To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kaszel alergiczny u dziecka – skąd się bierze?
Skąd bierze się kaszel alergiczny u dziecka? Za jego wystąpienie odpowiedzialne są receptory kaszlowe, które pobudzane są wówczas, kiedy ma miejsce kontakt z alergenem. Receptory kaszlowe umiejscowione są między innymi w gardle, krtani i oskrzelach. Kiedy alergeny, na które uczulone jest dziecko, np. pyłki roślin lub zarodniki grzybów pleśniowych dostają się do dróg oddechowych, podrażniając receptory kaszlowe – pojawia się napad suchego kaszlu.
Kaszel alergiczny u dziecka lub ten wywołany przez astmę oskrzelową klasyfikowany jest z reguły jako kaszel przewlekły, czyli trwający od 3 do 12 tygodni. Objawy alergii wziewnych charakteryzują się zazwyczaj przedłużonym czasem trwania, wynika to z rozłożonego zazwyczaj na kilka tygodni kontaktu z alergenami. Ten przedłużający się charakter kaszlu alergicznego, w którego przebiegu zazwyczaj nie obserwuje się podwyższonej temperatury, może pomóc w rozróżnieniu go od infekcji wirusowych lub bakteryjnych.
Kaszel alergiczny u dziecka – przyczyny
Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego u dziecka jest reakcja alergiczna. Mogą ją wywoływać różnorodne czynniki, takie jak:
- pyłki drzew, np. brzozy, leszczyny, dębu,
- pyłki traw i chwastów, np. tymotki, pokrzywy, szczawiu, bylicy,
- zarodniki grzybów pleśniowych, np. Cladosporium lub Alternaria,
- roztocze kurzu domowego,
- alergeny odzwierzęce, np. sierść, mocz, pot, naskórek zwierząt domowych.
Wszystkie powyższe przyczyny mogą wywoływać kaszel alergiczny u dziecka. Niestety, dzieci ze skłonnościami alergicznymi mogą cierpieć na przewlekły kaszel nawet przez cały rok. Dzieje się tak dlatego, że alergeny sezonowe, takie jak pyłki drzew, traw i pyłki chwastów, które występują w powietrzu przez określony czas w roku – mogą być odpowiedzialne za występowanie kaszlu alergicznego w równym stopniu, co alergeny całoroczne, takie jak zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego czy alergeny odzwierzęce.
Kaszel alergiczny u dziecka – jak rozpoznać
Rozpoznanie kaszlu alergicznego nie należy do łatwych diagnoz. Jego objawy często nie są oczywiste i mogą być podobne do objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej dróg oddechowych. Czynnikiem, który może różnicować kaszel alergiczny od kaszlu rozwijającego się w wyniku infekcji, jest czas trwania jego objawów, a także okres, w którym kaszel występuje, czyli pora dnia i pora roku. Objawy infekcji wirusowych i bakteryjnych dróg oddechowych utrzymują się zazwyczaj przez około dwa tygodnie. Kaszel alergiczny u dziecka może trwać znacznie dłużej, w zależności od tego, na jaki alergen uczulone jest dziecko i jak częsta jest styczność z czynnikiem uczulającym.
Jeżeli już wiadomo, że przyczyną kaszlu jest alergia, warto zwracać uwagę na to, w jakich sytuacjach się on pojawia. Podczas intensywnego pylenia roślin napad kaszlu może świadczyć o alergii wiosennej, a atak kaszlu alergicznego podczas sprzątania czy zmiany pościeli może sugerować alergię na roztocze kurzu domowego.
Sezonowość objawów może również wskazywać na astmę oskrzelową. Kaszel związany z astmą pojawia się najczęściej po intensywnym wysiłku fizycznym lub w nocy, po kontakcie z alergenem.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kaszel alergiczny u dziecka – objawy
Najważniejszym objawem kaszlu alergicznego u dziecka jest występowanie napadów suchego kaszlu. Jest on wysiłkowy i bardzo intensywny. Nie występuje w sposób ciągły, a pojawia się nagle. Kaszel suchy, czyli nieproduktywny występuje zazwyczaj bez obecności wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ kaszel alergiczny współwystępujący z alergicznym nieżytem nosa może powodować odkrztuszanie wydzieliny, która spłynęła uprzednio po tylnej ścianie gardła.
Objawy współtowarzyszące kaszlowi alergicznemu (jeśli występują) również powinny zwrócić uwagę rodziców uporczywie kaszlącego dziecka. Przy podejrzeniu alergii u dziecka zdarza się, że można zaobserwować również katar alergiczny z zaczerwienieniem i swędzeniem nosa. Z kolei zaczerwienienie i swędzenie okolic oczu może świadczyć o alergicznym zapaleniu spojówek, a czasami także o pokrzywce alergicznej.
Jak rozróżnić zwykły kaszel od kaszlu alergicznego?
