Solwax Spray
SOLWAX ACTIVE - SPRAY DO USZU
aktywnie i skutecznie usuwa złogi woskowiny usznej
unikalna formuła, wygodna i bezpieczna forma preparatu
regularnie używany zapobiega tworzeniu się złogów woskowiny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej oraz zapobieganie ponownemu jej gromadzeniu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Bieganie z dzieckiem w wózku – jak robić to bezpiecznie?

Jogging z wózkiem to doskonała aktywność fizyczna dla mam, które po ciąży chcą wrócić do dawnej formy. Takie rozwiązanie pozwala połączyć treningi z opieką nad dzieckiem, do tego zarówno mama, jak i maluszek czerpią z niego mnóstwo korzyści zdrowotnych. Jeśli bieganie jest Twoją pasją, a nie masz z kim zostawić dziecka, zakup joggera może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Jak bezpiecznie biegać? Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście wózek. Niestety nie może być to zwykła spacerówka, ponieważ nie jest to sprzęt przystosowany do amortyzowania wstrząsów i osiągania dużych prędkości. Warto zainwestować w specjalny jogger, wyposażony w systemy amortyzacyjne, trzy duże kółka (nieskrętne przednie koło) oraz pasy bezpieczeństwa. 

bieganie z dzieckiem w wózku po parku

Nie bez znaczenia jest też wiek dziecka. Eksperci rekomendują, aby nie używać wózka do biegania, jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 8. miesiąca życia. Wiele zależy jednak od jego rozwoju fizycznego, a przede wszystkim od tego, czy jest ono w stanie samodzielnie utrzymywać główkę i jest wystarczająco stabilne. 

Jeśli zdecydujesz się na bieganie ze swoim maluszkiem w wózku, wybieraj trasy o równej nawierzchni, tak aby uniknąć wstrząsów. Warto również unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu. 

Przeczytaj także: 6 pytań do fizjoterapeutki – asymetria ułożeniowa niemowląt


dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Trening biegowy dla najmłodszych 

Co, jeśli Twoja latorośl jest już za duża na wózek? W takim przypadku dziecko może zacząć „trenować” na własnych nóżkach. Oczywiście mowa tu o bieganiu w formie zabawy, a nie o specjalistycznym treningu dla dorosłych. Co prawda w 2022 roku 6-letni chłopiec – Rainier Crawford wraz ze swoimi rodzicami przebiegł pełen dystans maratonu, czyli ponad 42 kilometry. Jednak decyzja rodziców wywołała wiele kontrowersji.

Bieganie z dzieckiem w wieku 4-6 lat 

Jeśli chcesz dzielić swoją biegową pasję i miłość do sportu z dzieckiem, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dzieci w wieku 4-6 lat mogą startować w biegach na dystansie 50-500 metrów. Trening powinien mieć formę gier i zabaw z elementami biegania. Dziecko nie powinno odczuwać presji ani być do czegokolwiek zmuszane. 

Warto organizować dla swojego maluszka takie zabawy jak:

  • wyścigi, 
  • tory przeszkód, 
  • różne odmiany berka. 

Oprócz tego należy wprowadzić do planu treningowego dziecka regularne ćwiczenia ogólnorozwojowe, a także elementy siły biegowej takie jak skipy. Możesz też zaangażować malucha w swoją rozgrzewkę i sesje rozciągania po bieganiu. Dzięki temu pomożesz mu zbudować dobre nawyki, a także oswoisz z podstawowymi ćwiczeniami. 

Bieganie z dzieckiem w wieku 7-10 lat 

dziecko biegnie z mamą

Oprócz zabaw biegowych, które nadal warto organizować, możesz wprowadzić do planu treningowego dziecka marszobiegi. Odcinki biegowe powinny być jednak duże krótsze od tych pokonywanych w marszu (np. 2 minuty biegu/6 minut marszu). Nie należy też przesadzać z tempem oraz objętością treningu. Dzieci w wieku 7-10 lat nie powinny biegać intensywnych interwałów. Odcinki biegowe na początku najlepiej pokonywać truchtem. 

Trenuj z dzieckiem maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach ogólnorozwojowych, elementach siły biegowej, rozgrzewce i rozciąganiu. Warto również edukować dziecko na temat odżywiania i nawadniania sportowców. Im wcześniej dziecko nauczy się zdrowego trybu życia, tym lepiej. 

Bieganie z dzieckiem w wieku 10-13 lat

W tym wieku aparat ruchu zwykle jest już na tyle rozwinięty, że dziecko może biegać ciągiem przez kilkanaście minut. Powinny być to jednak delikatne przebieżki, a nie biegi na skraju wytrzymałości. Możecie wprowadzić do planu treningowego szybsze odcinki np. w formie marszobiegów, delikatnych interwałów lub rytmów.

Odpowiednia częstotliwość treningów to 3-4 w skali tygodnia, jednak interwałów nie należy robić częściej niż raz w tygodniu. 


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek
Reklama

Wspólny trening biegowy z dzieckiem 

Dziecko powyżej 14. roku życia może wykonywać prawie wszystkie jednostki treningowe i biegać na dystansie 5-8 kilometrów, a jeśli jest do tego odpowiednio przygotowane (tj. trenuje od kilku lat), prawdopodobnie będzie w stanie pokonać nawet dystans półmaratonu.

