напади непритомності (різновид епілепсії), що полягають у раптовій втраті свідомості, яка описується вихователями як тимчасове «відключення» дитини, яка на короткий час не реагує на зовнішні подразники, а потім приходить до тями і повертається до попередньої діяльності. Варто пам’ятати, що фебрильні судоми ніколи не проходять у формі непритомного або міоклонічного нападу.

Крім того, вихователі маленьких дітей іноді плутають озноб з фебрильними судомами. Тому варто пам’ятати, що озноб, на відміну від судом, – це лише незначні м’язові скорочення, які рідко виникають в області обличчя і протікають без втрати свідомості. Крім того, озноб можна зупинити, утримуючи тремтячу кінцівку, а це, на жаль, неможливо під час нападів.

Різні типи фебрильних судом та їх характеристика

ХарактеристикаПрості нападиDrgawki proste plusDrgawki złożone
Тип атакитоніко-клонічний тоніко-клонічний тонічнийтоніко-клонічний тоніко-клонічний тонічнийвогнищева (часткова)
Тривалість нападуменше 15 хвилин (зазвичай 3-4 хвилини)менше 15 хвилин (зазвичай 3-4 хвилини) зазвичай понад 15 хвилин
Можливе повторення судом протягом наступних 24 годиннітак так
Порушення свідомості, що передують нападувтрата свідомостівідсутністьвиражені порушення свідомості, сплутаність свідомості, утруднення контакту з навколишнім середовищем
Необхідність госпіталізації дитини для подальшої діагностикині ні так

Що робити, коли у моєї дитини судоми?

Фебрильні судоми можуть виглядати дуже серйозно, лякаючи батьків. Малюк втрачає зв’язок з навколишнім середовищем, стає скутим, тремтить і навіть синіє. Не дивно, що батьки припускають найгірше в першому епізоді. На щастя, більшість фебрильних судом небезпечні лише на вигляд. Зберігаючи спокій і дотримуючись наведених нижче рекомендацій, ви зможете взяти ситуацію під контроль і вбережетесь від прийняття поспішних рішень.

Покладіть дитину на бік і приберіть будь-які предмети в межах її досяжності

Бічне положення запобігає задусі, а видалення  предметів захищає від ударів і травм.

Увага! Не кладіть нічого в рот дитини, оскільки це може спричинити задуху. Не варто боятися прикусити язик, адже це набагато менш небезпечно для життя, ніж вдавитися предметом, поставленим у рот.

Увага! Якщо це черговий епізод фебрильних судом, слід негайно ввести ректальний препарат, що містить діазепам, щоб зупинити напади.

Зачекайте

Більшість фебрильних судом минає самостійно протягом 5 хвилин. Зберігайте спокій і спостерігайте. Викличте швидку допомогу, якщо судоми не проходять через 5 хвилин.

Увага! Один епізод фебрильних судом  надає підстави для очікування повторного нападу в майбутньому.

Дати жарознижуючий препарат

Коли судоми вщухнуть, дайте малюкові жарознижуючий препарат – ібупрофен або свічки парацетамолу.

Увага! Доза препарату повинна бути відповідною по відношенню до його маси. Коефіцієнт перерахунку для парацетамолу становить 15 мг на 1 кг маси тіла дитини, для ібупрофену – 10 мг на 1 кг маси тіла.

Повідомте лікаря

Після першого нападу фебрильних судом кожну дитину необхідно оглянути у фахівця, оскільки такий епізод може бути наслідком, наприклад, інфекції центральної нервової системи. Прості судоми не потребують госпіталізації (зазвичай лише у дітей віком до 18 місяців) або додаткової діагностики, але складні напади завжди пов’язані з госпіталізацією для неврологічного обстеження (основна процедура – ​​ЕЕГ).

Увага! Якщо у дитини старше 5 років були епізоди фебрильних судом, необхідно звернутися до фахівця. Необхідна діагностика епілепсії та інфекцій центральної нервової системи.

Чи можна запобігти подальшим фебрильним судомам?

Багато батьків вважають, що якщо дати дитині жарознижувальний препарат до того, як температура тіла підніметься вище 38 ° C, це захистить дитину від фебрильних судом. Ніщо не може бути більш неправильним. Доведено, що жарознижуючі препарати не запобігають повторним фебрильним нападам, а їх тривале застосування є дуже токсичним.

Одним із методів профілактики є відповідне застосування протисудомних засобів (переважно діазепаму), які повинен призначити лікар. Самостійно давати дитині такі ліки не можна через можливі побічні ефекти.

Вас також може зацікавити: Антибіотики та здоров’я малюка – що про них потрібно знати?


Febrile seizures: an overview | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Clinical Features and Evaluation in Terms of Prophylaxis of Patients With Febrile Seizures | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Antipyretic agents for preventing recurrences of febrile seizures: randomized controlled trial | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/