Kaszel alergiczny pojawiający się w chorobach alergicznych spowodowany jest zapaleniem i nadreaktywnością dróg oddechowych. To odruch wysiłkowy, nakierowany na oczyszczenie dróg oddechowych z pyłków, cząsteczek kurzu lub innych drażniących elementów. Taki kaszel jest suchy i męczący, a jego ataki trudne do opanowania. Charakterystyczne cechy, różnicujące kaszel alergiczny u dzieci od kaszlu infekcyjnego to:
- napadowość – kaszel alergiczny pojawia się nagle, w wyniku narażenia dziecka na kontakt z alergenem. Ma wysiłkowy charakter, towarzyszy mu intensywne łapanie powietrza, zaczerwienienie oczu i widoczny wysiłek na twarzy. Dziecko po napadzie kaszlu bywa wyczerpane.
- okresowy, przewlekły charakter – kaszel alergiczny u dziecka nie występuje ciągle, pojawia się nagle i równie nagle ustępuje. W momentach, w których występuje, należy szukać jego bezpośredniej przyczyny.
- suchy, nieproduktywny – jest to zwykle kaszel, w którego przebiegu nie obserwuje się wydzieliny. Kaszel alergiczny pojawia się nagle i nie jest związany z odkrztuszaniem wydzieliny.
- o różnym nasileniu – kaszel alergiczny zależy od tego, jakie stężenie alergenu panuje w otoczeniu dziecka.
Kaszel alergiczny u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Kaszel alergiczny u dziecka można w domowych warunkach skutecznie łagodzić dzięki zastosowaniu inhalacji. Coraz więcej rodziców małych dzieci ma w domu inhalator, to urządzenie stało się w dzisiejszych czasach must have domowej apteczki.
W celu złagodzenia kaszlu alergicznego u dziecka warto zastosować izotoniczny roztwór soli morskiej z ektoiną. Roztwór izotoniczny to taki, który ma stężenie 0,9% NaCl, czyli takie samo, jak np. łzy człowieka. Ma on właściwości nawilżające – skutecznie nawilża błonę śluzową dróg oddechowych, co może przynieść ulgę przy wysiłkowym, intensywnym i suchym kaszlu.
Ektoina zawarta w preparacie jest substancją pochodzenia naturalnego. Produkują ją ekstremofile, czyli bakterie żyjące w ekstremalnych warunkach: w gejzerach, bardzo mocno zasolonych wodach, czy na pustyniach. Ektoina, dzięki swoim właściwościom ochronnym wspomaga regenerację komórek. Wiąże ona na swojej powierzchni duże ilości wody, otaczając najważniejsze struktury komórek, dzięki czemu utrzymuje odpowiedni poziom ich nawodnienia, a także chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – w tym przypadku alergenów.
Kaszel alergiczny u dziecka – leczenie
Aby skutecznie leczyć kaszel alergiczny, należy najpierw ustalić, co uczula dziecko. Bez tego jedynym leczeniem, jakie można będzie przeprowadzić, będzie leczenie objawowe. Skuteczne może okazać się wykonanie testów alergicznych, które pozwolą na otrzymanie odpowiedzi na temat tego, jakie czynniki podrażniają układ oddechowy dziecka.
Jeżeli u dziecka występują częste napady silnego kaszlu alergicznego, należy udać się z nim do lekarza. Zapyta on o poprzednie epizody kaszlowe, ich częstotliwość, a także o to, jakie preparaty przyjmuje dziecko. W okresach zaostrzenia kaszlu alergicznego u dziecka lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, które w razie kolejnego ataku pomogą dziecku. Histamina odpowiada za wywoływanie objawów alergii, w tym skurczów oskrzeli, powodujących napady kaszlu alergicznego. Działanie leków przeciwhistaminowych polega na blokowaniu receptorów histaminowych, przez co histamina nie jest w stanie się do nich przyłączyć, a więc nie może wywołać objawów alergii.
Jakie leki na kaszel alergiczny u dziecka?
Skurcze oskrzeli wywołane przez suchy kaszel alergiczny można łagodzić poprzez podawanie dziecku w czasie napadu kaszlu syropu z ekstraktem z porostu islandzkiego. Ekstrakt ten powleka błonę śluzową gardła ochronną warstwą, która skutecznie łagodzi suchy kaszel. Taki syrop może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia.
Nieco starsze dzieci mogą stosować już syropy z lewodropropizyną. Substancja ta skutecznie znosi skurcz oskrzeli powodujący napady suchego kaszlu. Takie preparaty mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia.
Dodatkowo, jako wsparcie w łagodzeniu objawów suchego kaszlu alergicznego warto robić dziecku wspomniane już wyżej inhalacje izotonicznym roztworem soli morskiej NaCl 0,9%, które pozwolą utrzymać odpowiednie nawilżenie błony śluzowej układu oddechowego.
Lekami na suchy kaszel alergiczny u dziecka są także doustne glikokortykosteroidy. O tym, przez ile dni powinny być one stosowane decyduje lekarz i należy ściśle przestrzegać jego zaleceń. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Mają za zadanie leczyć stan zapalny pojawiający się w błonie śluzowej dróg oddechowych w wyniku kontaktu z alergenami.
Bibliografia:
- Jung A., Maślany A., Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), p. 97-100.
- Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016.
- Ptak K., Cichocka-Jarosz E., Kwinta P., Kaszel przewlekły u dzieci, DEV PERIOD MED. 2018;XXII,4:329-340.