Jeśli więc Twoja latorośl skończyła 14 lat, macie bardzo szerokie pole do popisu w kwestii wspólnych treningów. Dziecko w takim wieku może trenować nawet 4-5 razy w tygodniu. W dalszym ciągu należy przykładać dużą wagę do ćwiczeń uzupełniających dla biegaczy, a także wplatać do treningu siłę biegową (skipy, wieloskoki, podskoki itp.).  

Bieganie z dzieckiem – zasady i wskazówki 

Wspólny trening biegowy z dzieckiem przynosi mnóstwo korzyści na wielu różnych płaszczyznach. Poza tym, że oboje czerpiecie korzyści zdrowotne z uprawiania aktywności fizycznej, Twoje dziecko uczy się zdrowych nawyków i dyscypliny. Do tego wspólna pasja łączy, a czas spędzony razem na treningach do doskonała okazja do wzmacniania relacji. Jak więc zacząć biegać z dzieckiem? Oto kilka zasad i wskazówek: 

Zachęcaj, ale nie zmuszaj 

Najgorsze, co możesz zrobić, to zmusić swojego dziecko do biegania. Takie rozwiązanie jest z góry skazane na porażkę, ponieważ jeśli maluch nie podziela Twojej miłości do biegania, będzie robił wszystko, aby uniknąć treningów. Istnieje też duże ryzyko, że wpłynie to negatywnie na Waszą relację. 

Miłość do sportu powinna pojawić się naturalnie i trzeba pamiętać, że nie każde dziecko biegacza samo zostanie biegaczem. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz zachęcać i motywować swojej latorośli do treningu. Jeśli regularnie biegasz, połowę sukcesu masz już za sobą, ponieważ dajesz dobry przykład. Co jeszcze możesz zrobić? Na przykład zaangażować malucha w treningi od najmłodszych lat – zachęcić do wspólnego rozciągania czy wykonania kilku ćwiczeń rozgrzewkowych. 

Warto edukować dziecko na temat tego, dlaczego sport jest ważny w życiu każdego człowieka. Możecie również wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach sportowych czy oglądać filmy na temat inspirujących sportów. Jeśli jednak widzisz, że bieganie ewidentnie nie podoba się Twojemu dziecku, odpuść. 

Dbaj o prawidłową postawę podczas biegania

Nieprawidłowa technika biegu to jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko biegało zdrowo i bezpiecznie, już od jego najmłodszych lat zwracaj uwagę na to, jaką postawę przyjmuje podczas stawiania biegowych kroków.  

Nie wywieraj presji 

O ile nie zależy Ci na tym, aby ze swojej latorośli zrobić kolejnego Usaina Bolta czy Eliuda Kipchoge, nie wywieraj presji. Aktywność fizyczna ma być przede wszystkim dobrą zabawą, zwłaszcza na początku. Jeśli Twoje dziecko samo nie wykazuje chęci do brania udziału w zawodach czy do innych form rywalizacji, nie zmuszaj go i nie kładź nacisku na wyniki. Trenujcie wspólnie dla przyjemności, a nie po to, aby osiągnąć konkretny czas. 

Zbyt duża presja ze strony rodziców czy trenera może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i sprawić, że dziecko na zawsze odwróci się od sportu. 

Dopasuj obciążenie treningowe do wieku dziecka

Aparat ruchu i cały organizm dziecka nie jest przystosowany do obciążeń, jakie biorą na siebie osoby dorosłe podczas treningów. Jeśli chcesz dzielić swoją pasję z dzieckiem, musisz wziąć pod uwagę różnice pomiędzy waszymi zdolnościami psychofizycznymi. Zbyt duża intensywność i objętość treningowa prędzej czy później doprowadzą do kontuzji, mogą też stać się przyczyną nieodwracalnych zmian w szkielecie dziecka. 

Nie traktuj treningu jak kary 

Karanie dziecka treningiem to zdecydowanie zły pomysł. Jeśli nie chcesz, aby Twoja latorośl znienawidziła bieganie, nigdy tego nie rób. Sport na poziomie amatorskim powinien kojarzyć się przede wszystkim z przyjemnością i dobrą zabawą. 

Pamiętaj, że bieganie to nie wszystko 

Naucz dziecko, że oprócz samego biegania istnieje jeszcze mnóstwo innych elementów treningu, które mają ogromne znaczenie dla efektów treningowych, a przede wszystkim dla zdrowia. Młody biegacz już od najmłodszych lat powinien wiedzieć, że poza bieganiem liczy się również trening uzupełniający, zwiększanie mobilności, rozciąganie, rolowanie, a także ćwiczenia na siłę biegową. Bez tego bardzo szybko można nabawić się kontuzji i utracić całą przyjemność z biegania. 

Słuchaj swojego dziecka 

Jeśli dziecko jest zmęczone, nie ma energii, ma za to zły humor i widoczny brać chęci do treningu, nie każ mu robić niczego na siłę. Takie objawy mogą świadczyć o przetrenowaniu. Warto słuchać dziecka i reagować na jego potrzeby. 

Może zainteresować Cię również: Czy trampolina jest zdrowa dla dziecka? Jak bezpiecznie z niej korzystać?


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama


Zych, M., & Biskupek-Wanot, A. (2020). Wpływ zabaw i gier ruchowych na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci i młodzieży.